MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie. Dodatkowe pieniądze dla lubuskich szpitali. Kto je otrzymał i na co?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Konferencja prasowa w sprawie dodatkowych pieniędzy dla lubuskich szpitali - Zielona Góra 4 września 2022
Konferencja prasowa w sprawie dodatkowych pieniędzy dla lubuskich szpitali - Zielona Góra 4 września 2022 Leszek Kalinowski
Większe pieniądze oraz dodatkowe wsparcie dla lubuskich szpitali. Sumując - to ponad 200 mln złotych jeszcze do grudnia br.

Wszystko się zmienia, więc i zasady finansowania świadczeń opieki zdrowotnej muszą się zmieniać i uwzględniać to, co się dzieje w kraju.

Konferencja prasowa w sprawie dodatkowych pieniędzy dla lubuskich szpitali - Zielona Góra 4 września 2022

Lubuskie. Dodatkowe pieniądze dla lubuskich szpitali. Kto je...

Dodatkowe fundusze dla szpitali

Jak mówi Ewa Skrbeńska, p.o. dyrektora lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, w wyniku rekomendowanych przeliczeń lubuskie szpitale za okres 6 miesięcy otrzymają dodatkowo ponad 127 mln zł. Co w roku 2023 daje dodatkowy strumień finansowania w wysokości ponad 255 mln zł. Inne ważne zmiany finansowania to: wzrost ryczałtu dający łącznie 8 mln zł więcej oraz rozliczenie nadwykonań na kwotę prawie 65 mln złotych.

Dla szpitali, u których wzrost wartości kontraktów netto, po ostatnim dodatkowym zasileniu podwyżkowym, nie przekroczył 16 proc. NFZ, na polecenie ministra zdrowia, przygotował specjalny mechanizm finansowy. Dzięki niemu szpitale te otrzymają dodatkowe fundusze, które pozwolą na osiągnięcie progu 16 proc. wzrostu wartości umów z Funduszem. W województwie lubuskim taka sytuacja dotyczy dwóch szpitali: w Sulechowie i Żarach. Otrzymają one jeszcze łącznie ponad 870 tysięcy złotych. Dodatkowe wsparcie ułatwi szpitalom zachowanie płynności finansowej i zapewni dalsze udzielanie świadczeń medycznych.

Dodatkowe wsparcie szpitale będą otrzymywały przez 10 miesięcy, do czerwca 2023 r. Po raz pierwszy nowe pieniądze pojawią się już w rozliczeniu za wrzesień br. W ciągu trzech miesięcy od zmiany warunków finansowania szpitale, przygotują „mapę drogową”, czyli główne kierunki działań, które mają wpłynąć na zrównoważenie ich kosztów i przychodów.

Pakiet dodatkowego wsparcia dla szpitali, obejmuje też zmiany wycen w kluczowych obszarach, szczególnie dla szpitali powiatowych, czyli w internie, SOR i izbach przyjęć oraz w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej
Zmiany mają obowiązywać dla świadczeń udzielanych od 1 października br.

Wspólne szukanie rozwiązań

Komendant 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach, pułkownik Artur Lipczyński, przyznaje, że dziś trudno prowadzi się placówki medyczne. Nie wie, czy otrzymane pieniądze pozwolą normalnie funkcjonować, bo ceny szybko rosną. Z pewnością to jednak duży zastrzyk dla szpitala, który funkcjonuje w dwóch miastach powiatowych: Żaganiu i Żarach. Dodatkowe pieniądze będą przeznaczone na zakup leków, środków medycznych, podwyżki dla kadry, płatności za media czy zatrudnianie nowych specjalistów.

Komendant przypomina, że w szpitalu uruchomiony został drugi oddział zakaźny w województwie (15 łóżek). Do tej pory taki działał tylko w Zielonej Górze.

Komendant podkreśla, że współpraca lubuskiego NFZ ze szpitalem układa się bardzo dobrze. W trudnej sytuacji dla wszystkich udaje się znaleźć rozwiązania, co może zrobić szpital ze swojej strony, jakie wsparcie może otrzymać z NFZ i dzięki temu udaje się normalnie funkcjonować dla dobra pacjentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska