Lubuskie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski [PROGRAM]

redakcja Gazety Lubuskiej
redakcja Gazety Lubuskiej
09.04.2016 legnica inscenizacja chrztu polski mieszka i mieszko chrzest rocznica chrztu rekonstrukcja gazeta wroclawskapiotr krzyzanowski/polska press grupa Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Uroczystości związane z obchodami jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, 1050-lecia Chrztu Polski w województwie lubuskim i diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, odbędą się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Wydarzenie to będzie miało wymiar zarówno patriotyczny jak i religijny. Jest jednym z najważniejszych w dziejach naszej Ojczyzny. Uczestnictwo w obchodach 1050-lecia Chrztu Polski umacnia tożsamość narodową i uczy patriotyzmu.

Znaczenie rocznicy Chrztu Polski
„Gdzie chrzest, tam nadzieja!” – pod takim hasłem odbyły się w dniach 14-16 kwietnia br. centralne obchody jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski w Gnieźnie i Poznaniu. Właśnie w tych prastarych grodach dokonało się najważniejsze wydarzenie w dziejach naszej Ojczyzny. W misie chrzcielnej, umiejscowionej zapewne w Poznaniu, obmyty został pierwszy historyczny władca naszego kraju książę Mieszko I. Wraz z nim łaski życia wiecznego dostąpili najbliżsi współpracownicy oraz ówczesna elita władzy. W wodach chrztu świętego, które oficjalnie pierwszy raz popłynęły na polskiej ziemi w 966 roku, nie tylko narodził się Kościół. Te sakramentalne wody stworzyły także polską państwowość taką, jaką ją znamy dziś.

W „Roczniku kapituły krakowskiej” pod rokiem 966 zapisano słowa, które od tego momentu stały się dla następnych pokoleń punktem odniesienia – Mesco dux Polonie baptizatur („Mieszko książę Polski został ochrzczony”). Z badań naukowych wiemy, że proces chrystianizacji naszego kraju trwał jeszcze wiele dziesięcioleci i nie był łatwy. Decyzja Mieszka I została z wielką gorliwością podjęta przez jego syna – Bolesława Chrobrego, który tworzył podwaliny pod zmianę prawa i zwyczajów zgodnych z duchem Ewangelii.

Z Poznania i Gniezna chrześcijański duch i nauka Ewangelii zostały zaniesione do wszystkich dzielnic ówczesnej Polski.
Dla nas, mieszkańców ziem położonych nad środkową Odrą i dolną Wartą moment przyjęcia chrztu wiąże się jeszcze z jednym, bardzo istotnym wydarzeniem. W latach 963-965 książę Mieszko I włączył te ziemie, a na pewno część wschodniego dorzecza środkowej Odry, do swojego państwa. Od chwili, kiedy w naszym narodzie przyjęto Chrystusa, współczesna Ziemia Lubuska stała się częścią kraju pierwszych Piastów. Także tu zaczęto głosić naukę Pana Jezusa. W Santoku, Międzyrzeczu, Krośnie Odrzańskim, Drzeniu, czyli dzisiejszym Drezdenku, Głogowie i Kożuchowie zaczęto wznosić pierwsze chrześcijańskie świątynie.
To one zaczęły zmieniać krajobraz naszych miast i wsi.

Dlaczego Międzyrzecz?
W 1001 roku przybyli w okolice Międzyrzecza eremici z Italii: św. Benedykt z Benewentu oraz św. Jan z Wenecji. Z czasem dołączyli do nich św. Mateusz i św. Izaak. Wraz z pomocnikiem św. Krystynem ponieśli oni śmierć męczeńską w 1003 roku. Już po roku papież Jan XVIII ogłosił ich męczennikami i polecił wpisać do katalogu świętych. Święci z Międzyrzecza są zatem pierwszymi chrześcijańskimi męczennikami na polskiej ziemi.

Warto także podkreślić, że bracia św. Mateusz i św. Izaak oraz pomocnik św. Krystyn są także pierwszymi kanonizowanymi Polakami. Klasztor Pięciu Braci nie przetrwał zbyt długo. Już w czasach reakcji pogańskiej i najazdu księcia czeskiego Brzetysława klasztor uległ zniszczeniu. Ziemie te zajęte przez pogańskich wówczas Pomorzan nie przechowały pamięci kultu Pięciu Braci. Po wiekach, dzięki badaniom historycznym, udało się wskazać właśnie na okolice Międzyrzecza jako miejsce ich męczeńskiej śmierci.

Korowód „1050. rocznica Chrztu Polski”
Korowód czasu odbędzie się 18 czerwca 2016r. w ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Rozpocznie się ok godz. 11. 00 po wykładzie prof. Ożoga, w Sanktuarium Pięciu Braci Męczenników. Wewnątrz kościoła zobaczymy grupy dzieci z międzyrzeckich przedszkoli, szkół podstawowych oraz gimnazjów, którzy wcielą się w postaci z różnych epok.

Korowód przekroczy granice czasu i pamięci, przeniesie nas do roku 966, wraz z Mieszkiem I, Dobrawą i biskupem Jordanem (dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4), następnie w rytmie dźwięków zespołu Antiquo More ( Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Gimnazjum nr 1) poprowadzi nas ulicą Zachodnią do Ratusza, gdzie odbędzie się symboliczny chrzest Mieszka. W korowodzie zobaczymy przedszkolaków wraz z rodzicami przebranych w średniowieczne szaty, powstańców wielkopolskich ze Szkoły Podstawowej nr 3, harcerzy ze Szkoły Podstawowej nr 2, w epokę wojenną wcielą się uczniowie Gimnazjum nr 2.

Grupy historyczne poprowadzi wybrany święty, a wszystko w tempie bębnów i werbli, a także innych instrumentów, na których będą grać barwnie ubrani muzycy z Zespołu Muzyki Dawnej Antiquo More. Korowód zamkną wszyscy wierni prowadzeni przez świętego Jana Pawła II. Pod Ratuszem odbędzie się symboliczne ochrzczenie Mieszka I, które stanie się wstępem do Eucharystii pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego.

Program uroczystości

Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski

  • 10.15 – Nabożeństwo ekumeniczne
  • 10.30 – Wykład pt. „Chrzest 966”– prof. dr. hab. Krzysztof Ożóg, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • 11.15 – Korowód „1050. rocznica Chrztu Polski”

Plac przy Ratuszu

  • 12.00 – Msza św. pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z udziałem biskupa zielonogórsko gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego oraz biskupów metropolii szczecińsko-kamieńskiej
  • 14.00 – Koncert Dziecięcego Chóru „Piccolo” z Międzyrzecza oraz Międzyrzeckiego Chóru Kameralnego

Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej

  • od 8.00 do 18.00 Wystawa poświęcona chrystianizacji Europy i Polski pt. „Tempora Christiana”

Przeczytaj też:Takiego zamku i starostwa jeszcze nie widzieliście [ZDJĘCIA]

Takiego zamku i starostwa jeszcze nie widzieliście [ZDJĘCIA]

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie