Lubuskie rozgrzewa gospodarkę po epidemii

Partner cyklu:
- Staramy się aby pieniądze unijne zasilały lubuską gospodarkę w zróżnicowany sposób, dlatego obok wsparcia dotacyjnego (50 mln zł) dla poszkodowanych w wyniku pandemii COVID-19 uruchomiliśmy preferencyjne pożyczki i mechanizm poręczeń kredytowych. Łącznie to ponad 170 mln zł, z czego prawie 102 mln zł pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, a pozostała kwota z tzw. Strategii wyjścia (czyli środków pochodzących poprzedniej perspektywy finansowej). Do tego dodać można pieniądze, które wiosną i latem puścimy w obieg w ramach kończących się konkursów na rozwój sektora MŚP (ok. 24 mln zł) oraz badania i rozwój (ok 50 mln zł) – podkreśla Marcin Jabłoński (na zdjęciu).
- Staramy się aby pieniądze unijne zasilały lubuską gospodarkę w zróżnicowany sposób, dlatego obok wsparcia dotacyjnego (50 mln zł) dla poszkodowanych w wyniku pandemii COVID-19 uruchomiliśmy preferencyjne pożyczki i mechanizm poręczeń kredytowych. Łącznie to ponad 170 mln zł, z czego prawie 102 mln zł pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, a pozostała kwota z tzw. Strategii wyjścia (czyli środków pochodzących poprzedniej perspektywy finansowej). Do tego dodać można pieniądze, które wiosną i latem puścimy w obieg w ramach kończących się konkursów na rozwój sektora MŚP (ok. 24 mln zł) oraz badania i rozwój (ok 50 mln zł) – podkreśla Marcin Jabłoński (na zdjęciu). Fot. Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego
Po pierwsze - jednoznaczne i jasne procedury, po drugie - wsparcie finansowe dla osób samozatrudnionych, a także mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, po trzecie - jak najszybsze uruchomienie środków unijnych na ten cel – to główne ustalenia członka Zarządu Województwa Lubuskiego Marcina Jabłońskiego z przedstawicielami organizacji otoczenia biznesu. Stawką jest ratunek dla tych sektorów lubuskiej gospodarki, które najmocniej odczuły skutki zamrożenia działalności w wyniku epidemii.

W środę 29 kwietnia zapadły decyzje w sprawie lubuskich bonów wsparcia (#LubuskieBonyWsparcia) dla przedsiębiorców. Wypracowane wspólnie metody działania spotkały się z dobrym przyjęciem środowiska gospodarczego. Przedsiębiorcy postulowali, by wsparciem objąć nie tylko mikro i małe przedsiębiorstwa oraz osoby samozatrudnione (prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą), ale także średnie firmy (zatrudniające 50-250 pracowników).

- To jest dobry krok w stronę zapewnienia wsparcia i opieki instytucjonalnej tym podmiotom, które tego najbardziej potrzebują – mówi Marcin Jabłoński, członek Zarządu Województwa Lubuskiego, nadzorujący wdrażanie funduszy europejskich. - W obliczu obecnego kryzysu, wywołanego przez pandemię COVID-19, ratunkiem dla regionalnej gospodarki są również innowacje i zbudowana na ich podstawie konkurencyjność lubuskich przedsiębiorstw. Niebawem rozstrzygniemy konkurs w ramach działania „1.1 Badania i rozwój” i przyznamy dotację ramach podziałania „1.5.1 Rozwój sektora MŚP”. Łączna wartość wsparcia to 24 mln. zł, a całkowita szacowana wartość projektów to 50 mln zł. Ponadto uruchomiliśmy szereg form pomocy w formie pożyczek i poręczeń kredytowych. Łączna wartość tej pomocy to ponad 170 mln zł. z czego prawie 102 mln pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, a pozostała kwota z tzw. Strategii wyjścia (czyli środków pochodzących poprzedniej perspektywy finansowej).

Przypomnijmy, że na bony wsparcia przeznaczona jest docelowo kwota 24 mln zł z funduszy europejskich (#FunduszeUE) w ramach RPO Lubuskie 2020. Ustalono, że osoby samozatrudnione będą mogły ubiegać się o bony o wartości od 10 do 50 tys. zł, mikroprzedsiębiorstwa od 30 do 120 tys. zł, a małe firmy – od 50 do 200 tys. zł. Operatorami projektu mają być organizacje okołobiznesowe, które zadeklarowały, że zdążą wdrożyć wszystkie procedury w taki sposób, by pieniądze trafiły do przedsiębiorców na przełomie czerwca i lipca.

Lubuskie Bony Wsparcia Przedsiębiorców mogą być udzielone na cele inwestycyjne i obrotowe lub tylko na cele inwestycyjne. Maksymalny poziom dofinansowania bonu wyniesie 95% kosztów, natomiast udział  kosztów obrotowych w całkowitej wartości bonu dla jednego przedsiębiorstwa może stanowić do 50%. Koszty obrotowe będą mogły być przeznaczone na opłaty eksploatacyjne, czynsze, zakup towarów, materiałów, surowców. Z pomocy wyłączone jest finansowanie wynagrodzeń pracowników (na tę pomoc samorząd województwa przeznaczył już bowiem 24 mln zł w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i pomoc ta wdrażana jest przez urzędy pracy). Do dofinansowania kwalifikować się będą już wydatki poniesione od stycznia b.r. Składanie wniosków o bony przez przedsiębiorstwa będzie możliwe już na przełomie czerwca i lipca b.r.

Bony będą skierowane do przedsiębiorstw posiadających siedzibę lub oddział (przez co najmniej 12 m-cy poprzedzających dzień złożenia wniosku) na terenie województwa lubuskiego. Ubiegać się o bon będzie mogło przedsiębiorstwo zobowiązujące się do utrzymania dotychczasowej liczby miejsc pracy, a premiowane punkty otrzyma takie, które założy utworzenie nowych miejsc pracy.

Przedsiębiorca będzie mógł złożyć 1 wniosek o bon. Wykluczona będzie m.in. pomoc w sektorze kas spółdzielczych, jako instytucji finansowych lub bankowych oraz we wskazanych sektorach zastrzeżonych (kasyna, alkohole, wyroby tytoniowe). Dodatkowe punkty otrzymają przedsiębiorcy z branży szczególnie narażonych na negatywne skutki wystąpienia COVID-19, takich jak: gastronomia, hotelarstwo,  turystyka, handel detaliczny, przemysł czasu wolnego, usługi (kosmetyczne, fryzjerskie, rehabilitacyjne), produkcja przemysłowa dostarczająca towary do ww. branż. Dodatkowe punkty dostaną też przedsiębiorcy, których projekty będą miały na celu produkcję służącą zwalczaniu epidemii COVID-19.

Do 30 mln zł na bony wsparcia, dochodzi jeszcze 24 mln zł z funduszy unijnych, przyznane przez Zarząd Województwa na dofinansowanie wynagrodzeń i składek pracowników firm, dotkniętych skutkami epidemii (te pieniądze są wdrażane przez Powiatowe Urzędy Pracy).

www.lubuskie.pl
www.rpo.lubuskie.pl

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3