Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie. Farmaceuci, diagności, fizjoterapeuci rozpoczęli szkolenia, by móc nas szczepić przeciwko Covid-19

OPRAC.:
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Rozpoczęły się szkolenia farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, by przedstawiciele tych zawodów też mogli nas szczepić przeciw Covid-19
Rozpoczęły się szkolenia farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, by przedstawiciele tych zawodów też mogli nas szczepić przeciw Covid-19 Archiwum Uniwersytetu Zielonogórskiego
W Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego rozpoczął się cykl praktycznych szkoleń dla farmaceutów, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych, dający uprawnienia do przeprowadzania szczepień przeciwko COVID – 19. Pierwsza grupa liczy 22 osoby – w sumie do kursu przystąpi 120 osób, ale cały czas można się jeszcze zapisać.

Szkolenie prowadzą pielęgniarki - dydaktyczki z Zakładu Pielęgniarstwa Uniwersytetu Zielonogórskiego, które są certyfikowanymi instruktorami symulacji medycznej i z zakresu wykonywania szczepień oraz udzielania pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora.

Zobacz film, jak lekarze tworzą punkt szczepień:

Farmaceuci, diagności, fizjoterapeuci też będą szczepić przeciw Covid-19

Głównym organizatorem szkolenia jest Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, z którym Uniwersytet Zielonogórski ma podpisaną umowę na przeprowadzenie praktycznej części kursu. Pierwszym etapem szkolenia jest część teoretyczna, którą realizuje Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego drogą e-learningową - dostępna na platformie e-learningowej CMKP. Zaliczenie części teoretycznej daje prawo do przystąpienia do modułu praktycznego.
- Praktyczna część szkolenia obejmuje naukę podania szczepionki w postaci iniekcji domięśniowej oraz podjęcia działań w przypadku wystąpienia nagłej reakcji alergicznej lub innego stanu zagrożenia życia pacjenta następującego bezpośrednio po przeprowadzeniu szczepienia, realizowanego w warunkach symulowanych – powiedziała Agnieszka Żeromska-Michniewicz, kierownik Centrum Symulacji Medycznej UZ.

Rozpoczęły się szkolenia farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, by przedstawiciele tych zawodów też mogli nas szczepić przeciw Covid-19

Lubuskie. Farmaceuci, diagności, fizjoterapeuci rozpoczęli s...

Dlaczego farmaceuci, diagnosci, fizjoterapeuci uczestniczą w szkoleniu

Diagnosta laboratoryjny: - Zapisując się na szkolenie ze szczepień przeciw Covid-19 kierowałam się myślą, że im więcej osób będzie posiadało umiejętność szczepienia tym szybciej będzie możliwość zahamowania wirusa, dodatkowo to również dodatkowy zarobek.
Farmaceutka: - Kierowałam się zdobyciem nowych uprawnień i umiejętności, dodatkowo sądzę, że może to wpłynąć korzystnie na mój gabinet, który prowadzę.
Fizjoterapeuta:- Zapisałam się na kurs ze względu na szkolenie z pierwszej pomocy, z którego jestem bardzo usatysfakcjonowana i które bardzo mi się podobało. Cieszę się z nabycia nowej wiedzy i umiejętności oraz z możliwości wykorzystania w przyszłości nowych uprawnień na szczepienie przeciw Covid-19.

Szkolenie dla farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów składa się z dwóch części

Centrum Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego jest realizatorem modułu praktycznego w ramach umowy współpracy w tym zakresie z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie i obejmuje on 2 części:

1. Część warsztatowa – minimum 90 minut (minimum 2 godziny dydaktyczne):

  • a. Rozpoznanie pacjenta w stanie zagrożenia życia. Podstawowe metody monitorowania funkcji życiowych w warunkach opieki ambulatoryjnej.
  • b. Udrażnianie dróg oddechowych. Wentylacja pacjenta w stanie zagrożenia życia.
  • c. Podstawowe zabiegi resuscytacyjne, w tym z wykorzystaniem AED.
  • d. Metody pobierania i rozpuszczania różnego typu szczepionek oraz ich podanie pacjentowi.

Zobacz wideo: powstało nowoczesne centrum symulacji:

2. Część symulacyjna – minimum 90 minut (minimum 2 godziny dydaktyczne):
Nauka wykonywania iniekcji domięśniowych na fantomach – każdy z uczestników po ok. 20 iniekcji.
Centrum Symulacji Medycznej UZ posiada infrastrukturę lokalową oraz sprzętową do realizacji szkoleń, a najważniejszym czynnikiem jest kadra instruktorska. Dodatkowo do przedsięwzięcia zaangażowani zostali informatycy CSM oraz pracownicy inżynieryjno-techniczni, którzy zajmą się kwestią obsługi informatycznej w systemie potwierdzającym uczestnictwo, kwestią obsługi technicznej sprzętu oraz pilnowania przestrzegania obowiązujących obostrzeń pandemii.
Na stronie Collegium Medicum UZ w zakładce Aktualności znajduje się link do formularza rejestracyjnego: https://www.cm.uz.zgora.pl/index.php?PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska