Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Lubuskie samorządy dostały pieniądze. Mogą wydać je na co tylko zechcą

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
- Jest pełna dowolność wydatkowania tych pieniędzy – mówił w czwartek wojewoda Władysław Dajczak.
- Jest pełna dowolność wydatkowania tych pieniędzy – mówił w czwartek wojewoda Władysław Dajczak. Lubuski Urząd Wojewódzki
Każdy z lubuskich samorządów dostanie dodatkowe pieniądze z rządu. Na dowolne wydatki gminy, powiaty czy samorząd województwa dostały łącznie ponad 360 mln zł.

360,15 mln zł – tyle pieniędzy trafi niebawem do prawie setki lubuskich samorządów. To podobna kwota do tej, którą gminy, powiaty czy samorząd województwa dostały łącznie w zeszłym roku.

W poprzednim roku do wszystkich samorządów w Polsce trafiło 13,7 mld zł, z czego 400 mln zł trafiło do województwa lubuskiego.
- Teraz mamy kolejną decyzję polskiego rządu. Po nowelizacji ustawy okołobudżetowej kolejne 14 mld zł trafi jako środki dodatkowe do polskich samorządów, także do samorządów województwa lubuskiego – mówił w czwartek 3 sierpnia wojewoda Władysław Dajczak. Ile dostanie nasz region?

- Mamy 360 mln zł. Te pieniądze mogą być spożytkowane w sposób dowolny – i na inwestycje, i na wkład własny do inwestycji, i na sprawy bieżące związane z wydatkami bieżącymi: utrzymaniem urzędu czy zwiększaniem wynagrodzeń dla pracowników – mówił w czwartek wojewoda.

Gorzów dostanie 48 mln, Zielona Góra - 43 mln zł

Najwięcej pieniędzy dostanie Gorzów. Do kasy północnej stolicy Lubuskiego wpłynie niebawem 48,257 mln zł. Jak mówiła nam w czwartek Agnieszka Kaczmarek, skarbnik miasta, w pierwszej kolejności pieniądze pójdą na braki w wydatkach bieżących, a jeśli zostaną pieniądze, to także na inwestycje.

Zielona Góra ma otrzymać 43,085 mln zł. Decyzji, na co przeznaczyć te pieniądze, jeszcze nie ma, ale – jak mówił nam w czwartek prezydent Janusz Kubicki - najprawdopodobniej pójdą one na zwiększone wydatki związane z energią lub na sprawę związaną z Przylepem, gdzie doszło ostatnio do pożaru.

Jeśli chodzi o inne samorządy – wyliczamy największe dofinansowania – to 13,176 mln zł ma dostać samorząd województwa, Nowa Sól – 10,428 mln zł, Świebodzin – 7,710 mln zł, Żary – 6,831 mln zł, powiat żarski – 6,507 mln zł, powiat nowosolski - 6,452 mln zł, Sulechów – 6,310 mln zł, Żagań – 5,783 mln zł, powiat gorzowski – 5,607 mln zł, Międzyrzecz – 5,459 mln zł, pow. zielonogórski – 5,285 mln zł.

- Jestem głęboko przekonany, że te pieniądze zostaną w sposób dobry wykorzystane. Za chwilę te pieniądze, poprzez ministerstwo finansów, będą trafiały do samorządów – mówił wojewoda.

By wyliczyć kwotę dla poszczególnego samorządu, brane są pod uwagę m.in. jego dochody czy utrata udziału w podatkach. -
W ostatnich latach do lubuskich samorządów trafiło z budżetu państwa łącznie, w różnych programach, 3 mld zł. - Podkreślaliśmy przy każdej okazji, że przyjęta polityka zrównoważonego rozwoju będzie realizowana poprzez wspieranie także samorządów – począwszy od tych najmniejszych, gdzie potrzebne są inwestycje prorozwojowe, ułatwiające ludziom życie, na które czekano od kilkudziesięciu lat – po te największe – mówił W. Dajczak.

Czytaj również:
Norbert z Gorzowa szuka genetycznego brata. Zostaniesz dawcą szpiku?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska