MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna widoczna na naszym niebie do końca lipca. Jak, czym i kiedy obserwować?

Michał Korn
Michał Korn
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna okrąża Ziemię na pułapie około 400 km (perygeum: 402 km, apogeum: 408 km) średnio co 90 minut.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna okrąża Ziemię na pułapie około 400 km (perygeum: 402 km, apogeum: 408 km) średnio co 90 minut. Pixabay
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, która okrąża naszą planetę średnio co 90 minut, będzie do końca lipca widoczna z Ziemi. W jaki sprzęt się zaopatrzyć, aby móc ją podziwiać i kiedy patrzeć w niebo?

ISS oraz kometa NEOWISE widoczne z Polski

Orbita Międzynarodowej Stacji Kosmiczna co jakiś czas układa się w taki sposób, że możemy bez problemu dokonywać jej obserwacji pod postacią przemieszczającego się widocznego jasnego punktu na niebie. Przypominamy jednocześnie, że poza samą ISS do około połowy lipca 2020 na niebie widoczna jest również kometa C/2020 F3 (NEOWISE). Jest to zatem gratka nie tylko dla miłośników astronomii, ale wszystkich, którzy chcą zobaczyć te niezwykłe zjawiska na własne oczy!

Przy masie około 420 tys. kg, średnia prędkość Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wynosi blisko 28 tys. km/h (7,7 tys. m/s).

Stacja Kosmiczna nad naszymi głowami. Kiedy obserwować?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znajduje się obecnie w dobrej konfiguracji z Jowiszem i Saturnem. Co ciekawe jest ona jaśniejsza niż widoczne na niebie planety, a jej obecne ułożenie gwarantuje doskonałe obserwacje m.in. z Polski. Oczywiście z racji częstotliwości obiegu wokół Ziemi nie możemy stale widywać jej nad Polską. Są jednak specjalne aplikacje, jak ISS Detector, które pomagają w śledzeniu ISS i tym samym przygotowaniu się do jej obserwacji.

POLECAMY:

ISS nad Lubuskiem. Czym obserwować Stację Kosmiczną?

Do obserwacji zarówno Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jak i wspomnianej już komety wystarczy nasze czujne oko, bowiem obiekty te są na tyle wyraźne, że dostrzeżemy je bez żadnych wspomagaczy. Oczywiście warto zaopatrzyć się w lornetkę z dobrym przybliżeniem, dzięki której jeszcze wyraźniej będziemy mogli podziwiać zarówno ISS jak i kometę. Amatorom fotografii z kolei polecamy lustrzankę z obiektywem posiadającym dużą ogniskową zaczynającą się od 200-250 mm, dzięki czemu poza samą obserwacją będą mogli również zrobić zdjęcie. Zarówno obiektyw jak i lornetka pomogą dostrzec wiele szczegółów ISS.

Do obserwacji zarówno Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jak i wspomnianej już komety wystarczy nasze czujne oko, bowiem obiekty te są na tyle wyraźne, że dostrzeżemy je bez żadnych wspomagaczy.

ISS okrąża Ziemię co 90 minut

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna okrąża Ziemię na pułapie około 400 km (perygeum: 402 km, apogeum: 408 km) średnio co 90 minut. To właśnie jej obecna trajektoria gwarantuje nam możliwość obserwacji ISS do końca lipca. Obecnie na jej pokładzie znajduje się Anatolij Iwaniszyn (Rosja), Iwan Wagner (Rosja), Chris Cassidy (USA), Bob Behnken (USA) oraz Doug Hurley (USA). Przypomnijmy, że zarówno Behneken jak i Hurley zostali wysłani na naszą orbitę podczas historycznej misji SpaceX i NASA. Źródłem zasilania ISS są widoczne na jej skrzydłach baterie słoneczne. Przy masie około 420 tys. kg, średnia prędkość Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wynosi blisko 28 tys. km/h (7,7 tys. m/s).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Siedmiogodzinny spacer kosmiczny astronautów NASA. Trwa wymiana baterii na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska