Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

LUBUSKIE Nie mamy czym oddychać! W Sulęcinie dopuszczalne normy przekroczone są o 900 procent! Jak jest w innych miastach i na wsiach?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W Sulęcinie stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu przekroczone jest o 900 proc.! Jak jest na wsiach? Nie wiadomo, bo tam powietrza nikt nie bada. Czym na co dzień oddychamy?
Trwa głosowanie...

Czy powietrze w Twojej miejscowości jest czyste?

- To, co ludzie spalają w piecach, można podzielić na dwie grupy. W ciągu dnia to jest z reguły papier, ale nocą, gdy już dymu tak dobrze nie widać, to palą plastik, odzież, obuwie, pampersy, worki foliowe, dosłownie co się da – mówi nam Remigiusz Krajniak z Lubuskiego Alarmu Smogowego. Wchodzi on w skład Polskiego Alarmu Smogowego, który podsumował wyniki pomiarów powietrza za ostatni rok w całym kraju.

W ścisłej czołówce miast o największym stężeniu rakotwórczego benzo(a)pirenu są dwa lubuskie miasta. We Wschowie normy przekroczone są aż dziesięciokrotnie, a w Sulęcinie – dziewięciokrotnie. To tak, jakby wypalać 11-12 papierosów dziennie!
- Tak naprawdę to jakość powietrza jest skrupulatnie ukrywana. Liczba stacji pomiaru zależy od gęstości zaludnienia. U nas nie jest ona duża, więc mamy tylko siedem stacji pomiaru. W samym Krakowie jest ich wiele razy więcej niż w całym Lubuskiem – mówi R. Krajniak.

Na Ziemi Lubuskiej Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Zielonej Górze bada powietrze nie tylko w Sulęcinie i Wschowie, ale również w Gorzowie, Zielonej Górze, Żarach, Nowej Soli i Smolarach Bytnickich koło Krosna Odrzańskiego.

Zobacz też: W tych miastach jest najgorsze powietrze

Dane o zanieczyszczeniu powietrza są zatrważające. Tam, gdzie jest największe, mieszkańcy wdychają truciznę w ilości odpowiadającej wypaleniu od 10 do 22 papierosów dziennie!  Niestety w krajowej czołówce znajdują się też lubuskie miasta. W Polsce występuje najwyższe stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu spośród wszystkich państw unijnych. Jak donosi Polski Alarm Smogowy, który podsumował wyniki pomiarów jakości powietrza za ostatni rok, najgorsza sytuacja jest w małych i średnich miastach. W Nowym Targu, który znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu, norma tej substancji rakotwórczej została przekroczona o 1800 proc. To tak, jakby każda osoba przebywająca w tej miejscowości wypalała 22 papierosy dziennie!Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie miejscowości są monitorowane. Dramatyczna sytuacja jest w wielu wsiach, gdzie domy ogrzewane są piecami. Tam przy  bezwietrznej pogodzie czuć gryzący dym. To właśnie gospodarstwa domowe odpowiadają za około połowę emitowanych w Polsce pyłów PM10 i aż 84 proc. rakotwórczego benzo[a]pirenu. Benzo(a)piren wydziela się podczas spalania węgla, szczególnie tego złej jakości, drewna i śmieci (zwłaszcza tworzyw sztucznych typu PET).Trujący związek dostaje się do układu oddechowego i krwiobiegu, zwiększając wystąpienie groźnych chorób. Przenika także do gleby i wód. Można go znaleźć w roślinach, organizmach zwierząt hodowlanych, a co za tym idzie w żywności. Szkodliwe działanie benzo(a)pirenu:- może powodować raka, - może upośledzać płodność - może działać szkodliwie na dziecko w łonie matki- może uszkadza nadnercza, wątrobę, układ odpornościowy i krwionośny- może obniżyć iloraz inteligencji u dzieci - może powodować choroby układu oddechowego.Zobacz wideo: Dlaczego gwiazdy pozywają nasz kraj za smog? Jerzy Stuhr tłumaczywideo: Dzień dobry TVN

W tych miastach jest najgorsze powietrze. Na liście są miejs...

Jakie powietrze jest na wsiach? – Powietrze jest dużo gorsze niż w miastach. To czuć. Nikt jednak go nie bada – mówi Krajniak. Przyznaje jednak, że w skali całego województwa powietrze jest lepsze niż jeszcze kilka lat temu. Wpływ na to mają np. programy wymiany pieców kaflowych na centralne ogrzewanie. Przez ostatnie lata w Gorzowie takie zmiany nastąpiły w 3 tys. mieszkań.
Za kilka lat w Lubuskiem powietrze powinno być jeszcze lepsze. Od 1 stycznia 2027 r. ma u nas obowiązywać uchwała antysmogowa. Dopuszczalne będą jedynie kotły, piece i kominki spełniające normy.

Truje nas powietrze!

- Powietrze jest u nas gorsze, bo takie mamyukształtowanie terenu. Leżymy w dolinie Postomii. 70-80 proc. wiatrów wieje tu z zachodu i nie „przewietrzają” one miasta. Zanieczyszczenia w 84 proc. pochodzą z opału. Ludzie palą węglem i drewnem – mówił nam wczoraj Dariusz Ejchart, burmistrz Sulęcina. To jedno z dwóch lubuskich miast, które jest w ogólnopolskiej czołówce, jeśli chodzi o stężenie benzo(a)pirenu. Ta rakotwórcza substancja przekracza tu dopuszczalne normy o 900 proc.! We Wschowie ten sam wskaźnik przekroczony jest o 1000 proc. To dane z raportu, który przygotował Polski Alarm Smogowy. Dokument zawiera dane z 2018.

- W przypadku Wschowy winne jest powietrze, które napływa od strony przemysłowego Głogowa . To wcale nie jest tak, że Lubuskie, jeśli chodzi o jakość powietrza, jest zieloną wyspą – mówi Remigiusz Krajniak z Lubuskiego Alarmu Smogowego. Jeszcze kilka lat temu bardzo złe powietrze było w śródmieściu Gorzowa. Miasto, jeszcze za rządów Tadeusza Jędrzejczaka, rozpoczęło jednak program wymiany pieców kaflowych na centralne ogrzewanie.

Ministerstwo Finansów opublikowało wskaźniki dochodów podatkowych dla poszczególnych gmin, powiatów i województw na 2019 r. Podstawą do wyliczenia tych wskaźników były dane o dochodach podatkowych za 2017 r. wg stanu na 30 czerwca 2018 r. Wskaźniki te służą do ustalania wysokości subwencji i wpłat samorządów do budżetu państwa. Wskaźniki dla każdej gminy oblicza się dzieląc kwotę dochodów podatkowych (z podatku: od nieruchomości, rolnego, leśnego, od środków transportowych, od czynności cywilnoprawnych, od osób fizycznych, opłacanego w formie karty podatkowej, wpływów z opłaty skarbowej, wpływów z opłaty eksploatacyjnej, udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych) przez liczbę mieszkańców gmin. Subwencja lub ewentualna wpłata do budżetu państwa jest wynikiem różnicy wpływów podatkowych na jednego mieszkańca w danej jednostce oraz średniej dla danego typu jednostek (gmin, powiatów i województw) w całej Polsce.PODANE NA SLAJDACH KWOTY TO WSKAŹNIK NA 1 MIESZKAŃCA GMINYZobacz 20 najbiedniejszych gmin w Lubuskiem. Przejdź dalej i sprawdź ranking --->ZOBACZ: NAJBARDZIEJ WYLUDNIAJĄCE SIĘ LUBUSKIE MIASTAZOBACZ FILM - ODKRYCIA NA PRADAWNYM, LUBUSKIM CMENTARZU<script async defer class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/e4a6c74b-2901-8661-4436-27519aa49662,38d83b24-5c44-22a4-dc2d-e073053a4c47,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

20 najbiedniejszych gmin w Lubuskiem. Ministerstwo Finansów ...

- Dzięki temu w Gorzowie poprawiło się powietrze, ale nie na tyle by można było powiedzieć, że jest już ono w stanie dobrym. Generalnie jakość powietrza w Lubuskiem jednak poprawia się – mówi Krajniak. I powinna się poprawiać przez najbliższe lata. Od 1 stycznia 2027 r. w Lubuskiem wejdzie w życie uchwała antysmogowa. Będzie można palić wyłącznie w kotłach, piecach i kominkach spełniające kryteria emisji. O lepsze powietrze walczą też m.in. w Międzyrzeczu. Ponad sto mieszkań może tu zostać przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Projekt zakłada przyłączenie budynków wielorodzinnych przy ulicach: Dąbrowskiego, Kilińskiego i Kazimierza Wielkiego. – Ich właściciele ogrzewają lokale piecami na węgiel. Po przyłączeniu do sieci będą musieli je zlikwidować i nad budynkami przestaną unosić się kłęby zatruwającego środowiska dymu – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz. Niebawem gmina wystąpi do urzędu marszałkowskiego z wnioskiem o dotację w wysokości 1 mln zł. – Koszty przyłączenia budynków do sieci ciepłowniczej wraz z wewnętrznymi instalacjami oszacowaliśmy na 2 mln zł. Pozostała cześć sfinansowana zostanie z budżetu gminy i przez właścicieli mieszkań – informuje Katarzyna Szadkowska z wydziału rozwoju gospodarczego w międzyrzeckim magistracie. Wniosek ma być rozpatrzony w ciągu kilku miesięcy. Projekt rozłożony jest na dwa lata.

Kolejny program wymiany pieców na lata 2020-2022 chcą też wdrożyć w Gorzowie. Z myślą o lepszym powietrzu miasto modernizuje system komunikacji i chce zakupić jeszcze osiem autobusów elektrycznych. A ponieważ powietrze zatruwają też samochody, miasto stawia na ścieżki rowerowe. Ma też w planach termomodernizację wszystkich swoich obiektów użyteczności publicznej, m.in. przedszkoli. Już za kilkanaście miesięcy dane dotyczące jakości powietrza będą mogli poznawać na przystankach autobusowych i tramwajowych. Będą na 23 (z 34) elektronicznych tablicach.

Zainteresowanie jakością powietrza w Gorzowie widać choćby po czujnikach firmy Airly. W 2017 r. ówczesny radny Grzegorz Musiałowicz doprowadził do zamontowania siedmiu takich urządzeń. Ich wskazania mieszkańcy często udostępniają sobie nawzajem na Facebooku. – Te czujniki na pewno wpłynęły na świadomość mieszkańców dotyczącą jakości powietrza – mówi G. Musiałowicz. Gdy wczoraj sprawdzaliśmy ich wskazania, pokazywały, że w Gorzowie jest wspaniałe powietrze.

Tablica informująca o jakości powietrza podaje dane z punktu przy ul. Krótkiej w Zielonej Górze

Zielona Góra. Mieszkańcy: potrzeba więcej punktów pomiaru po...

A jakie jest w Zielonej Górze? Utrzymuje się na poziomie bardzo dobrym. - Od października był tylko jeden dzień, kiedy wartości stężeń badanych wskaźników były podwyższone, jednak było to niewielkie przekroczenie normy. Wpływ na dobrą jakość powietrza ma m.in. pogoda – wiatr i deszcz, ale również wysokie temperatury. To sprawiło, że mieszkańcy nie dogrzewali swoich mieszkań, a tym samym nie przyczyniali się do emisji zanieczyszczeń i powstawania smogu – przyznaje Przemysław Susek, naczelnik Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Zielonej Górze. On też ocenia, jak powietrze w Lubuskiem zmieniło się w ostatnich latach: - Obserwujemy systematyczną poprawę jakości powietrza, szczególnie widoczne jest to w śródmieściu Gorzowa. Nadal największym problemem pozostaje benzo(a)piren zawarty w pyle zawieszonym PM10. Jego wysokie stężenia stwierdzono, na podstawie ostatniej oceny za 2018 r., na wszystkich stacjach badających ten wskaźnik – mówi Susek.

WIDEO: Jak chronić skórę przed smogiem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska