Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

LUBUSKIE: Podwójny nabór do szkół. Kto się do nich dostanie? Sprawdź, gdzie są wolne miejsca

kali, egj, tr, jm, rh
W tym roku do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych pójdą dwa roczniki: absolwenci podstawówek oraz gimnazjów. Dla nich to przygotowano oddzielne klasy
W tym roku do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych pójdą dwa roczniki: absolwenci podstawówek oraz gimnazjów. Dla nich to przygotowano oddzielne klasy Andrzej Banaś
Jak przebiega podwójny nabór do szkół? Rodzice i uczniowie bardzo się denerwują. Wstępne wyniki poznamy 4, a ostateczne 12 lipca. Ale już teraz wiadomo, gdzie wpłynęło dużo podań, a gdzie są jeszcze miejsca. Sprawdź!

- Reforma oświaty zrobiła z naszych dzieci króliki doświadczalne - mówi pani Barbara, mama gimnazjalisty ze Świdnicy. - W poprzednich latach można było na stronie internetowej śledzić, ile podań na dany dzień wpłynęło do danej klasy. Teraz tego nie ma...

Reforma oświaty zrobiła z naszych dzieci króliki doświadczalne

Najwięcej emocji z powodu podwójnego naboru jest w Zielonej Górze. Powód? Prezydent zmniejszył liczbę oddziałów w stosunku do planowanej wcześniej. Poza tym do szkół ponadgimnazjalnych trafia teraz pierwszy rocznik 6-latków, którzy przed laty poszli do I klasy (a w Zielonej Górze poszło wtedy oprócz 7-latków blisko pół tysiąca 6-latków).

"Nie jest to nadzwyczajna sytuacja"

Obecnie szkoły podstawowe i gimnazja ukończyło w Zielonej Górze - 2,8 tys. uczniów. Miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych przygotowano 3,3 tys. Podań - także z regionu - wpłynęło ponad 4 tys. Według Lubuskiego Kuratorium Oświaty, może zabraknąć około tysiąca miejsc. Miasto zapewnia, tak nie będzie. I że lekcje nie będą trwały do wieczora....

W I LO w Zielonej Górze absolwenci gimnazjów złożyli 190 , tyle samo wniosków przynieśli absolwenci szkół podstawowych. na razie miejsc w klasach po gimnazjum jest 120 i tyle samo miejsc przygotowano w klasach dla absolwentów podstawówek.

- Nie jest to nadzwyczajna sytuacja, wcześniej było podobnie - mówi dyrektor I LO, Ewa Habich. I dodaje, że jeśli miasto wyrazi zgodę, szkoła może uruchomić dodatkową klasę.

Zobacz też wideo: "Wielka reforma będzie kontynuowana". Dariusz Piątkowski został nowym ministrem edukacji

Podań jest dużo

W zielonogórskim Zespole Szkół Budowlanych słyszymy podobne słowa. Podań jest dużo, ale placówka z naborem nie ma kłopotu od 4 lat. Do niektórych klas w poprzednich latach było 2,5 kandydata na 1 miejsce.

Jak mówi dyrektor Małgorzata Ragiel, szkoła także jest gotowa na uruchomienie dodatkowego oddziału. I dodaje: - Pamiętajmy, że nigdy nie było tak, iż wszyscy uczniowie, którzy złożyli podanie do danej szkoły, się do niej dostawali.

W Zespole Szkół Zawodowych PBO w Zielonej Górze także podań jest więcej, ale i oddzielnych klas dla absolwentów podstawówek i gimnazjów. Nie ma zaś dużego zainteresowania - jak zaznacza dyrektor Katarzyna Niedźwiecka - szkołami branżowymi. Takie poszukiwane i dobrze płatne zawody jak hydraulik, ślusarz, betoniarz nie są wybierane przez młodzież.

Będę uruchomione dodatkowe klasy?

Wszyscy czekają teraz na spotkanie dyrektorów szkół z władzami miasta, na którym zapadną decyzję o uruchomieniu dodatkowych klas (mówi się m.in. o IV, V, VII LO). Prezydent Janusz Kubicki na ostatniej sesji zapowiedział, że nie zabraknie miejsc w szkołach. I prosi - poczekajmy do końca naboru!

W II Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie, najlepszym publicznym ogólniaku w regionie, w tym roku powstanie aż 12 klas pierwszych (po sześć dla absolwentów gimnazjum i absolwentów podstawówek). O dostaniu się do tego liceum nie mają już co myśleć ci, dla których to szkoła drugiego wyboru. Dlaczego? Chociaż miejsc dla pierwszoklasistów jest tutaj aż 384, to wpłynęło tutaj prawie 1,2 tys. podań, z czego dla 560 kandydatów jest to szkoła pierwszego wyboru.

Początkowo klasy miały liczyć po 30 uczniów, ostatecznie będą liczyły po 32 osoby

- Komplet dokumentów przyniosło 290 absolwentów gimnazjum i 270 absolwentów podstawówek. Początkowo klasy miały liczyć po 30 uczniów, ostatecznie będą liczyły po 32 osoby – mówi Tomasz Pluta, dyrektor II LO. By pomieścić wszystkich uczniów, ten ogólniak będzie miał też zajęcia w pobliskim budynku wygaszonego Gimnazjum nr 4. W głównym gmachu liceum i tak trzeba będzie jednak przerobić jedno pomieszczenie na gabinet lekcyjny.

Szykują się do przyjęcia uczniów

- Musimy go wyposażyć od zera. Kupić tablicę, stoły, ławki. Właśnie wysyłamy zamówienie – mówi dyrektor.
Na to, by przygotować się na większą liczbę uczniów, szkoły dostały z miasta po 10 tys. zł na każdą dodatkowo utworzoną klasę. W II LO klas pierwszych będzie o sześć więcej niż co roku. Ogólniak dostał więc 60 tys. zł.

Matura w III LO w Zielonej Górze - egzamin z języka polskiego  - 6 maja 2019

Maturzyści w dobrych nastrojach, bo były "Dziady". Co muszą ...

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w Zespole Szkół Budowlanych i Samochodowych w Gorzowie. Tu powstać ma 12 klas po 30 osób. Na 360 osób Budowlankę jako szkołę pierwszego wyboru wskazały łącznie 203 osoby - 116 absolwentów podstawówek i 87 uczniów po gimnazjum. – Miejsca więc są – mówi Tadeusz Najdora, dyrektor szkoły

W powiecie nowosolskim w środę w starostwie stawią się dyrektorzy wszystkich szkół ponadgimnazjalnych. Przedstawią zarządowi powiatu proponowaną ilość oddziałów i podział na kierunki. - Uczniowie złożyli do naszych szkół 1462 podania. Ok. 100 z nich jest spoza powiatu - wylicza członek zarządu Sylwia Wojtasik. - Na ten moment nie ma obaw, żeby miejsc miało dla kogoś zabraknąć. Każda szkoła przewiduje rezerwę.
Nabór uzupełniający odbędzie się 13-17 lipca.

W Międzyrzeczu problemów nie powinno być

W międzyrzeckim liceum im. Heliodora Święcickiego problemów z naborem być nie powinno. Szkoła jest gotowa na podwójny rocznik. Choć uczniów ma być naprawdę dużo więcej. - W poprzednim roku mieliśmy dwie klasy pierwsze, teraz chcemy utworzyć dwie dla absolwentów gimnazjów i kolejne trzy dla uczniów po podstawówce - usłyszeliśmy w piątek w sekretariacie szkoły. I ze wstępnych danych o naborze wynika, że tyle uda się stworzyć. Kłopotów z pomieszczeniem takiej liczby uczniów nie będzie. Placówka spokojnie zorganizuje zajęcia.

Przed rokiem wcale nie mieliśmy pierwszaków, teraz zależy nam na stworzeniu jednej klasy dla uczniów po gimnazjum i jednej dla absolwentów podstawówek

Zdecydowanie inny kłopot jest w skwierzyńskim liceum im. Ireny Sendler. Tutaj dyr. Edyta Kosowska- Pallach wręcz walczy o kandydatów do pierwszych klas. – Przed rokiem wcale nie mieliśmy pierwszaków, teraz zależy nam na stworzeniu jednej klasy dla uczniów po gimnazjum i jednej dla absolwentów podstawówek – mówi GL. Podań jest jednak „na styk”, dlatego dyr. Kosowska- Pallach za pośrednictwem GL zachęca do nauki w swojej szkole. – Oferujemy świetne warunki, naukę na miejscu. Liczymy, że uczniowie zostaną u nas – dodaje. Tym bardziej, że szkoła spokojnie pomieściłaby i pięć klas pierwszych. Dwie - jeśli uda się je stworzyć - nie będą żadnym logistycznym wyzwaniem.

Zespół Szkół Licealnych im. Z. Herberta w Słubicach planuje w tym roku utworzyć 6 klas pierwszych. W ubiegłym roku były 2.
- Arkusz organizacyjny zaplanowałam na 6 klas: 3 do liceum trzyletniego i 3 do liceum czteroletniego – mówi Maria Jaworska, dyrektorka szkoły. - Ile klas będzie w rzeczywistości powstanie trudno przewidzieć.

To jest nie do pomyślenia, żebyśmy siedzieli do 12 lipca, żeby dowiedzieć się ile w końcu mamy uczniów. Może być tak, że z tych 250 zostanie 50

Podania z tymi samymi nazwiskami złożone są w zespole szkół, w liceum uniwersyteckim i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Może jeszcze w innych miastach. - To jest nie do pomyślenia, żebyśmy siedzieli do 12 lipca, żeby dowiedzieć się ile w końcu mamy uczniów. Może być tak, że z tych 250 zostanie 50 – mówi Jaworska.

W Centrum Kształcenia Zawodowego pani dyrektor zaplanowała również utworzenie 6 klas. – Podań jest naprawdę dużo, ale wiemy już, bo w czwartek spotkałam się z dyrektorami pozostałych szkół, że jeden uczeń złożył kopię w wszystkich szkołach i teraz się zastanawia do której pójść – mówi dyrektor Maria Skalniak. . - Także nie wiem, ile klas powstanie, czy 6 czy 5, ale na pewno będzie ich więcej niż w poprzednim roku szkolnym, czyli nie mniej niż 3.

W sulęcińskim ogólniaku planowane są trzy klasy: jedną po gimnazjum, dwie po szkole podstawowej. - Podań jest w sam raz na tyle, ale ostatecznie zamykamy rekrutację 12.07, więc możliwe, że powstanie dodatkowa klasa – mówi p.o dyrektora Tomasz Walenciak

KURATORIUM MONITORUJE SYTUACJĘ
Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. monitoruje sytuację naboru do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Na terenie woj. lubuskiego jest wystarczająca liczba miejsc. Jedynie w Zielonej Górze obecnie jest więcej wniosków o przyjęcie do szkoły niż oferowanych miejsc. Prezydent Janusz Kubicki apeluje jednak o spokojne podejście do sprawy. Obiecuje, że miejsc nie zabraknie. Wszystko będzie wiadomo po spotkaniu dyrektorów...

WAŻNE DATY
Do 3 lipca - weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły. 4 lipca o godz. 12.00 - podanie do wiadomości listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych kandydatów do szkół. Do 11 lipca, do godz. 15.00 - potwierdzenie przez kandydata woli uczenia się w wybranej szkole i klasie. 12 lipca o godz. 12.00 - ogłoszenie wyników - listy przyjętych i nieprzyjętych kandydatów. Od 12 do 17 lipca - nabór uzupełniający.

POLECAMY TEŻ

Uczniowie I LO w Zielonej Górze z miniprzedsiębiorstwa Take&Tie wygrali ogólnopolski konkurs, teraz powalczą o nagrody w finale europejskim we Francji

Przedsiębiorstwo z I LO w Zielonej Górze wygrało w kraju i j...

Zielona Góra. Gala Matematyki bez granic. Zobacz, kto zdobył...

MATEMATYKA BEZ GRANIC

Zobacz też wideo: W całej Polsce zakończył się rok szkolny. Tysiące uczniów rozpoczęło wakacje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska