Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie. Egzaminy ósmoklasisty rozpoczęły się zmaganiami z językiem polskim. Jutro - matematyka, pojutrze - język obcy

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Zmaganiami z językiem polskim rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów. Przez kolejne dni uczniowie będą rozwiązywać zadani z matematyki i języków obcych. Wyniki są ważne, bo zdecydują, czy młodzież dostanie się do wybranych szkół ponadpodstawowych. A łatwo nie będzie, bo w tym roku o miejsca starać się będą prawie dwa roczniki i uczniowie z Ukrainy.

- Jak tu się nie denerwować? To pierwszy tak poważny egzamin mojego dziecka – mówi Kamila Janeczko-Nowak z Zielonej Góry, mama ósmoklasistki. – Rocznik mojej córki nie jest szczęśliwy, ciągle jakieś eksperymenty. Najpierw z pójściem do szkoły sześciolatków, potem z likwidacją gimnazjów. No i jeszcze ta pandemia koronawirusa i nauka zdalna. A wiadomo, jak się uczniowie uczą w domach…

Egzaminem z języka polskiego rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów

Lubuskie. Egzaminy ósmoklasisty rozpoczęły się zmaganiami z ...

Do egzaminu ósmoklasisty trzeba przystąpić, by ukończyć szkołę podstawową

W Zielonej Górze we wtorek przed godziną 9.00 denerwowało się 1.840 ósmoklasistów.
- Trzeba do niego przystąpić – mówili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10. – To warunek ukończenia podstawówki. No i wiadomo, każdemu zależy, by jak najlepiej napisać. Obok ocen na świadectwie, wyniki egzaminów będą decydowały o przyjęciu do liceum czy technikum.
Choć mówili, że przygotowywali się do egzaminów od miesięcy, to nigdy nie wiadomo, jakie zadania pojawią się na testach. A co by chcieli? No coś z romantyzmu. "Dziady", "Pan Tadeusz" - słyszeliśmy od uczniów. - Albo "Lalka", która jest zawsze na maturze.
Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Zielonej Górze, Beata Skibińska-Joksz, jest spokojna o uczniów SP-10, która to szkoła wchodzi w skład zespołu.
- Egzamin pisze dziś 99 osób. Nastroje przed wejście na salę są dobre. Słoneczna pogoda też sprzyja dobremu nastawieniu – mówi pani dyrektor. – Wierzę, że sobie poradzą z zadaniami z tekstem czy rozprawką.
Pod dwóch godzinach uczniowie odetchnęli z ulgą. Mówili, że nie było tak źle. A przyszło im zmierzyć się z "Zemstą" Aleksandra Fredry. Polecenie dotyczyło napisania rozprawki na temat przyjaźni lub opowiadanie, w którym spotkało się bohatera wybranej lektury obowiązkowej.

Egzaminem z języka polskiego rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów
Egzaminem z języka polskiego rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów Jacek Katos

Liczyli na "Kamienie na szaniec"

Spotkaliśmy się także z młodzieżą po egzaminie. W Szkole Podstawowej nr 13 przy ulicy Szwoleżerów w Gorzowie z językiem polskim zmierzyło się ponad dwustu młodych ludzi z dziewięciu ostatnich klas.
- Egzamin nie był bardzo trudny. Tematy mi się podobały i można było dużo napisać. Co prawda liczyłam, że można będzie przywołać "Kamienie na szaniec", a była "Zemsta", więc takie trochę zaskoczenie, ale wydaje mi się, że ogólnie poszło mi dobrze i jestem dobrej myśli - mówi Wiktoria.
Opinie na temat tego utworu są jednak podzielone. Niektórzy uczniowie podkreślali, że to jedna z trudniejszych lektur.
- Na szczęście książka nie jest długa, ale za to napisana trudnym językiem, więc trudno było też zrozumieć realia epoki. Sporo w niej bohaterów i skomplikowanych imion, które łatwo mogą się pomylić. Na pewno nie jest to jedna z moich ulubionych lektur, ale też nie najgorsza, jaką czytałem - dodaje Piotr.
- Opowiadanie było super, bo można było nieco puścić wodzę fantazji. Mieliśmy się spotkać z jakąś postacią i opisać, dlaczego warto byłoby przenieść się do świata przedstawionego tej lektury. Temat rozprawki też był przyjemny, bo dotyczył przyjaźni, więc takiej sprawy bliskiej chyba każdemu z nas - przekonuje Amelia.
- Przygotowania nie były łatwe, bo uczniowie mają świadomość tego czasu, który pandemia im zabrała i to na pewno powodowało taki dodatkowy stres. Mimo to jestem przekonana, że są dobrze przygotowani i tę wiedzę oraz umiejętności posiadają. W szkole prowadziliśmy też takie specjalne zajęcia z przedmiotów egzaminacyjnych, więc każdy, kto chciał się dodatkowo rozwijać lub nadrobić zaległości, mógł z takiej możliwości skorzystać - mówi Jolanta Sikora, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13 w Gorzowie.

Trzy dni egzaminów ósmoklasisty

Egzamin z języka polskiego trwał 120 minut. Arkusz egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego składa się z dwóch części. W pierwszej z nich uczniowie mierzą się z tekstem literackim (liryka, epika, dramat) i tekstem nieliterackim (naukowy, popularnonaukowy, publicystyczny). Większość zadań zamieszczonych w tej części egzaminu dotyczy przytoczonych tekstów. W drugiej części egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego uczniowie wybierają jeden z dwóch tematów wypracowań (może to być np. opowiadanie, rozprawka).

Egzamin ósmoklasisty w gminie Sulechów. Tu z zadaniami zmaga się 345 uczniów ostatnich klas szkół podstawowych
Egzamin ósmoklasisty w gminie Sulechów. Tu z zadaniami zmaga się 345 uczniów ostatnich klas szkół podstawowych Tomasz Rybarczyk

W drugi dzień egzaminów uczniowie rozwiązywać będą zadania z matematyki, a w trzeci - z języków obcych. Do wyboru mają: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Zdecydowana większość rozwiązywać będzie zadania z języka angielskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska