Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie. Nowe punkty aktywizacji zawodowej szansą na pracę. Świdnica też działa i stawia na rozwój mieszkańców [ZDJĘCIA, WIDEO]

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Gmina Świdnica. Podpisanie trójstronnego porozumienia na działalność w gminie punktów aktywizacji społeczno-zawodowej. Umowę podpisują (drugi od lewej): Romuald Malinowski i wójt Krzysztof Stefański.
Gmina Świdnica. Podpisanie trójstronnego porozumienia na działalność w gminie punktów aktywizacji społeczno-zawodowej. Umowę podpisują (drugi od lewej): Romuald Malinowski i wójt Krzysztof Stefański. Natalia Dyjas
Działające punkty aktywizacji społeczno-zawodowej to nie tylko szansa na szkolenia i kursy, a co za tym idzie - zatrudnienie, ale też integrację. W jaki sposób gmina chce dotrzeć z ciekawą ofertą zajęć i działań do mieszkańców?

- W tej chwili mamy na terenie gminy ponad 20 zarejestrowanych organizacji pozarządowych - mówi wójt gminy Świdnica, Krzysztof Stefański. - To liczba imponująca, jak na tak niewielką gminę, którą zamieszkuje ok. 7 tys. mieszkańców.

Wsparcie dla oddalonych od rynku pracy

Lokalne stowarzyszenia mają wciąż nowe pomysły, jak aktywizować osoby w każdym wieku. W niewielkich miejscowościach zdarza się, że grup jest nawet kilka. Teraz gmina Świdnica, Związek Lubuskich Organizacji Pozarządowych i stowarzyszenia z terenu gminy podpisały umowę na funkcjonowanie Punktów Aktywizacji Społeczno-Zawodowej. Ich celem jest m.in. wsparcie osób oddalonych od rynku pracy.

Kursy, szkolenia, ale i nowy sprzęt

- Realizujemy zadanie pn. integracja społeczna, w ramach zielonogórskiego ZiT-u (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) - mówi Romuald Malinowski ze ZLOP-u. - Skierowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W jego ramach uruchomiliśmy 20 punktów aktywizacji zawodowej, w tym właśnie dwa w gminie Świdnica: w Grabowcu i w Słonem. W takich punktach prowadzimy różnorakie zajęcia integracyjne, dla mieszkańców, by chcieli oni wyjść z inicjatywą podjęcia pracy. Wspieramy ich. Będziemy też przekazywać stowarzyszeniom w tych miejscowościach sprzęt.

Gmina Świdnica. Podpisanie trójstronnego porozumienia na działalność w gminie punktów aktywizacji społeczno-zawodowej. Umowę podpisują (drugi od lewej): Romuald Malinowski i wójt Krzysztof Stefański.

Lubuskie. Nowe punkty aktywizacji zawodowej szansą na pracę....

- Nasz punkt mieści się w sali wiejskiej- mówi Janina Zelem, szefowa punktu aktywizacji zawodowej w Grabowcu. - Przeprowadzamy wiele zajęć warsztatowych, szkoleń, zapraszamy specjalistów z różnych dziedzin. Organizujemy warsztaty tematyczne, zajęcia integracyjne, wyjazdy.

Osoby bezrobotne wspierają inni mieszkańcy, by powrót lub start na rynku pracy wiązał się też z integracją jak największej grupy ludzi. Mieszkańcy mogą korzystać z kursów kwalifikacyjnych. - Już widać, jak rozwijają się uczestnicy projektu - dodaje J. Zelem.
W Słonem też mnóstwo się dzieje. Chociażby od 10 lat społeczna grupa wolontariuszy realizuje w ciągu roku mnóstwo zadań z myślą o wsparciu mieszkańców. Punkt to kolejna szansa na aktywizację.

Z jakich kursów mogą skorzystać bezrobotni?

Z jakiej pomocy mogą korzystać osoby oddalone od rynku pracy? - We wszystkich naszych punktach aktywizacji zawodowej, czyli 20 w powiecie zielonogórskim, możemy przyjąć, że jest średnio 20 uczestników - mówi Jolanta Malinowska - koordynatorka projektu „Lepsze Jutro II”. - W tym piątka uczestników podstawowych... Jakiego rodzaju jest to wsparcie? Organizowane są kursy prawo jazdy kategorii C, kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy, realizujemy kurs na operatora wózków widłowych i kurs na operatora koparko-ładowarki. Planujemy też kursy opiekuna osób starszych, pracownika biurowego... Zakładamy, że w każdym z punktów będziemy mieć kolejnych uczestników. I dopasowujemy wsparcie do ich potrzeb.

W punktach nauczymy się też tego, jak obsługiwać komputer, jak w ogóle szukać pracy, jak się prezentować na rozmowie kwalifikacyjnej. A przy okazji twórczo spędzimy czas i poznamy swojego sąsiada.

Ważne kontakty

Obecnie z projektu „Lepsze jutro II” korzysta ponad 400 mieszkańców powiatu zielonogórskiego. Na ten cel przeznaczane jest rocznie ok. 1,5 mln zł. Na stronie internetowej ZLOP-u można znaleźć adresy, kontakty do wszystkich punktów.

Związek Lubuskich Organizacji Pozarządowych ma swoją siedzibę przy ul. Zacisze 17 w Zielonej Górze, tel.: 68 452 72 71.

WIDEO: Zakaz handlu w niedzielę w 2019 i w 2020 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska