Lubuskie stolicą polskich regionów

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego
Laska Marszałkowska - symbol przewodnictwa w Konwencie Marszałków RP
Laska Marszałkowska - symbol przewodnictwa w Konwencie Marszałków RP
Marszałkowie i przedstawiciele szesnastu polskich województw, przedstawiciele instytucji krajowych i europejskich, samorządów lokalnych oraz eksperci spotkają podczas Konwentu Marszałków RP w Lubniewicach – pierwszego w półrocznej prezydencji województwa lubuskiego. - To u nas będziemy już 31 lipca rozmawiać o najważniejszych sprawach dla wszystkich Polek i Polaków. O naszym zdrowiu w czasie globalnego zagrożenia epidemiologicznego i światowym kryzysie gospodarczym – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Konwent Marszałków RP jest ciałem opiniotwórczo-doradczym, reprezentującym interesy 16 województw. Podczas obrad analizuje się propozycje zmian w ustawach i innych przepisach, jak również omawia się aktualne problemy samorządów województw. Każde spotkanie kończy się wypracowaniem wspólnych stanowisk, którego akceptacji wszystkich województw, przekazywane są następnie urzędom oraz instytucjom centralnym, posłom i senatorom RP. Niejednokrotnie, przyjęte stanowiska przyczyniły się do zmian zarówno organizacyjnych jak i ustawodawczych w sprawach dotyczących zadań i problemów samorządów województw.

Czas na nowe unijne rozdanie

Podczas pierwszego w czasie lubuskiej prezydencji Konwentu marszałkowie rozmawiać będą na temat nowego budżetu Unii Europejskiej oraz alokacji dla regionalnych programów operacyjnych na lata 2021-2027. To szczególnie ważne w kontekście kryzysu gospodarczego, będącego skutkiem pandemii COVID-19. Rozwiązaniu problemu ma służyć unijny program na rzecz odbudowy i wzmacniania odporności. Marszałkowie rozmawiać więc będą na temat roli regionów we wdrażaniu tego instrumentu. - To samorząd tworzy warunki do rozwoju gospodarczego, to samorząd odpowiada za strategiczny rozwój regionalny. Czas wyciągnąć wnioski z globalnego zagrożenia, wesprzeć polską ochronę zdrowia zdecydowanie i konkretnie, podać rękę przedsiębiorcom, pomóc im przetrwać czas kryzysu – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak. W pracach nad tym obszarem udział wezmą eksperci: Marek Prawda - dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Christopher Todd, dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

Bo zdrowie jest najważniejsze

Pandemia zdominuje także drugi blok obrad poświęcony ochronie zdrowia. – Pandemia odsłoniła deficyty w zakresie ochrony zdrowia. Dlatego też, trzeba wypracować rozwiązania i mechanizmy, które pozwolą nam skutecznie reagować w takich sytuacjach – mówi marszałek Polak. - Wspólnie z marszałkami polskich regionów zapytamy polski rząd dlaczego wciąż tak źle finansuje leczenie Polaków, dlaczego dostępność do diagnostyki i profilaktyki jest coraz gorsza, dlaczego tnie i tak za niskie ryczałty szpitalne. Pandemia nie może przesłonić gigantycznych problemów polskiej służby zdrowia: niedoszacowane procedury onkologiczne, brak finansowania infrastruktury i sprzętu! Gdyby nie Jurek Owsiak i WOŚP oraz finanse samorządów w szpitalach brakowałoby wszystkiego – dodaje. 31 lipca w Lubniewicach swój udział potwierdzili już marszałkowie regionów oraz Filip Nowak zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, prof. Dawid Murawa prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Marek Wójcik pełnomocnik Związku Miast Polskich oraz prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Wirusologii. Niestety Minister Zdrowia Łukasz Szumowski jeszcze nie potwierdził swojej obecności.

Goście Konwentu:

Marek Prawda
Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce

Christopher Todd
Dyrektor Wydziału ds. Polski (F3) w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej

Olgierd Łukaszewicz
Założyciel Fundacji „My Obywatele Unii Europejskiej im. W. B. Jastrzębowskiego”

Jan Truszczyński
Przedstawiciel Konferencji Ambasadorów RP

Filip Nowak
Zastępca Prezesa NFZ ds. operacyjnych

dr hab. n. med. Dawid Murawa
prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego im. K Marcinkowskiego w Zielonej Górze

Marek Wójcik
Pełnomocnik Zarządu ds. legislacyjnych Związku Miast Polskich

prof. dr hab. Krzysztof Pyrć
Kierownik Pracowni Wirusologii Małopolskiego Centrum Wirusologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Jacek Smykał
Kierownik Klinicznego oddziału chorób zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze

prof. Zbigniew Izdebski
Pedagog i seksuolog, specjalista w zakresie poradnictwa rodzinnego, kierownik Katedry Humanizacji Medycyny i Seksuologii Uniwersytetu Zielonogórskiego

Lubuskie stolicą polskich regionów
Lubuskie stolicą polskich regionów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska