Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie czarne punkty. Które miejsca omijać szerokim łukiem?

Sandra Soczewa
Sandra Soczewa
W wypadku pod Zieloną Górą zginęła 17-letnia Nikola, uczennica LO w Czerwieńsku. Jej koleżanka Julia z tej samej szkoły została ranna. Jest w szpitalu. Druga śmiertelna ofiara wypadku to najprawdopodobniej 18-latka. Audi A3, którym podróżowały wjechało pod porsche cayenne. Samochód został zmasakrowany.
W wypadku pod Zieloną Górą zginęła 17-letnia Nikola, uczennica LO w Czerwieńsku. Jej koleżanka Julia z tej samej szkoły została ranna. Jest w szpitalu. Druga śmiertelna ofiara wypadku to najprawdopodobniej 18-latka. Audi A3, którym podróżowały wjechało pod porsche cayenne. Samochód został zmasakrowany. Piotr Jędzura
Lubuski Urząd Wojewódzki stworzył mapę wypadków, do których doszło w Lubuskiem. - Powinniśmy z niej korzystać - mówi Wiesław Widecki, naczelnik drogówki.

Stworzona jest interaktywna mapa, która pokazuje miejsca, w których doszło do wypadków drogowych. Gdzie jest ich najwięcej?

Najczęściej do wypadków dochodzi na drodze S3. Takim nieszczęśliwym miejscem jest zdecydowanie obwodnica Gorzowa oraz odcinek Nowa Sól- Nowe Miasteczko i Świebodzin - Sulechów. Kolejnym takim czarnym punktem jest droga krajowa nr 22. Na tych dwóch wymienionych trasach najczęściej dochodzi do wypadków. Należy też jednak zwrócić uwagę na to, że są to drogi o największym natężeniu ruchu w regionie. Podobne występuje też na A2, ale ta trasa ma całkiem inne parametry.

**

Mapę wypadków w województwie lubuskim prowadzi i aktualizuje Lubuski Urząd Wojewódzki. Znajdziesz ją pod tym linkiem. **

Czyli wskaźnik wypadków w tym miejscu jest najwyższy, ponieważ odnotowuje się tutaj największy ruch?

Tak, oczywiście jest to ze sobą powiązane. Dodam też, że do wypadków na S3 dochodzi najczęściej na tzw. wąskich gardłach. Te drogi są jednojezdniowe, występują na nich zwężenia. Wypadki w tym miejscu często spowodowane są nadmierną prędkością. Kierowcy jadą 120 km/h. Nagle przed nimi pojawia się zwężenie. W tym momencie wykonują niebezpieczny manewr. W efekcie idą na zderzenie czołowe z innych samochodem albo uderzają w drzewo, a tych przy drodze 22 jest dużo. Niektóre znajdują się też w niewielkiej odległości od jezdni. W takiej sytuacji nietrudno o tragedię.


Wniosek jest więc taki, że musimy jeździć wolniej, chociażby po to, by móc sprawnie pokonać te newralgiczne miejsca, ale też po to, by w porę reagować na zbliżające się zwężenia.

Zobacz też: Tragiczny wypadek na S3 na odcinku Sulechów - Świebodzin

Tak, należy też pamiętać o tym, by wsiadać za kierownicę wypoczętym. Na wspomnianych trasach często dochodzi też do wypadków z powodu zaśnięcia. Droga krajowa 22 to tzw. berlinka - kierowcy w tym miejscu pokonują więc duże odległości. Podobnie jest na trasie S3. Tą trasą podążamy nad morze. Gdy jesteśmy zmęczeni, nie wybierajmy się w tak długie podróże albo róbmy dłuższe postoje. Pamiętajmy też w takich przypadkach o tym, by nie wybierać monotonnych tras, jak S3. Dzięki temu możemy zapobiec zaśnięciu. Kolejnym powodem wielu wypadków w tych miejscach jest też niewłaściwe wyprzedzanie. I jeszcze jedno: musimy wiedzieć, że w przypadku awarii samochodu przechodzimy za barierki. Już raz na naszej drodze doszło do dużego nieszczęścia, gdy pasażerowie nie byli poza jezdnią.

Powinniśmy więc na bieżąco sprawdzać mapę wypadków w Lubuskiem po to, by wiedzieć, gdzie zwolnić, gdzie nie wyprzedzać...

... i gdzie lepiej wybrać trasę alternatywną. Na mapie będziemy widzieć wszystkie możliwe objazdy i inne drogi, co zresztą dotyczy nie tylko kwestii wypadków, ale też korków. Biorąc pod uwagę rozpoczynający się sezon wakacyjny, radzę Lubuszanom, by poruszali się tzw. starą trójką, która często jest pusta. A szczególnie mieszkańcom okolic Gorzowa. Na nowej drodze S3 nakłada się ruch lokalny z turystycznym i tworzą się ogromne korki. Przez to tracimy czas, co jest niepotrzebne.

O czym powinniśmy jeszcze pamiętać, zanim wybierzemy się na wakacyjny wyjazd?

Jak już mówiłem, najistotniejsze jest to, by kierowca był wypoczęty. Oprócz tego, koniecznie zaktualizujmy swoje nawigacje. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu i nerwów. I jeszcze jedno: w dłuższą trasę wybierajmy się z pełnym zbiornikiem paliwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska