LUBUSKIE. Gminni radni atakują wójta za MZK. Jakie są przyczyny?

Leszek Kalinowski 0 68 324 88 74lkalinowski@gazetalubuska.plZaktualizowano 
fot. Bartłomiej Kudowicz
Mieszkańcy wsi sąsiadujących z Zieloną Górą narzekają na zmiany w rozkładzie jazdy autobusów. Zebrali 240 podpisów z prośbą o wznowienie starych kursów.

Student Tobiasz Kociszewski z Raculi nie jest zadowolony ze zmian, przede wszystkim dlatego, że większość autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacji odjeżdża teraz z dworca PKP. - Wolałbym wsiadać w centrum miasta, tak jak to było kiedyś - przyznaje. - Zwłaszcza wieczorową porą jest to bezpieczniejsze.

Ale część mieszkańców gminy Zielona Góra ma więcej uwag. Domagają się przywrócenia rozkładu jazdy i tras kursowania autobusów linii 30 i 33, które obowiązywały w ub.r.

Krzyki bez skutku

- Mieszkańcy, przede wszystkim starsi, nie mogą dojechać na rynek przy ul. Owocowej i marketu Carrefour, a uczniowie do ekonomika czy CKU, podobnie zielonogórzanie z tego regionu nie dojadą na basen w Drzonkowie - mówi radna Antonina Ambrożewicz - Sawczuk. - Stąd dwie panie tylko przez dwie godziny zebrały 240 podpisów pod protestem.

Zdaniem radnego z Ochli, Jarosława Berenta, zbierać podpisy trzeba, ale nie pod petycją do MZK, bo to nic nie da, lecz w sprawie odwołania wójta ze stanowiska. Bo to on podpisał umowę z MZK, wydając z gminnej kasy 1,1 mln zł.
- Szkoda, że z nami nie konsultował tej umowy - dodaje radny Tomasz Sroczyński.
Radni zgodnie twierdzą, że wszystkiemu winny jest wójt.

- A teraz to my za niego robimy robotę, prowadząc rozmowy z dyrekcją MZK - dodają.
- Krzyczałam o tym głośno na sesji, ale bez skutku - mówi A. Ambrożewicz - Sawczuk. - Dlatego sami wybraliśmy się do pani dyrektor MZK. Przedstawiliśmy jej żale mieszkańców.

Będą poprawki

Wójt Mariusz Zalewski spokojnie podchodzi do sprawy. Bo jego zdaniem, nie wszyscy narzekają, co nie znaczy, że nie zbiera głosów sprzeciwu. Nie konsultował umowy z radnymi, bo nie wymaga od niego tego prawo.

- Poza tym podpisana umowa dotyczy refundacji ulg, jakie mają nasi studenci, emeryci, uczniowie, a nie rozkładu jazdy - wyjaśnia. - Kursy i trasy ustala MZK, kierując się badaniami, ekonomią. Owszem, moglibyśmy sobie zafundować dodatkowe kursy za dodatkową opłatą, kiedy to pasażerów jest bardzo mało. Ale chyba taniej by nas wyniosło, gdybyśmy dla kilku osób wynajęli taksówkę.

Wójt twierdzi, że zbiera uwagi mieszkańców, ale te rzeczowe, konkretne. Wczoraj rozmawiał z dyrektor MZK Barbara Langner. I umówił się na kolejne spotkanie.
- Pani dyrektor jest otwarta i rozkład będziemy poprawiać - zapewnia.

polecane: 60 Sekund Biznesu: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 40

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

z
zielonogórski wyborca

Widzę ze bijecie pianę na temat MZK-chce się powiedzieć"bujajcie się" gdy przypomnę sobie dyskusję na temat poszerzemia granic miasta.Autobusów powinno być jeszcze mniej-bilety powinny być jeszcze droższe!Radni powinni przyznać sobie jeszcze wyższe diety.Kiedyś może dotrze do mieszkańców gminy wiejskiej że to radnym najbardziej zależy na tym ażeby było tak jak jest do tej pory.Oni będą Wam dyrdymały opowiadać tylko po to ażeby zachować korzysci (dietki- zresztą nie takie małe)Wystarczy pomnożyć dietę przeż 4-lata ,ile to dodatkowego grosza?bo przecież każdy radny ma też jakąś stałą pracę.Wy myślicie że oni naprawdę działają w Waszym interesie????

G
Gość spóźniony
W dniu 13.01.2009 o 14:48, mieszkaniec Kisielina napisał:

Mariusz ZalewskiWójtGminy Zielona Góraul. Dąbrowskiego 4165-021 Zielona Góra W imieniu mieszkańców Starego Kisielina a w szczególności mieszkańców osiedla POM i pracowników dojeżdżających do zakładów pracy znajdujących się w tym rejonie, (na podstawie porozumienia międzygminnego z dnia 30 września 2008 roku w sprawie wspólnej realizacji komunikacji miejskiej na obszarze Miasta Zielona Góra i Gminy Zielona Góra) proszę o przywrócenie zeszłorocznego rozkładu jazdy autobusów MZK!Według paragrafu 3 w/w umowy to Gmina ustala na swoim obszarze zakres usług komunikacyjnych stosownie do potrzeb mieszkańców, określa przebieg linii komunikacyjnych, ilość kursów, usytuowanie przystanków. Zatwierdza szczegółowe rozkłady jazdy opracowane przez MZK. Dopuszczenie do sytuacji, jaka ma miejsce w roku 2009 jest tylko i wyłącznie Pana zasługą. Pan podpisując jednostronnie umowę w imieniu mieszkańców gminy Zielona Góra ponosi całkowitą odpowiedzialność za zaistniałą sytuację.Wszyscy mieszkańcy gminy, którzy są niezadowoleni powinni swoje niezadowolenie kierować wyłącznie do Pana a nie do MZK.Jako wójt gminy powinien Pan stać na straży interesów mieszkańców i walczyć o zaspokajanie podstawowych ich potrzeb a nie kierować się minimalizmem. Nie konsultując (tak ważnych dla mieszkańców gminy) nowych rozkładów jazdy postawił się Pan w jednoznacznej sytuacji – ja tutaj rządzę! Tak Pan w tej gminie jest wójtem, ale to mieszkańcy podczas wyborów mają decydujący głos. Nie może reprezentować mieszkańców osoba, która nie dba o ich interesy a myśli tylko o swoich poborach. Z wyrazami szacunku Radny Mariusz RosikMoże by się tak lepiej dwa razy zastanowić niż raz bzdury (personalne) wypisywać Panie Radny do tego jeszcze z wyrazami szacunku !!!
Cóż czas kampanii już się chyba zaczął i każdy pretekst dla jej rozpoczęcia jest dobry.
G
Gość
W dniu 23.01.2009 o 14:06, Gość napisał:

Jeśli tak rzeczywiście zachował się Wójt,to nie powinien chyba sprawować tego urzędu. Niech w końcu pomyśli o zwykłych ludziach. Czas najwyższy zrobić coś pożytecznego dla lokalnej społeczności. Wójtem się bywa,a człowiekiem się jestMierzi mnie budowanie swojego wizerunku poprzez oczernianie innych ludzi i wkładanie w Ich usta słów, których na pewno nie powiedzieli. Jeśli ktoś choć trochę zna p.Mariusza zalewskiego, wie, że nigdy nie powiedziałby czegoś podobnego. A opisane spotkanie w urzędzie jest dowodem Jego dobrej woli i działania w celu wprowadzenia zmian.
G
Gość
W dniu 12.01.2009 o 22:57, radni napisał:

MZK zmienił rozkład jazdy i trasy autobusów – to prawda, ale Pan Wójt Mariusz Zalewski bez konsultacji zaakceptował te zmiany, kolejny raz traktując wszystkich z góry, nie licząc się z mieszkańcami i ich problemami. Mało tego ten sam Pan Wójt odpowiadając na nasze zarzuty (jeszcze przed wprowadzeniem zmian) mówił „jeżeli ktoś ma problem z dojechaniem do szkoły, czy pracy niech wyjdzie godzinę wcześniej, żeby zdążyć” - to się nazywa praca bez zastrzeżeń. My ze swojej strony możemy zapewnić mieszkańców nie tylko Raculi, Drzonkowa, Zatonia czy Ochli ale całej Gminy, że zrobimy wszystko, żeby dojeżdżało się lepiej. Pani Dyrektor MZK obiecała nam, że wprowadzi zmiany jak najszybciej będzie mogła.Radni Gminy Zielona Góra A. Ambrożewicz-Sawczuk, J. Berent i T. SroczyńskiP.S. Pozdrawiamy mieszkankę Starego Kisielina


Jeśli tak rzeczywiście zachował się Wójt,to nie powinien chyba sprawować tego urzędu. Niech w końcu pomyśli o zwykłych ludziach. Czas najwyższy zrobić coś pożytecznego dla lokalnej społeczności. Wójtem się bywa,a człowiekiem się jest
G
Gość

2009-01-22
Dalsze prace nad optymalizacją rozkładów jazdy

W dniu 21 stycznia 2009 z inicjatywy Wójta Gminy Zielona Góra pana Mariusza Zalewskiego odbyło się spotkanie Władz Gminy, Sołtysów wsi objętych komunikacją miejską, Radnych Gminy, autora wdrożonych zmian oraz przedstawicieli MZK.

Autor opracowania pan Marcin Gromadzki po raz kolejny przedstawił wyniki badań obciążeń i przychodowości poszczególnych linii, które stanowiły podstawę do opracowania wdrożonych w dniu 1 stycznia br. rozkładów jazdy.

Na spotkaniu przedstawiliśmy wpływające do nas wnioski niekiedy sprzeczne ze sobą oraz występujące nieprawdziwe opinie dotyczące braku możliwości dojazdu.

Dla udokumentowania przedstawiliśmy różne możliwości dojazdu do wskazanych miejsc, co niekiedy wiązało się oczywiście z przesiadką na skonfigurowaną linię miejską.

Ustaliliśmy, że zainteresowani mieszkańcy zgłoszą do Urzędu Gminy Zielona Góra swych przedstawicieli do 30 stycznia, z którymi przy współudziale przedstawicieli Gminy do 10 lutego ustalimy co należy poprawić, czy w trasach (linie 22,30,33,41), czy też w rozkładach jazdy tak by spełnić możliwe do realizacji postulaty. Przy czym należy mieć na uwadze, że zmiana trasy polegająca na jej wydłużeniu może spowodować zmniejszenie ilości kursów.

Ustaliliśmy następujący scenariusz:
do 30 stycznia Urząd Gminy ustali skład grupy konsultacyjnej i poinformuje o tym MZK;
od 2 do 10 lutego odbędą się w MZK konsultacje w/w przedstawicieli Mieszkańców
i władz Gminy;
do 28 lutego MZK opracuje korektę rozkładów jazdy;
skorygowane rozkłady jazdy zaczną obowiązywać od 01 kwietnia 2009 roku.

Pracujemy również nad rozkładami jazdy autobusów kursujących w granicach miasta.
A co z linią 23?
Na pewno profesorek stanie na swoim i nic się nie zmieni!!!
A może zainteresuje się naszą Gminą jakiś prywatny przewoźnik?Byłoby super !!! Zobaczymy co nasi radni i sołtysi wywalczą!!!

N
Narya
W dniu 12.01.2009 o 22:49, Raculanka napisał:

Gdzie ekonomia? Trzy numery autobusów z kierunku Drzonkowa jadą tą samą trasą. Po co? Nie ma połączenia z drugą częścią miasta.


Jeden numer z Drzonkowa (30), natomiast dwa pozostałe jeżdżą z innego kierunku, 1. z Ługowa (41) oraz 2. z Barcikowic (33).

Obecny rozkład jazdy to jedno wielkie nieporozumienie. Na swoje szczęście nie korzystam z usług MZK, ale kilka dni temu byłem w Zatoniu u znajomej osoby. Osoba ta oczywiście skarżyła się na nowy rozkład jazdy. Jedyna linia do tej miejscowości to nr 33. Ostatni kurs w kierunku Zatonia z przystanku w pobliży Polskiej Wełny jest o 22.49. Natomiast ostatni kurs z Zatonia w dni robocze jest o 18.50 a w soboty i święta o 18.00. Hmm?!!! W takim razie kilka autobusów jeździ do Zatonia – zawozi tam pasażerów i następnie wraca puste na pętlę na ulicę Naftową nie zatrzymując się na żadnych przystankach.

Tak, to jest absurd. Wcześniej w soboty i święta do 18 kursowała 30, a 33 do 23, teraz zamienili, że 30 do 23 a 33 do 18, choć zapomniano oczywiście, że 33 obsługuje jeszcze Zatonie i Barcikowice. Chociaż teraz kursują siedem dni w tygodniu aż 4 autobusy (2x 30, 1x 41 oraz 1x 33). Powinni zwiększyć trochę kursów dla Ługowa, Zatonia i Barcikowic - mieszkańcy tych wsi są naprawdę odcięci od Zielonej Góry.
c
ciekawska

Pytanie do Cezarego ? czy Ty przypadkiem nie jesteś powiązany z owym profesorkiem z Gdańska, co to próbował ułożyć rozkład jazdy dla Zielonej Góry i nic z tego nie wyszło ? Czytając Twoje wypowiedzi na forum - odnoszę takie wrażenie, zastanawia mnie jeszcze jedno -jeżeli nie jestes powiązany z profesorkiem - to w takim razie, w którym dziale mzk pracujesz, skoro znasz tak dobrze rozkład jazdy i wiesz, że nie będzie podwyżek cen biletów ???????? Proszę o szczerą odpowiedź - bo na tyle chyba Cię stać

C
Cezary

CHCECIE ROZKŁAD WG LINII?

PROSZĘ BARDZO:

www.zkmkm.org/rozklad/linie.html

G
Gość

Zebranie w sprawie MZK odbędzie się 18.01.2009r o godz.18:00 na sali wiejskiej w Zawadzie!
Mieszkańcy Zawady i Krępy przyjdźcie!!!Może coś wywalczymy!!!

p
pasazerka

Ja również chciałabym wyrazic swoja opinie o zmianie autobusów mzk jestem nie zadowolona ze zmiany rozkładów!!! kupuje co miesiac bilet miesieczny a co z tego mam jak i tak nie mam jak dojechac do swojego miejsca pracy!!! wiekszosc drogi ide na piechote !! zawsze dojezdzalam o pracy autobusem nr 2 ktory byl o 9:22 i bylam w sama pore na 10do pracy a teraz nie mam jak dojezdzac ...spózniam sie itd.. przez to ze zaszly zmiany w rozkładzie mam wyleciec z pracy !!!!!!!!!!!!!! to jest jakas masakra!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! na ulice naftowa bardzo ciezko jest dojechac z mojego miejsca zamieszkania a linia nr 2 byla odpowiedznia linia i jezdzilo nie sporo osob wiec nie wiem po co byly zmiany??? nikt nie wział pod uwage ze niektórzy chca dojezdzac do pracy na godz 10:00!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! prosze o przemyslenie swojej decyzji skoro tylu ludzi jest nie zadowolonych!!

G
Gość
W dniu 13.01.2009 o 20:26, Gość napisał:

MIESZKAŃCY ZAWADY I KRĘPY WŁAŚNIE SIĘ DOWIEDZIAŁEM,ŻE W NAJBLIŻSZYM CZASIE MA ODBYĆ SIĘ ZEBRANIE W SPRAWIE NOWYCH ROZKŁADÓW JAZDY LINII 22-WIADOMOŚĆ OD SOŁTYSA WSI ZAWADA PRZYJDŹCIE NA SALĘ WIEJSKĄ TO MOŻE COŚ WYWALCZYMY!!! Dokładnego terminu nie znam,bo Pan Sołtys sam nie wiedzał kiedy,ale mam nadzieję,że poinformuje mieszkańców wsi stosownymi ogłoszeniami!!!MIESZKAŃCY PRZYJDŹCIE TŁUMNIE TAK JAK PRZYŚLIŚCIE NA ZEBRANIE W SPRAWIE LEKARZA

b
belfer

Jestem za wyrównywaniem szans edukacyjnych terenów wiejskich. Kiedy widzę, że ktoś pisze "paczy" zamiast "patrzy" tzn długa droga przed nami wieśniakami.

L
Luna

Tak czytam sobie to forum i jestem przerażona.
PO pierwsze, radni zamiast robić aferę i zamieszanie (chyba tylko po to, żeby pokazać jak są aktywni), powinni zacząć działać. W końcu zawsze można zrobić nowe zmiany!!! Przecież mogą pójść normalnie porozmawiać z wójtem albo z dyrektor MZK. A oni tylko robią hałas wokół całej sprawy, jak zawsze zresztą........ Nakręcają ludzi przeciwko wójtowi a siebie oczywiście stawiają w idealnym świetle. Normalnie egocentryzm się objawia. Smutne to:(
Po drugie, nikt nie zauważył jednej kwestii, że głównym właścicielem MZK jest prezydent Miasta Zielona Góra. Może warto było by też z nim porozmawiać na ten temat.
Co do likwidacji niektórych połączeń to zgadzam się, że są to czasem dość spore utrudnienia dla niektórych osób, ale niestety MZK to firma która istnieje po to żeby zarabiać a nie żeby wozić jedną osobę.... Faktem jest, że niestety zmiana niektórych tras nie wyszła nam na dobre.
Jeśli chodzi o stanie autobusów na pętlach, to weźcie też pod uwagę kierowców!!! Oni też chcą zjeść śniadanie, załatwić potrzeby fizjologiczne a nawet najprościej w świecie odpocząć. Przecież oni w końcu Was wożą i muszą dbać, żebyście bezpiecznie dojechali do celu!!!
Nawiązując do wypowiedzi mieszkańca Zawady: "To nie jeden problem, z którym wójt nie może sobie poradzić od 10 lat czekamy na kanalizację, boisko, plac zabaw, drogi ..." to wydaje mi się, ze podejmowanie takich decyzji i szybkość ich wykonania nie zależy tylko od wójta. To zależy też przede wszystkim od budżetu oraz od społeczeństwa , sołtysów, radnych a do tego oczywiście od przepisów prawa. W końcu wójt sam nie podejmuje decyzji!!! On jest tylko wykonawcą uchwał Rady Gminy, więc to czy gdzieś np boisko zależy bardziej od radnych niż od wójta.
Do tego w naszej gminie nie jest tylko jedna miejscowość, a inwestycje takie jak np kanalizacja wykonywane są chyba w jakiejś kolejności
Popieram też teletubisia, jeśli jakiś radny coś kręci to nie powinien być radnym. Skoro szuka się drzazgi w czyimś oku a nie widzi belki w swoim to coś tu jest nie tak!!!! No a te dane były jawne.

k
klarysa

Pełne dramatyzmu zdjęcie ilustrujące artykuł. Student Tomasz paczy w górę a w górze tabula rasa. Fotograf nie zauważył, że ma w aparacie opcję preselekcji czasu i może ją ustawić na 1/20 sek. tak, żeby pojawiły się napisy.

z
zainteresowana
W dniu 14.01.2009 o 12:34, po (teletubiś) napisał:

Rozkład jeszcze można skorygować, tak też wyraziła się Pani Dyrektor MZK,a radny Berent może niech sam się odwoła z funkcji radnego bo Gminę oszukuje na podatku od nieruchomości i deklaruje mniej niż posiada metrów kwadratowych powierzchnito jest przestępstwo i z prawnego punktu widzenia osoba która pełni funkcje publiczną nie może być przestępcą


Może to się w teletubisiowej puchatej głowie nie zmieści,ale ludzie czasem po prostu się mylą,czasem czegoś nie dopatrzą...
No,ale tego praworządny Teletubiś może nie rozumieć i każdy wg niego to potencjalny oszust,pazerny na kasę.
Ale proszę jeszcze raz zajrzeć do właściwej szuflady,bo deklaracja została skorygowana.
Z drugiej strony ciekawe kto zagląda w podatkowe papierki mieszkańców gminy , jakiś znudzony urzędnik,czy może "życzliwy"kolega radny?
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3