Zamknij

Gazeta Lubuska

LUBUSKIE. Łagów Lubuski jest piękny o każdej porze roku. To świetne miejsce na wycieczki krótkie i długie

Łagów Lubuski,

Jacek Katos

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/63] Następne

ZOBACZ - ŁAGÓW MA PROBLEM Z NADMIAREM TURYSTÓW

Spacery po lesie, wycieczki rowerowe, rodzinne weekendowe wyjazdy do miejscowości wypoczynkowych Ziemi Lubuskiej. Warto je odwiedzać zwłaszcza teraz, tuż przed rozpoczęciem sezonu, kiedy turystyczny zgiełk nie opanował jeszcze tych pięknych miejsc.
Łagów Lubuski to jedna z najchętniej odwiedzanych takich miejscowości w naszym regionie. W samym jego sercu stoi wzniesiony w XIV wieku Zamek Joannitów, jest jednym z najcenniejszych zabytków woj. lubuskiego. Przyroda wokół dwóch jezior - Trześniowskim i Łagowskim przyciąga swoim pięknem.

Jezioro Ciecz (Trześniowskie) to 10. w kraju jezioro pod względem głębokości. Jest to jednocześnie jedno z najczystszych jezior w naszym regionie. Wzdłuż jego brzegów można zaobserwować naturalne tworzenie się lasów łęgowych, które w tych rejonach są rzadkością. Naturalny las bukowy na jeziorem Trześniowskim stał się powodem do powołania w 1965 roku na tych terenach rezerwatu przyrody. To doskonałe warunki do rozwoju rodzimej fauny i flory. I oczywiście raj dla wędkarzy.

Na spacer w tych okolicach można wybrać się śladem dwóch ścieżek turystycznych. Pierwsza to przyrodniczo-historyczna "Sokola Góra" o długości 1,5 km. Na jej trasie położony jest Zamek Joannitów i zabytkowy park, rezerwat leśno-krajobrazowy. Ta trasa też biegnie nad Jeziorem Trześniowskim. Znajdziemy tam pomniki przyrody i grodzisko "Na Sokolej Górze". Przejście tej ścieżki zajmuje około 40 minut.

Druga ścieżka turystyczna jest wyzwaniem zarówno dla pieszych, jak i dla rowerzystów. "Nad Jeziorem Trześniowskim" i w rezerwacie Buczyna Łagowska to trasa, której pokonanie zajmuje około 4 godzin plus około 1,5 godziny powrót do Łagowa.
Ale czy należy sobie żałować tego czasu? Powtarzając za Janem Himilsbachem który swego czasu odwiedził przecież Łagów jako gość Lubuskiego Lata Filmowego: - "W tak pięknych okolicznościach przyrody, i tego, niepowtarzalnej..."

POLECAMY:
TOP 14 MIEJSC ZE SPA W WOJ. LUBUSKIM

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy