Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie ma kolejny produkt wpisany na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. To szynka wędzona z komina z Pałacu Wiechlice

żródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Lubuskie produkty tradycyjne można kupić m.in. podczas rozmaitych imprez, jak rozmaite jarmarki itp.
Lubuskie produkty tradycyjne można kupić m.in. podczas rozmaitych imprez, jak rozmaite jarmarki itp. Michał Korn
Szynka wędzona z komina, przygotowywana w Pałacu Wiechlice, to 66. lubuski produkt regionalny wpisany na listę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Tradycja wędzenia w kominach przyszła na ziemie Szprotawsko-Wiechlickie wraz z mieszkańcami Prus. Wielonarodowościowa ludność, zamieszkująca Szprotawę starała się kultywować tradycję regionu, z którego pochodziła. Dlatego w okolicach Szprotawy zachowało się wiele poniemieckich wędzarni, które również obecnie są używane. Szynka z komina wędzona była dwufazowo. Pierwsze wędzenie to wędzenie gorącym dymem, po wcześniejszym podsuszeniu, w temperaturze 40-60 st. C. Używało się w tym celu dymu od średniego do gęstego, przy małym dostępie powietrza. W tej fazie szynka zostawała przesycona składnikami dymu.

Szynka wędzona z komina to 66. lubuski produkt regionalny
Szynka wędzona z komina to 66. lubuski produkt regionalny żródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Drugie wędzenie to wędzenie zimne. Odbywało się w temperaturze 16-22 st. C, przy różnej gęstości dymu, wysokiej wilgotności i szybkim przepływie powietrza. Trwało od kilku godzin do 14 dni.

Naprzemienne etapy suszenia i wędzenia zimnego trwały nawet do trzech miesięcy. Dodatkowo, szynka z komina swoją wyjątkowość zawdzięczała użyciu do jej produkcji różnego rodzaju przypraw, m.in. soli morskiej, pieprzu, czosnku, estragonu, kolendry, owocu jałowca, ziela angielskiego, liścia laurowego, rozmarynu, cząbru oraz mieszanki ziół.

Ta tradycyjna metoda stosowana jest w Pałacu Wiechlice. Szynka wędzona z komina została nagrodzona w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów „Perła 2017”.

Zobacz: Kulinarne szlaki: Produkty regionalne i tradycyjne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska