Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie. Rozpoczęło się testowanie nauczycieli. Czy jest duże zainteresowanie tymi badaniami w regionie?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Rozpoczęły się testy na covid-19 dla nauczycieli. Badania potrwają do 15 stycznia w całej Polsce. Czy uczniowie klas I-III szkół podstawowych powrócą do szkół?
Rozpoczęły się testy na covid-19 dla nauczycieli. Badania potrwają do 15 stycznia w całej Polsce. Czy uczniowie klas I-III szkół podstawowych powrócą do szkół? Archiwum - szpital w Gorzowie Wlkp.
Od 11 do 15 stycznia ma trwać testowanie nauczycieli klas I - III przed ewentualnym ich powrotem do szkół. Czy chętnie poddają się badaniom? U nas można powiedzieć, że jest to na poziomie 70 procent. Pytani przez nas nauczyciele mówią: - Mogę się zbadać, ale jaką mam pewność, czy następnego dnia się nie zarażę? Lepiej rząd zrobiłby wszystko, żeby jak najszybciej nas zaszczepić...

Od poniedziałku, 11 stycznia 2021 r. rozpoczęły się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania potrwają do 15 stycznia 2021 r.

Rozpoczęły się testy na covid-19 dla nauczycieli. Badania potrwają do 15 stycznia w całej Polsce. Czy uczniowie klas I-III szkół podstawowych powrócą do szkół?

Lubuskie. Rozpoczęło się testowanie nauczycieli. Czy jest du...

Testowanie nauczycieli klas I - III w gorzowskich punktach wymazów

Ponad 220 nauczycieli najmłodszych klas szkół podstawowych zostało 11 stycznia br. (poniedziałek) przebadanych w prowadzonych przez gorzowski szpital wspólnie z żołnierzami WOT punktach pobierania wymazów na obecność koronawurusa SARS-CoV-2. To element ogólnokrajowej akcji wykonywania testów przesiewowych dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej tych szkół.
W szpitalnych punktach pobierania wymazów badani byli pracownicy 15 gorzowskich placówek oświatowych.

Testowanie nauczycieli: wyniki poznasz bez wychodzenia z domu

- Aby przeprowadzić tę akcję sprawnie musieliśmy nieco zmodyfikować godziny pracy naszych punktów pobierania wymazów działających w systemie Drive Thru – mówi Bozena Songin – główny specjalista ds. jakości i kontroli wewnętrznej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie, która odpowiada także za funkcjonowanie punktów testowania w kierunku COVID-19. - Nauczyciele i pracownicy szkół byli badani od godz. 8.00 do 11.00. Wszystko odbyło się bez żadnych zakłóceń.

Pobrane od nauczycieli wymazy trafią teraz do m.in. szpitalnej pracowni mikrobiologii, gdzie zostaną przebadane. Wynik nauczyciele powinni otrzymać do niedzieli (17 stycznia 2021 r.); będzie można go poznać i odebrać bez wychodzenia z domu poprzez portal pacjent.gov.pl oraz w systemie eRejestacja prowadzonym przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.

Zobacz też:

Czekamy na szczepionki - mówią nauczyciele

Badania są dobrowolne i bezpłatne. Mogą się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.
Jak wygląda zainteresowanie w naszym regionie?

- Naszym zdaniem jest na poziomie 55-60 procent. Nauczyciele twierdzą, że test nic nie daje, bo przecież wykona się go w tym tygodniu. A nie wiadomo, kiedy wrócimy do szkół - mówi prezes lubuskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego Bożena Mania. -Zdaniem większości nauczycieli, lepiej byłoby zrobić wszystko, żeby jak najszybciej zaszczepić pedagogów. Tymczasem mówi się o marcu, kwietniu, a nawet maju. Jak zatem ma być to bezpieczny powrót do szkół?
I właśnie o jak najszybsze zaszczepienie nauczycieli apeluje od dawna ZNP. Poza tym zwraca uwagę, że skoro testuje się nauczycieli klas I - III, to także powinno się to zrobić w przypadku przedszkoli.

Co deklarują nauczyciele w sprawie testów na covid-19?

Zainteresowaniem nauczycieli szkół podstawowych klas I-III w lubuskich powiatach jest różne. I tak np. w mieście Zielona Góra jest 442 pedagogów klas I - III, chęć poddania się badaniu zadeklarowało 305 osób, co stanowi 69 procent. W powiecie zielonogórskim zatrudnionych jest 457 nauczycieli klas początkowych, testy chce wykonać 310 z nich, czyli 68, 7 proc. W przypadku powiatu nowosolskiego dane te przedstawiają się następująco: 307 - 224 (72,9 proc.), krośnieńskiego - 250 - 215 (86 proc.), wschowskiego - 209 113 (61 proc.).

Jeśli weźmiemy pod uwagę szkoły specjalne, to dane te przedstawiają się następująco: Zielona Góra - 75 - 55 (73,3 proc.), powoat zielonogórski - 140 - 70 (50 proc.), nowosolski - 56 - 50 (89,3 proc.), wschowski - 70 - 34 (48,6 proc.), żagański - 89 61 (68,5 proc.), żarski - 133 - 106 (79,7 proc.), krośnieński - 61 - 45 (73,8 proc.).
Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze poinformował w poniedziałek, że W środę 13 stycznia w godz. 8.00-11.00, w pomieszczeniach znajdujących się przed głównym wejściem do szpitala przy ul. Zyty, będzie działał punkt wymazowy dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych.

WIDEO: Nauczyciele mogą przenosić wirusa?

Nauczyciele się boją i odchodzą z pracy. Kto będzie uczył nasze dzieci?

Nauczyciele się boją i odchodzą z pracy. Kto będzie uczył na...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska