Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Lubuskie oferty kulturalne na początek września. Winobranie, spektakl o Papuszy, Robert Janowski, Beata i Bajm, jazzowo i tanecznie

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
„Filary Jazz Big Band” w programie „Powróćmy jak za dawnych lat - Wasowski i Przybora na jazzowo”. Koncert odbędzie się z towarzyszeniem aktorów Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Historia powstania Filary Jazz Band sięga maja 2018 roku, choć sam pomysł utworzenia zespołu grającego muzykę swingowo-jazzową narodził się w głowie jego pomysłodawcy – Roberta Matykiewicza już 2 lata wcześniej. Dzięki jego aktywności organizacyjnej udało się zgromadzić pierwotną grupę muzyków – pasjonatów. Udało się uzbierać prawie pełną obsadę instrumentalną formacji typu Big Band. Od tego czasu zespół doskonali swoje umiejętności i dużo koncertuje. Wstęp wolny.
„Filary Jazz Big Band” w programie „Powróćmy jak za dawnych lat - Wasowski i Przybora na jazzowo”. Koncert odbędzie się z towarzyszeniem aktorów Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Historia powstania Filary Jazz Band sięga maja 2018 roku, choć sam pomysł utworzenia zespołu grającego muzykę swingowo-jazzową narodził się w głowie jego pomysłodawcy – Roberta Matykiewicza już 2 lata wcześniej. Dzięki jego aktywności organizacyjnej udało się zgromadzić pierwotną grupę muzyków – pasjonatów. Udało się uzbierać prawie pełną obsadę instrumentalną formacji typu Big Band. Od tego czasu zespół doskonali swoje umiejętności i dużo koncertuje. Wstęp wolny. fanpage zespołu
I mamy koniec wakacji, jesień za trzy tygodnie. To znak, że w Zielonej Górze rozpocznie się Winobranie. Piszemy o nim szerzej w specjalnym dziale, więc skupimy się na wybranych bieżących ofertach kulturalnych w Lubuskiem, które odbywają się równolegle z Dniami Zielonej Góry. Fajne koncerty odbędą się np w Gorzowie Wlkp. w ramach trwającego nadal cyklu "Dobry wieczór Gorzów". Zagra m.in. Filary Big Band w programie z utworami duetu twórczego Wasowski i Przybora. W Świebodzinie podczas festyny na koniec lata, wystąpi Bajm z Beata Kozidrak, a w Żaganiu odbędzie się spotkanie z Robertem Janowskim. Kulturalne życie nie toczy się więc na szczęście tylko wokół Winobrania.

ŻAGAŃ

W środę 7.09. w sali Inter Żagańskiego Pałacu Kultury, o godz. 17, odbędzie się spotkanie autorskie z Robertem Janowskim. To znany i lubiany prezenter telewizyjny oraz radiowy. W latach 80. XX w. był liderem kilku zespołów rockowych: „Sekcji Z”, „Oddziału Zamkniętego” czy „ZOO”. Ważnym momentem w jego karierze była główna rola w musicalu „Metro”, w którym Janowski zaśpiewał na nowojorskim Broadwayu. Ma na swoim koncie także wiele ról dramatycznych oraz projektów muzycznych. Przez ponad 20 lat prowadził teleturniej telewizyjny ,,Jaka to melodia?”. Jest zdobywcą pięciu nagród Wiktora za osobowość telewizyjną i laureatem aż czterech Telekamer, w tym „Złotej Telekamery” plebiscytu Tele Tygodnia. Mało kto wie, że to także autor czterech tomików poezji i kilku książek o tematyce muzycznej. Wstęp jest wolny, ale obowiązują wejściówki, które można wcześniej odebrać w Oddziale dla Dorosłych Biblioteki Miejskiej im. Papuszy, w godzinach jej pracy.

ŚWIEBODZIN

W sobotę 3.09. od godz. 16, na boisku sportowym stadionu miejskiego (wejście od ul. Ogrodowej) odbędzie się festyn miejski pt. „Pożegnane lata”. W programie m.in. promenadowych koncert Świebodzińskiej Orkiestry Dętej Zastal, wokalistów 1 LO, występ studia tańca „Spoko family”, Kuby Piaseckiego, zespołu „Brodache”, „Łukasza Łyczkowkiego i 5 rano”, wokalistów Świebodzińskiego Domu Kultury. O 21 wystąpi gwiazda wieczoru czyli Beata Kozidrak z zespołem Bajm. Wstęp wolny.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Dobry Wieczór Gorzów

W niedzielę 4.09, od godz. 19 w ramach cyklu „Dobry wieczór Gorzów”, najpierw usłyszymy kwartet „Kwartet Ga-Ma-Yi-Ka” w składzie: Gaelle Dohen-flet, Yi Ding-Dana-skrzypce, Maciej Dana-klarnet i Katarzyna Olejnik-wiolonczela, który zaprezentuje muzykę wywodzącą się z różnych zakątków świata, charakterystyczną dla kultury i tradycji danego kraju. Nie zabraknie m.in. polskiego poloneza, czeskiej „Polki Dziadek”, austriackiego „Marsza Radeckiego”, francuskich „Can-cana”, „Pod dachami Paryża”, brazylijskiej „Copacabany”, argentyńskicvh tang „Por una cabeza” i „La cumparsita”, latynoskiego „Tico-tico” czy melodii celtyckich. Po nich, ok. godz. 20 swoje umiejętności zaprezentuje działający w Gorzowie Wlkp. „Filary Jazz Big Band” w programie „Powróćmy jak za dawnych lat - Wasowski i Przybora na jazzowo”. Koncert odbędzie się z towarzyszeniem aktorów Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Historia powstania Filary Jazz Band sięga maja 2018 roku, choć sam pomysł utworzenia zespołu grającego muzykę swingowo-jazzową narodził się w głowie jego pomysłodawcy – Roberta Matykiewicza już 2 lata wcześniej. Dzięki jego aktywności organizacyjnej udało się zgromadzić pierwotną grupę muzyków – pasjonatów. Udało się uzbierać prawie pełną obsadę instrumentalną formacji typu Big Band. Od tego czasu zespół doskonali swoje umiejętności i dużo koncertuje. Wstęp wolny.

Teatr im. J. Osterwy

W sobotę 10.09 o godz. 19, w Teatrze im. J. Osterwy odbędzie się długo wyczekiwana premiera spektaklu w reżyserii Jacka Głomba „Papusza znaczy lalka”, poświęconego życiu i twórczości związanej z Gorzowem Wlkp. poetki romskiej - Bronisławy Wajs (Papuszy). Wstęp płatny. Więcej: www.teatr-gorzow.pl.

ZIELONA GÓRA

Koncert na otwarcie Winobrania

W sobotę 3.09, w pierwszym dniu Winobrania, Filharmonia Zielonogórska zaprasza na nie lada gratkę muzyczną. Będzie nią kantata „Carmina Burana” napisana przez niemieckiego kompozytora – Carla Orffa w 1937 roku na podstawie średniowiecznego zbioru poezji z XIII wieku. Utwór zachwyca bogactwem instrumentacji oraz swoją monumentalnością. Orkiestrę FZ oraz chór filharmoników z Katowic wraz z solistami: Joanną Moskowicz – sopran, Michałem Sławeckim – kontratenor i Tomaszem Rakiem – baryton, poprowadzi Rafał Kłoczko. Źródłem tekstów jest kantaty jest kodeks zawierający aż 254 pieśni spisane przez zakonników (także na podstawie pieśni wagantów czyli wędrujących żaków), który odnaleziono w opactwie Benedyktynów w Benediktbeuern (Bawaria) dopiero w 1803 roku. Łaciński tytuł „Carmina Burana” tłumaczony na „Pieśni z Beuern”, został nadany przez niemieckiego nauczyciela akademickiego Johanna Andreasa Schmellera w 1847 r. Pieśni opowiadają o losie i roli człowieka, życiu codziennym, świętowaniu, biesiadowaniu, a niektóre także o „pożyciu” przez co niektóre części uważane są za sprośne, cokolwiek by to oznaczało. Carl Orff wykorzystał 24 wiersze w swojej kompozycji, która po początkowej dezaprobacie (był to czas hitlerowskich Niemiec) został wkrótce pozytywnie oceniony przez stosowną komisję, jako dopuszczony do wykonywania. Utwór składa się z trzech części, z wykorzystaniem 24 pieśni, z których każda z nich ma odmienny charakter. Utwór otwierający i zamykający cykl „O Fortuna” opowiada o tym, że szczęście jest ślepe: „Szczęście jest zmienne jak księżyc, raz rośnie, raz maleje, życie bywa ciężkie, a potem łagodne, gra naszym umysłem, raz ubóstwo, raz moc, los jest jak lód, bywa pusty, fortuna kołem się toczy …”. Pierwsza część kantaty „Wiosna’, wychwala uroki budzącej się przyrody, zaś druga „W gospodzie” jest pochwałą zabawy i jedzenia. Trzecia część „Dwór miłości” opowiada o miłości na ziemi. Przesłanie, które niesie ze sobą kompozycja to pełna zgoda człowieka na porządek i ład panujący we wszechświecie. Tylko ona tak naprawdę jest w stanie zapewnić nam wewnętrzną harmonię mimo naturalnych i nieuchronnych przeciwności losu. Prawykonanie dzieła odbyło się w Operze Frankfurckiej w 1937 roku, w inscenizacji Oscara Wälterlina. Premiera polska dzieła miała miejsce w 1963 r. w Łodzi. Istnieją także wersje sceniczne „Carminy Burany” np. w Operze Krakowskiej, gdzie premiera odbyła się w 2018 roku. Naprawdę warto być. Wstęp bezpłatny.

Lubuski Teatr

Lubuski Teatr zaprasza na tegoroczne Winobraniowe Spotkania teatralne, które rozpoczną się już w tę sobotę 3.09 i potrwają do niedzieli 11.09. W programie znalazło się wiele ciekawych przedstawień m.in. „Człowiek dwóch szefów” (3.09 godz. 19, produkcja własna LT w Zielonej Górze), „Dzień świra” (4.09 godz. 19, wykonają aktorzy Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp.), „Zielono zasiała” (5.09 godz. 19, w wykonaniu „Magda Kuraś Sekstet” z Gdańska), ,,Kora. Falowanie i spadanie” (7.09 godz. 19, w wykonaniu Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie ), ,,Przez park na bosaka” (9.09 godz. 19, w wykonaniu Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze), ,,Mayday Bigamistka” (10.09 godz. 19 w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Komedia), ,,Kochane pieniążki” (11.09 godz. 16 i 19, występ aktorów Teatru Capitol w Warszawie). Wstępy płatne, warto wcześniej zadbać o bilety.

WYDARZY SIĘ

 • 8.09. – Stand up - Katarzyna Piasecka „Moje Tabu”, SMOK Słubice,
 • 9-11.09. – Jarmark Michała, Żagań,
 • 10.09. – Premiera spektaklu „Papusza znaczy lalka”, Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.,
 • 15.09. – Koncert ELENI z zespołem, Kostrzyńskie Centrum Kultury,
 • 17-18.09. – Turniej Rycerski w Krośnie Odrzańskim,
 • 17.09. – Koncert Aloszy Awdiejewa, The Droshkoov Theatre, Zielona Góra,
 • 17.09. – Jabłoniowy Zawrót Głowy, Łęknica,
 • 18.09. – Festyn „U progu jesieni”, Muzeum Etnograficzne, Ochla,
 • 18.09. – Stand-up Piotr Bałtroczyk w programie „Starość nie jest dla mięczaków”, Świebodziński Dom Kultury,
 • 23.09. – Koncert inauguracyjny „Symfonia przeznaczenia” (Piąta Beethovena), Filharmonia Gorzowska,
 • 24.09. – Koncert galowy jubileuszu 75-lecia Orkiestry Dętej „Zastal”, Planetarium Wenus, Zielona Góra,
 • 24.09. – Ogólnopolski zlot fanów Depeche Mode, The Droshkoov Theatre, Zielona Góra,
 • 30.09-2.10 – Piwowaria Lubuskie, Muzeum Etnograficzne, Ochla,
 • 14-15.10. – Koncert Felicjana Andrzejczaka, Żarski Dom Kultury,
 • 22.10 – Koncert „Anita Lipnicka – akustycznie”, Świebodzin,
 • 13.11. – Koncert zespołu „Stare Dobre Małżeństwo”, Międzyrzecz,
 • 11.12. – Występ kabaretu „Nowaki”, Międzyrzecz.

WSZYSTKO O WINOBRANIU 2022 – program, zdjęcia, filmy, koncerty:

Winobranie 2022, Winobranie 2022 program, Winobranie 2022 zdjęcia, Winobranie 2022 ważne informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska