Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

LUBUSKIE. GEOPARK ŁUK MUŻAKOWA. Niezwykła atrakcja turystyczna w woj. lubuskim. Perła na liście UNESCO. Czas na promocję! [ZDJĘCIA, FILM]

Małgorzata Fudali Hakman
Małgorzata Fudali Hakman
Geopark Łuk Mużakowa. "Pierwsze prace projektowe związane z powstaniem geoparku Łuk Mużakowa zapoczątkowane zostały w Niemczech w 1998 roku, a następnie w Polsce w roku 2001.Pod koniec 2002r. w polskiej części obszaru powstała prawna forma ochrony przyrody - Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa.Podczas inauguracji Targów turystycznych w Poznaniu 21 października 2009r. został wręczony pierwszy certyfikat dla Geoparku w Polsce." (Wrota Lubuskie)
Geopark Łuk Mużakowa. "Pierwsze prace projektowe związane z powstaniem geoparku Łuk Mużakowa zapoczątkowane zostały w Niemczech w 1998 roku, a następnie w Polsce w roku 2001.Pod koniec 2002r. w polskiej części obszaru powstała prawna forma ochrony przyrody - Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa.Podczas inauguracji Targów turystycznych w Poznaniu 21 października 2009r. został wręczony pierwszy certyfikat dla Geoparku w Polsce." (Wrota Lubuskie) Małgorzata Fudali-Hakman
Mamy w regionie piękne miejsce wycieczkowe i unikatowe w skali świata. To Geopark na Łuku Mużakowa. Teraz ta atrakcja ma być mocniej promowana.

Łuk Mużakowa to malowniczy ciąg wzgórz morenowych od miejscowości Tuplice, Trzebiel i Łęknica po stronie polskiej oraz po Weißwasser, Dőbern po stronie niemieckiej. Po polskiej i niemieckiej stronie rozciąga się też imponujący park, ale tylko po polskiej istnieje ścieżka geoturystyczna "Dawna kopalnia Babina". Geopark jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest rzeczywiście wyjątkowym miejscem. Jeśli jeszcze tam nie byliście, wybierzcie się w miesiącach od wiosny do jesieni, bo wtedy widać walory krajobrazowe w pełni. Pokazujemy też je na zdjęciach. Scieżkę można zwiedzać pieszo i na rowerach. Wystarczy dojechać do Łęknicy, przed wejściem na geościeżkę jest parking. Wzdłuż ścieżki są ławki, miejsca do odpoczynku ze stołami, wieża widokowa.

Centrum w budynku poprzemysłowym

Zarząd Województwa lubuskiego zdecydował, że przeznaczy z funduszy unijnych pieniądze na Centrum Kulturalno-Edukacyjne w Łęknicy. Jest to nowa placówka, której dotąd nie było. Zarząd przyznał dofinansowanie 2,3 mln zł na rewitalizację budynku, który ma być jego siedzibą. – Mamy do zaoferowania niepowtarzalną mieszankę turystycznych atutów, których nie ma żaden inny region. Warto to promować – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.
Budynek jest poprzemysłowy i ma być przystosowany do nowej funkcji Centrum kulturalno-edukacyjnego Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa.

Premiera w Planete+  w poniedziałek, 9 lipca 2018 r. o godz. 18.30.

Słynny Park Mużakowski i inne lubuskie miejsca zobaczymy - z...

Celem projektu jest wzrost liczby mieszkańców regionu korzystających z dóbr dziedzictwa kulturowego przez wykorzystanie zasobów przyrodniczych i historyczno-kulturowych i utworzenie warunków do szeroko pojętej edukacji kulturalnej na bazie posiadanego potencjału.

Miejsce dla turystów

Obiekt będzie pełnić funkcje kulturalno-edukacyjne oferując różne formy aktywności oparte o przemysłową historię Łęknicy, unikatowe środowisko przyrodnicze i kulturowe (Park Mużakowski, Geopark Łuk Mużakowa, Rezerwat Przyrody Nad Młyńską Strugą). W ramach projektu wykonana zostanie adaptacja i wyposażenie budynków poprzemysłowych, utworzony zostanie park naukowy i przygotowana nowa oferta kulturalno-edukacyjna w zakresie aktywnych atrakcji związanych z historią regionu, przemysłem górniczym, hutniczym i ceramicznym oraz tematyką kulturalno-przyrodniczą. Cały projekt ma kosztować 3,2 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska