Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie obchody Święta Policji w Gorzowie. Były awanse i wyróżnienia

źródło: KWP Gorzów Wlkp.
Lubuskie obchody Święta Policji w Gorzowie
Lubuskie obchody Święta Policji w Gorzowie KWP w Gorzowie Wlkp.
W piątek, 17 lipca, w Gorzowie Wlkp. odbyły się wojewódzkie obchody Święta Policji garnizonu lubuskiego.

Polska Policja obchodzi w tym roku 101 rocznicę powstania oraz 95 rocznicę służby kobiet w policyjnej formacji. Wojewódzkie obchody Święta Policji to moment awansów i wyróżnień, ale przede wszystkim czas podziękowań dla lubuskich stróżów prawa za ich zaangażowanie, codzienną pomoc i zapewnianie bezpieczeństwa społeczeństwu. To również okazja do wspomnienia i oddania honoru poległym policjantom, którzy w służbie drugiemu człowiekowi ponieśli najwyższą cenę.

Piątkowe uroczystości rozpoczęły się od wspomnienia funkcjonariuszy poległych na wschodzie oraz oddania honoru tym, którzy w służbie drugiemu człowiekowi ponieśli najwyższą cenę.

Na gorzowskim cmentarzu pod pomnikiem „Krzyż Ofiar Katynia” zapalono znicze i złożono kwiaty, oddając hołd polskim funkcjonariuszom pomordowanym 80 lat temu. Następnie w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim upamiętniono lubuskich policjantów, którzy wypełniając słowa roty ślubowania, odeszli na wieczną służbę. Przypominając ich nazwiska, składając kwiaty i zapalając znicze, oddano hołd ich bohaterstwu, lojalności i wierności policyjnej przysiędze. Uczczono również pamięć patrona lubuskiej Policji – aspiranta Policji Państwowej Alojzego Banacha, który został rozstrzelany wiosną 1940 roku w Twerze. Jego historia zawodowa i rodzinna, która splotła się z dziejami Ziemi Lubuskiej to świadectwo patriotyzmu i szacunku do Ojczyzny. Później w intencji policjantów i pracowników Policji odprawiona została msza święta, której przewodniczył biskup senior Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej Paweł Socha.

O godzinie 12 rozpoczął się uroczysty apel. Komendant wojewódzki insp. Jarosław Pasterski rozpoczął go, dziękując lubuskim policjantom za ich zaangażowanie, codzienną pomoc i zapewnianie bezpieczeństwa społeczeństwu. - Policjantki, policjanci, pracownicy policji! Dziękuję wam za rok wytężonej służby i pracy. Bardzo cenię determinację, wysiłek i poświęcenie, jakie wkładacie w realizację swoich obowiązków. Bezpieczeństwo, na straży którego stoicie, jest jedną z najważniejszych wartości, jest filarem demokratycznego, niezależnego państwa. Życzę, aby ta ciężka praca przynosiła wam społeczny szacunek i spełnienie zawodowych ambicji – mówił.

Za nieustającą gotowość do działania w trudnych okolicznościach związanych z pandemią koronawirusa lubuskim policjantom podziękował komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk w liście odczytanym przez insp. Jarosława Paserskiego: „(…) Niezmiernie doceniam odwagę i determinację, którą wykazujecie mimo wszechobecnej niepewności jutra i świadomości zagrożenia własnego zdrowia. Niewątpliwie w dużej mierze Wasza rzetelna służba i praca daje Polakom poczucie bezpieczeństwa, pomaga w przetrwaniu najtrudniejszych chwil i zasługuje na najwyższy szacunek (…)”.

W 101. rocznicę uchwalenia ustawy o Policji Państwowej, lubuskim policjantom i pracownikom Policji zostały wręczone medale „Za długoletnią służbę” nadane przez prezydenta RP oraz odznaki „Zasłużony policjant” nadane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Mianowanych na wyższe stopnie służbowe zostało 691 lubuskich policjantów. Po nadaniu awansów oraz odznaczeń głos zabrał wicewojewoda lubuski Wojciech Perczak, który odczytał listy ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego i wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska