Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

LUBUSKIE. Nie uwierzycie, co ludzie wrzucają do toalety. W taki sposób nie można pozbywać się śmieci [WIDEO]

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Otwarcie oczyszczalni cieków w Gołaszynie w gm. Nowe Miasteczko, lipiec 2019 r.
Otwarcie oczyszczalni cieków w Gołaszynie w gm. Nowe Miasteczko, lipiec 2019 r. Eliza Gniewek-Juszczak
Zmorą kanalizacji są patyczki do uszu. Nie są dla nich przeszkodą kraty, ani sita. Pokonują oczyszczalnie ścieków i płyną rzekami do morza. Jasny komunikat, o tym, czego nie wrzucać do toalety płynie z Nowego Miasteczka.

Ścieki z gminy Nowe Miasteczko od kilku dni oficjalnie płyną do nowej oczyszczalni ścieków. Była to największa w ostatnich latach inwestycja w gminie. Kosztowała prawie sześć milionów złotych. Za ponad 5 milionów przebudowano oczyszczalnię ścieków. Reszta kosztów przeznaczona została na budowę sieci wodno-kanalizacyjnej. Zmodernizowane zostały istniejące obiekty w Gołaszynie. Pracownicy urzędu miejskiego korzystają z okazji i przypominają mieszkańcom czego nie wrzucać do toalet. A to co tam wrzucamy, zadziwia.

Artykuły higieniczne

Pieluchy, podpaski, tampony, patyczki, chusteczki nawilżane, ścierki i gazety zbijają się w zwartą masę, uniemożliwiając swobodny przepływ ścieków.
Technolog Dorota Ciepielowska, zaangażowana przy projekcie przebudowy oczyszczalni ścieków w gm. Nowe Miasteczko, przyznaje, że bardzo często toalety ludzie wyrzucają patyczki do uszu. – Te patyczki wypływają na oczyszczalni. Często zdarza się, że ze ściekami oczyszczonymi trafiają do odbiorników ścieków i dalej wędrują ze ściekami do rzek i mórz. Takich rzeczy nie należy wrzucać, podobnie jak innych części stałych, które powodują zapychanie kanalizacji, nie ma przepływu nie ma drożności – wyjaśnia.

Odpady budowlane i oleje

Piasek i żwir opadają na dno przewodów kanalizacyjnych i tworzą zwarte, trudne do usunięcia zatory.
Tłuszcze i oleje tężeją w rurach, zmniejszając ich średnice. Nie można wlewać do kanalizacji olejów samochodowych ani żadnych smarów. To bardzo źle wpływa na pracę osadu czynnego, który odpowiada za oczyszczalnie ścieków. – Mikroorganizmy biologiczne są bardzo wrażliwe na różnego rodzaju substancje toksyczne. Dlatego lakiery, różne smary powinny być oddawane do punktów zbiórki odpadów selektywnej. Niewielka ilość oleju spożywczego używanego w domu, kiedy zmywa się naczynia, rozpuszcza się. To jest również pożywka dla bakterii. Ale olej w dużych ilościach musi być utylizowany przez firmy, które się tym zajmują. Nie można go wlewać do kanalizacji – przekonuje Dorota Ciepielowska.
Pożywienie wrzucane do toalet powoduje zatory i rozmnażanie się szczurów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska