Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie na ostatnim miejscu w leczeniu dzieci

Leszek Kalinowski, (hb) 68 324 88 74 [email protected]
Archiwum GL
Jesteśmy na ostatnim miejscu w Polsce, jeśli chodzi o leczenie dzieci. - Trzeba działać. Natychmiast! - podkreśla krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii.

To skandal, żeby w województwie nie można było wyleczyć dziecka. Trzeba jeździć do innych regionów - mówi Teresa Bałysz z Zielonej Góry, która ze swoją córeczką Kamilą wiele razy wyjeżdżała do Warszawy. A to są koszty. Cała rodzina się składa.
We wtorek pisaliśmy o rozpaczy mamy 9-letniej Marysi, u której wykryto guzek piersi. Znikąd nie otrzymała pomocy... Lekarz przepisał tylko maść ichtiolową. A poradni ginekologii dziecięcej u nas nie ma. Różnych specjalistów jak na lekarstwo.

Przeczytaj też: Jak Twoja rodzina może leczyć się za darmo

Ratunkiem dla chorej służby zdrowia ma być Centrum Pediatryczne w Zielonej Górze (koszt budowy 80 mln zł, tyle samo ma kosztować ośrodek radioterapii w Gorzowie). Plany te wywołały burzę wśród samorządowców i w środowisku medycznym. Przeciwko budowie centrum protestują starostowie. Marek Cieślak, starosta żarski, mówi, że jest oczywiście za tym, by lekarze specjaliści dziecięcy pracowali w jednym miejscu, ale... - Do tego niepotrzebny jest szpital, tylko 50-60 łóżek na oddziale. A tu zrobiło się wielkie zadęcie na szpital - stwierdza. Jego zdaniem pediatrzy powinni pomagać pacjentom na poziomie podstawowym, a więc np. w Wymiarkach czy Drezdenku. - Opiekę nad chorym trzeba budować od dołu - uważa. Zachęca do przeanalizowania konieczności budowy centrum. - Bo co z tego, że powstanie? Czy rozwiąże problem? Jeśli będzie się tam kłębił tłum matek, to czy jednostki podstawowe nie poczują się zwolnione z zapewnienia opieki? - pyta. Jego zdaniem najważniejsze jest, by dziecko zdiagnozować, co można uczynić w poradniach czy szpitalach powiatowych.

Do wielu głosów doszedł i ten z Warszawy. - Poprę każdą inicjatywę, która poprawi opiekę medyczną nad populacją wieku rozwojowego w województwie lubuskim - podkreśla prof. Anna Dobrzańska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii. - Każda inicjatywa władz samorządowych, która przyczyni się do kompleksowości świadczeń w województwie, poprawy bazy lokalowej oraz zwiększenia liczby zarówno łóżek, jak i lekarzy pediatrów, jest trudna do przecenienia.

Pani profesor zwraca uwagę, że prowadzona przez nią analiza porównawcza wykazała, że pod względem liczby łóżek pediatrycznych, kompleksowości świadczeń i liczby pediatrów na 100 tys. dzieci województwo lubuskie jest na ostatnim miejscu w kraju! Dlatego potrzebne są natychmiastowe i długofalowe działania naprawcze.

Przeczytaj też: Elżbieta Polak: Szpital dziecięcy w Zielonej Górze jest potrzebny

- Informacje o planie budowy dużego centrum specjalistycznego przyjmuję z zadowoleniem, ale traktuję tę inwestycję jako pierwszą na liście pilnych działań zmierzających do poprawy dostępności dzieci do świadczeń medycznych na terenie województwa lubuskiego - dodaje prof. Dobrzańska.

Marszałek Elżbieta Polak podkreśla, że koncepcja projektu budowy wielospecjalistycznego centrum pediatrii została opracowana na podstawie rzetelnej diagnozy. - W województwie nie ma SOR-u, bloku operacyjnego ani oddziału intensywnej opieki dla dzieci. To niedopuszczalne. Chcemy ściągać najlepszych specjalistów - zapewnia. - Nie ma możliwości, aby rozbudować obecny budynek szpitala. Taniej wychodzi budowa nowego obiektu. Dlatego chcemy budować centrum, które powstanie w szpitalu o znaczeniu regionalnym! Cieszę się, że spotyka się to z poparciem krajowego konsultanta do spraw pediatrii. Ubolewam, że takiego poparcia nie dostaliśmy od konsultanta wojewódzkiego.

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska