Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

LUBUSKIE Miała być impreza, a znaleziono niewybuchy. Policja: Na terenie, na którym spotykali się mieszkańcy, było 430 pocisków

OPRAC.:
Magda Weidner
Magda Weidner
Na placu, gdzie miał być grill, znaleziono niewybuchy.
Na placu, gdzie miał być grill, znaleziono niewybuchy. Lubuska Policja
Dyżurny szprotawskiej policji otrzymał informacje, że w miejscowości Krzywczyce (powiat żagański) znaleziono trzy niewybuchy. - Kiedy patrol saperski pojawił się na miejscu, w trakcie sprawdzania terenu okazało się, że pocisków artyleryjskich jest aż 430 sztuk. Żagańscy policjanci zabezpieczali miejsce ujawnienia niewybuchów i najbliższą okolicę. Pociski zostały wywiezione na poligon, a miejsce zdarzenia sprawdzone przez saperów - informuje podkom. Aleksandra Jaszczuk.
  • W czwartek, 6 sierpnia dyżurny szprotawskiego komisariatu Policji został telefonicznie powiadomiony o znalezieniu niewybuchów w miejscowości Krzywczyce na terenie gminy Niegosławice.
  • Natychmiast na miejsce zostali skierowani funkcjonariusze, którzy potwierdzili zgłoszenie.
  • Niewybuchy znajdowały się w miejscu spotkań mieszkańców miejscowości i ich rodzin.

Miała być impreza. Znaleziono niewybuchy

- Jak ustalili policjanci, zgłaszająca przygotowywała palenisko, gdzie w sobotę miało się odbyć ognisko z udziałem około trzydziestu osób. Podczas prac znalazła trzy sztuki niewybuchów - informuje podkom. Aleksandra Jaszczuk, rzeczniczka żagańskiej policji.

Teren został niezwłocznie zabezpieczony przez policjantów. O całej sytuacji powiadomieni zostali także saperzy z Głogowa, którzy jeszcze tego samego dnia przyjechali na miejsce, aby zabezpieczyć odnalezione niewybuchy.

Nie 3, a 430 niewybuchów!

Saperzy na miejscu znaleźli znacznie więcej niewybuchów. Zamiast 3, było ich tam kilkaset sztuk.

LUBUSKIE Miała być impreza, a znaleziono niewybuchy. Policja: Na terenie, na którym spotykali się mieszkańcy, było 430 pocisków
Lubuska Policja

- Były to pociski artyleryjskie pochodzące najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. W czwartek zabezpieczonych zostało 320 sztuk pocisków. Działania miały być kontynuowane następnego dnia, aż do czasu kiedy miejsce zostanie dokładnie sprawdzone i będzie bezpieczne - podaje rzeczniczka. - Policjanci przez całą noc zabezpieczali miejsce ujawnienia niewybuchów przed dostępem osób postronnych. Następnego dnia kontynuowali penetrację terenu. W piątek zabezpieczyli kolejnych 110 sztuk pocisków artyleryjskich - dodaje.

W sumie na terenie, na którym spotykali się mieszkańcy, które miało być miejscem ich odpoczynku, gdzie wydawało się, że jest bezpiecznie, patrol saperski zabezpieczył 430 sztuk pocisków różnego kalibru.

Nikt nie wie ile jeszcze pocisków, granatów, min, amunicji i innych niewybuchów skrywa ziemia w Lubuskiem. W 1945 r. przez nasz region przetoczył się front. Miejscami, jak na przykład w Kostrzynie, walki były szczególnie zacięte. Na miasta spadły tysiące ton bomb i pocisków, niektóre nich nie eksplodowały i leżą w ziemi do dzisiaj. Bywa, że niebezpieczne pociski leżą po prostu na ziemi. Natykają się na nie grzybiarze i spacerowicze. Czasem niewybuchy schowane są pod cienką warstwą ziemi, a czasem znajdowane są w głębokich wykopach w czasie różnych inwestycji. W każdym wypadku są śmiertelnie groźne. Należy pamiętać, że w przypadku natknięcia się na takie znalezisko, nie należy niebezpiecznego przedmiotu dotykać. Trzeba zawiadomić policję i dopilnować, żeby nikt postronny nie zbliżył się do niewybuchu do czasu przyjazdu patrolu. Najczęściej to właśnie policjanci lub strażnicy miejscy pilnują niewybuchów do czasu, aż zostaną one zabezpieczone i zabrane przez saperów. Tego typu przedmioty są zabierane na poligon i detonowane. Saperzy potwierdzają, że mimo, iż niewybuchy przeleżały w ziemi dziesiątki lat, to wciąż są śmiertelnie niebezpieczne. Czasem wystarczy jeden nieostrożny ruch, aby doszło do tragedii.Na kolejnych zdjęciach w galerii zobaczysz miejsca i niewybuchy, które zostały znalezione w Lubuskiem. Zobacz też wideo: Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 31. Nie żyją dwie osoby

Niewybuchy w Lubuskiem leżą pod ziemią całymi latami i wciąż...

Niewybuchy. Co zrobić, gdy się je znajdzie?

Policja podkreśla, że podczas prac polowych, robót drogowych, albo w czasie spacerów po lesie, wycieczek i wędrówek, nadal można natknąć się na niewybuchy lub niewypały z czasów II wojny światowej. Dlatego pamiętajmy, aby nie dotykać takich znalezisk, nie przenosić je w inne miejsca. Jeśli to możliwe, należy miejsce, w którym został znaleziony niewypał lub niewybuch oznaczyć i jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji.
źródło: Lubuska Policja

WIDEO: Interwencja saperów na plaży w Gdańsku. Przedmiot przypominający niewybuch nie wystraszył plażowiczów
źródło: TVN24/x-news

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska