LUBUSKIE: Strajk nauczycieli 2019. Szkoły i przedszkola zamknięte. Blisko 80 proc. placówek w Polsce bierze udział w strajku

(red.)Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (58 zdjęć)
Tak zwane "rozmowy ostatniej szansy", które odbyły się w niedzielę, 7 kwietnia o godzinie 19 nie przyniosły oczekiwanych skutków. Nie doszło do porozumienia między rządem a nauczycielami, w związku z czym w poniedziałek, 8 kwietnia rozpoczął się strajk.

Zapowiadany od przeszło miesiąca strajk nauczycieli ma być bezterminowy i przystąpi do niego blisko 80 proc. szkół oraz przedszkoli.

STRAJK NAUCZYCIELI. KTÓRE PLACÓWKI STRAJKUJĄ? [MAPA]

Kto zajmie się dziećmi w czasie strajku?
Wielu rodziców zastanawia się, jak zapewnić opiekę swoim dzieciom. Gdy szkoła nie zapewni opieki, a pod ręką nie ma babci czy opiekunki, nie pozostaje nic innego, jak wziąć w pracy wolny dzień. Jakie prawa ma w takim przypadku pracownik i z jakich rozwiązań może skorzystać?

Strajk nauczycieli. Wolny weekend? Wolne żarty... Tak wygląd...

Dlaczego nauczyciele protestują?
Zamierzają strajkować, ponieważ uważają, że tegoroczna podwyżka 121-166 zł jest za niska. Zdaniem większości z nich powinna wynosić około 1000 zł. Tak powtarzają od ostatnich tygodni ubiegłego roku, gdy już mówiło się o możliwym strajku na wiosnę. Jak wygląda sytuacja w związku ze strajkiem w Lubuskiem? Dziś na bieżąco będziemy dla państwa relacjonować to, co dzieje się w placówkach z naszego regionu.

Lista płac 2019. Ile zarabia nauczyciel w szkole? Jak rosły ...

STRAJK NAUCZYCIELI 2019 W LUBUSKIEM - NA ŻYWO:

POWIAT NOWOSOLSKI, godz. 17.00
Wszystkie szkoły ponadgimnazjalne w Nowej Soli strajkują. – Na dzisiaj w naszych szkołach strajkują 134 osoby – poinformowała w poniedziałek o 16.30 Sylwia Wojtasik, członek zarządu powiatu nowosolskiego, odpowiedzialna za oświatę. – Codziennie będzie to inny stan liczbowy. O ósmej rano w szkołach wykładane będą listy. Każdego dnia może być inny stan nauczycieli w danej placówce, co wynika z planu lekcji na dany dzień. Ustaliliśmy z dyrektorami szkół, że o godzinie 8 rano i o 15 będą wysyłać do mnie raport mejlowy dotyczący sytuacji.
W dwóch szkołach ponagimanzjalnych odbywają się egzaminy gimnazjalistów, czyli w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego „Elektryk” i Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym. – Egzaminy w tych placówkach się odbędą – zapewnia Sylwia Wojtasik.
Okazuje się, że nauczyciele szkół średnich nie będą mogli pomóc w komisjach egzaminacyjnych podczas egzaminów dla ósmoklasistów, niestrajkujących nauczycieli jest za mało, muszą też zabezpieczyć swoje placówki.
W poniedziałek w szkołach średnich najwięcej uczniów przyszło do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 „Nitki”, ok. 20 osób. Do „Spożywczaka”, czyli ZSP nr 4 nie przyszli uczniowie. Kilkoro uczniów przyszło do liceum ogólnokształcącego na umówione wcześniej zdawanie lekcji.

NOWA SÓL, godz. 17.03
W starostwie powiatowym w poniedziałek, 8 kwietnia, o godz. 13.00 odbyło się spotkanie władz powiatu i miasta z dyrektorami szkół średnich i podstawowych na temat strajku.
- Dyrektorzy szkół podstawowych przyznali, że strajk ma szeroki zasięg – mówi po spotkaniu dyrektor SP nr 1 Paweł Juckiewicz. – W tych szkołach nie strajkuje tylko po kilka osób z grona pedagogicznego.
We wtorek,9 kwietnia, o godz. 14.00 przewidziane jest spotkanie władz Nowej Soli z dyrektorami szkół podstawowych.

POWIAT KROŚNIEŃSKI, godz. 15.30
Odwiedziliśmy kilka placówek z terenu powiatu krośnieńskiego. Również tutaj nauczyciele włączyli się w ogólnopolski strajk. Jak on wygląda w naszych szkołach?
CZYTAJ WIĘCEJ: Gubin/Krosno Odrzańskie: Nauczyciele walczą o godziwe wynagrodzenie

SŁUBICE, godz. 14.22
Wyrozumiałością m.in. dla nauczycieli przedszkola samorządowego „Miś Uszatek” wykazali się rodzice dzieci, którzy nie przyprowadzili pociech do placówki. – Nie ma dzisiaj ani jednego dziecka. Zobaczymy, co będzie dalej – mówi Kamila Łopusiewicz, dyrektorka przedszkola.

SULĘCIN, godz. 14.19
W gminie Sulęcin do strajku przystępują wszystkie szkoły i przedszkola, oprócz placówki w Wędrzynie. Są to szkoły podstawowe nr 1,2,3, Trzemeszno Lubuskie i dwa przedszkola. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Sulęcinie Sławomir Słonik podjął własne działania, by ograniczyć skutki strajku nauczycieli. Wystosował pismo do rodziców, w którym poprosił ich o wyrozumiałość. Apel poskutkował, bo do szkoły przyszło sześciu uczniów. –Strajku nie podjęły cztery osoby: jeden nauczyciel, ksiądz, siostra zakonna i katecheta, więc nie ma obaw o opiekę – mówi dyrektor. – Rodzice wykazali się dużą odpowiedzialnością, bo rozumieją o co walczą nauczyciele, choć zdarzają się incydenty. Ktoś wywiesił na słupie ogłoszeniowym zdjęcie, że nauczyciele to nieroby.

GODZ. 14.04

‼️Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie, po naradzie z Dyrektorami szkół została podjęta decyzja o przeprowadzeniu egzaminów III klas gimnazjalnych prowadzonych przez Miasto Zielona Góra. ‼️

Opublikowany przez Janusz Kubicki Poniedziałek, 8 kwietnia 2019

NOWA SÓL, godz. 13.00 - sytuacja w przedszkolach
- Jesteśmy miło zaskoczone i wdzięczne rodzicom dzieci, bo nie spotkałyśmy się z żadną negatywną opinią, a wręcz przeciwnie rodzice mówią: „Dziewczyny strajkujcie.” Rodzice dzieci starali się nas duchowo wesprzeć. Nie pokazywali złości, że nie mają z kim dzieci zostawić. Obawiałyśmy się, jak to będzie, bo to są małe dzieci, ale my nie mamy innej możliwości jak strajk. Zarabiamy mało, a co innego jest nagłaśniane – mówi nauczycielka przedszkolna w Nowej Soli.
---> CZYTAJ WIĘCEJ: Strajk w miejskich przedszkolach w Nowej Soli

LUBUSKIE: Strajk nauczycieli 2019. Szkoły i przedszkola zamknięte. Blisko 80 proc. placówek w Polsce bierze udział w strajku
Eliza Gniewek-Juszczak

NOWA SÓL, godz. 12.48
Puste są szkolne podwórka i klasy szkół podstawowych w Nowej Soli. Przy wejściach dyżurują nauczyciele, którzy udzielają informacji, jeśli ktoś przychodzi do szkoły i nie wie, że jest strajk. Takich osób jest jednak niewiele. W poniedziałek, o godzinie 13.00 w starostwie powiatowym odbędzie się spotkanie w sprawie strajku.
---> CZYTAJ WIĘCEJ: Strajk w szkołach i przedszkolach w Nowej Soli

LUBUSKIE: Strajk nauczycieli 2019. Szkoły i przedszkola zamknięte. Blisko 80 proc. placówek w Polsce bierze udział w strajku
Eliza Gniewek-Juszczak

KOSTRZYN NAD ODRĄ, godz. 12.42
Szkoły podstawowe nr 1, 2 i 3 oraz zespół szkół – w tych miejscach w Kostrzynie nad Odrą strajkują nauczyciele. – Chcemy być godnie traktowani, oczekujemy szacunku – mówią. – Chcielibyśmy być dla rządu ważniejsi niż krowy i świnie – dodają.
---> CZYTAJ WIĘCEJ o strajku w Kostrzynie

LUBUSKIE: Strajk nauczycieli 2019. Szkoły i przedszkola zamknięte. Blisko 80 proc. placówek w Polsce bierze udział w strajku
Jakub Pikulik

GODZ. 12.37 - SP nr 8 w Żarach
Tu na ok. 40 nauczycieli w akcji strajkowej uczestniczy 27, nawet ci, którzy nie należą do ZNP. Na strajk przychodzimy w godzinach, w których mamy lekcje – wylicza Agnieszka Żabicka prezes ogniska ZNP w żarskiej „Ósemce”. Nie strajkuje czworo nauczycieli wśród nich pani katechetka oraz ksiądz.

Tydzień temu na zebraniach informowaliśmy rodziców o możliwej akcji protestacyjnej i zrozumienie. Dziś do szkoły nie przyszło żadne dziecko.

Zaczęliśmy dziś, ale jeśli nie będzie dla nas korzystnych rozwiązań, zostanie przeciągnięty do odwołania. Bzdurą jest że pracujemy tylko 18 godzin. To tylko praca przy tablicy, ale to w domu przygotowujemy się do zajęć, sprawdzamy klasówki, zeszyty, przygotowujemy pomoce, same we własnym zakresie drukujemy na własnym sprzęcie. To czas odbierany naszym rodzinom, ale o tym się już głośno nie mówi. Nie wiem czemu ma służyć zwiększenie pensum, przecież za te dodatkowe godziny będą musieli nam zapłacić. A to wiąże się też z potencjalnymi zwolnieniami. Bo jeśli ja mam 18 godzin w edukacji wczesnoszkolnej, to tymże ja mam sobie dorobić. Trzeba będzie te godziny zabrać innemu nauczycielowi, zwolnić go i podzielić jego godziny na innych.

Środowisko nauczycielskie jest zdruzgotane, poczynaniami rządu, który nie szanuje tego zawodu, stąd ta ogromna integracja. W Żarach strajkują wszystkie szkoły.

Danuta Szczotka pracuje już 38 rok, z tego w szkole 19. Skończyła trzy kierunki studiów, ciągle obligowana jest do zdobywania dodatkowych kwalifikacji.

- Zawsze starałam się uatrakcyjniać proces dydaktyczny, także zajęcia pozalekcyjne, moi uczniowie zdobyli wiele nagród na poziomie ogólnopolskim czy międzynarodowym. Mam się czym poszczycić i szanuję swoją godność. Pomysł podwyższenia pensum jest nietrafiony, my pracujemy z dziećmi, żywą materią, do każdych zajęć trzeba się przygotować, prezentacje, to praca na nowych technologiach z tablicą interaktywną, z komputerem, programowanie, Wyzwań jest sporo. By zajęcia były atrakcyjne wymaga to sporo czasu, nie wspominam o sprawdzianach drukowaniu materiałów we własnym zakresie. W tym wszystkim przykro mi i nie wiem czy śmiać się czy płakać, gdy znajdują się pieniądze sypane z rękawa na projekty socjalne czy inne, jeśli słyszę, że nauczyciel jest gorszy od bydła ( bo na bydło rolnikom obiecuje się pieniądze) to jest to uwłaczające.

GODZ. 13.30:
Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, 48,5 proc. szkół i placówek oświatowych przystąpiło do strajku.
---> CZYTAJ WIĘCEJ - MEN: Większość szkół nie strajkuje

KROSNO ODRZAŃSKIE, godz. 13.15
- W każdej placówce jest zapewniona jest opieka dzieciom, które się zgłoszą. Dziś zdarzyły się tylko pojedyncze przypadki, w których rodzic zostawiał dziecko w placówce (w dwóch szkołach i w dwóch przedszkolach). Zdecydowana większość uczniów nie przyszła do szkoły - mówi sekretarz gminy Krosno Odrzańskie, Anna Mikołajczyk. - Jeśli chodzi o egzaminy gimnazjalne, które ruszą w środę, to te najpewniej się odbędą w normalnym terminie.

SULECHÓW/LUBRZA, godz. 12.24
W Sulechowie na jedenaście szkół 10 strajkuje.

W Szkole Podstawowej nr 3 w Sulechowie, do której na co dzień uczęszcza około 1000 dzieci, 89 proc. nauczycieli przystąpiło do strajku. Pozostali pracują, a więc opiekę dzięki temu może znaleźć nawet ok. 75 dzieci. Jednak w tej szkole tylko jeden rodzic zdecydował się przyprowadzić swoje dziecko do szkoły.

Burmistrz Sulechowa, Wojciech Sołtys, informuje, że w większości placówek w gminie rodzice nie przyprowadzili dzieci do szkół. Zdarzały się jedynie pojedyncze wypadki.

W Lubrzy, 5 dzieci w świetlicy.

GMINA GUBIN, godz. 12.11
W gminie Gubin wójt przekazał nam informacje, że strajk jest uskuteczniany we wszystkich szkołach, jeśli chodzi o teren gminy wiejskiej. Jedynie w szkole podstawowej w Starosiedlu odbywają się rekolekcje dla grupy 20 uczniów. Odwiedziliśmy również szkołę podstawową w Bieżycach. Tam także korytarze święcą pustkami, zaś nauczyciele zaangażowani w protest przebywają w pokoju nauczycielskim.

MIASTO GUBIN: godz. 12.11
W Gubinie sytuacja wygląda podobnie, jak w większości miast. Strajkują wszystkie palcówki. Pojawiliśmy się w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gubinie. Nauczyciele przyznali, że nie ma osoby, która mogłaby zaopiekować się uczniami.

LUBUSKIE: Strajk nauczycieli 2019. Szkoły i przedszkola zamknięte. Blisko 80 proc. placówek w Polsce bierze udział w strajku
Łukasz Koleśnik

GÓRZYCA, godz. 11.25
W Szkole Podstawowej w Górzycy o godz. 9.00 listę o podjętym proteście podpisało 21 nauczycieli, ale jeszcze nie wszyscy przyszli do szkoły, więc na liście może pojawić się więcej podpisów. - Do strajku przystąpili wszyscy nauczyciele. Nie mamy jednak uczniów w szkole. Tak zdecydowali rodzice. Jest tylko jedna uczennica, która ma zapewnioną opiekę. Od środy nasi uczniowie od klasy pierwszej do siódmej mają ustalone dni wolne od zajęć ze względu na rozpoczynające się egzaminy – mówi dyrektor szkoły Ewa Thieman.

LUBUSKIE: Strajk nauczycieli 2019. Szkoły i przedszkola zamknięte. Blisko 80 proc. placówek w Polsce bierze udział w strajku
Renata Hryniewicz

Egzaminy w SP Górzycy się odbędą bez zakłóceń. -. W razie, gdyby nauczyciele nadal nie podjęli pracy, mamy ustalone komisje dodatkowe. Nauczyciele podejmują decyzję każdego dnia, w każdej chwili mogą powrócić do wykonywania obowiązków służbowych – dodaje pani dyrektor.

GORZÓW, godz. 11.00
- W całym mieście strajkuje 58 placówek. Do strajku nie przystąpiły trzy przedszkola: przedszkole nr 2, 6 i 18. Z kolei we wszystkich placówkach do pracy przyszło 149 nauczycieli - informuje Wiesław Ciepiela, rzecznik Urzędu Miasta w Gorzowie.

LUBUSKIE: Strajk nauczycieli 2019. Szkoły i przedszkola zamknięte. Blisko 80 proc. placówek w Polsce bierze udział w strajku
Jarosław Miłkowski

ŻARY, godz. 10.41
Renata Rudek, Jadwiga Zdrankowska, Katarzyna Cichowska i Katarzyna Talaga to nauczycielki Miejskiego Przedszkola Nr 4 w Żarach, które od rana uczestniczą w strajku nauczycieli. W ich przedszkolu dzieci nie ma, bo gdy rodzice dowiedzieli się o strajku, nie przyprowadzili swoich pociech.

LUBUSKIE: Strajk nauczycieli 2019. Szkoły i przedszkola zamknięte. Blisko 80 proc. placówek w Polsce bierze udział w strajku
Lucyna Makowska

- Jeszcze w piątek nas wspierali, nakłaniali, byśmy nie odpuszczali- mówią nauczycielki.

Pani Jadwiga pracuje w zawodzie już 36 lat i na rękę z dodatkami otrzymuje co miesiąc niecałe 3 tys. zł i to po tak szumnie ogłaszanej przez rząd podwyżce. – Pensum w przedszkolu to nie 18 jak w szkołach, a 25 lub 23 godziny tygodniowo. Wielu nie docenia naszej pracy. Ludzie nie mają pojęcia ile rzeczywiście zarabiamy, wytykają nam wakacje, krótszy dzień pracy, a w rzeczywistości jest tak, że po zajęciach w przedszkolu do wieczora wycinamy motyle, kwiatki, i inne pomoce by przygotować się do następnego dnia pracy. My pracujemy na okrągło, nie mamy przerw. Najsmutniejsze, że o ile mamy zrozumienie i poszanowanie w lokalnym społeczeństwie, w rządzie nie ma żadnego, traktuje się nas jak szaraczki. Zresztą od początku obecnych rządów nikt nas nie słuchał. Pani minister nawet nie wyszła do nas, gdy pojechaliśmy do Warszawy na protest.

LUBUSKIE: Strajk nauczycieli 2019. Szkoły i przedszkola zamknięte. Blisko 80 proc. placówek w Polsce bierze udział w strajku
Lucyna Makowska

Katarzyna Cichocka pracuje w MP nr 4 w Żarach cztery lata. Od zawsze marzyła o pracy przedszkolanki, kocha swój zawód, jednak pierwsze wynagrodzenia mocno ją rozczarowały. – Na razie nie mam dzieci, ale jak przyjdą, zastanawiam się jak utrzymać rodzinę za niecałe 2 tys. zł, które dostaję na rękę?

GORZÓW, godz. 10.30
- W całym mieście strajkuje 58 placówek. Do strajku nie przystąpiły trzy przedszkola: przedszkole nr 2, 6 i 18. Z kolei we wszystkich placówek do pracy przyszło 149 nauczycieli. Pozostali strajkują – informuje Wiesław Ciepiela, rzecznik urzędu miasta.

ZIELONA GÓRA, godz. 10.30

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. Mikołaja Kopernika ul. Zielonogórska 5, Zielona Góra:
Zajęcia edukacyjne oraz opiekuńczo-wychowawcze nie odbędą się.

Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi - ul. Spawaczy 3d, Zielona Góra
W dniach strajku nie będzie zajęć w przedszkolu, zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych w szkole oraz opieki świetlicowej. Stołówka szkolna w dniach strajku nie będzie funkcjonowała (za dni strajku będą przysługiwały tzw. odpisy). Egzaminy zewnętrzne (gimnazjalny i ósmoklasisty) mimo akcji strajkowej zostaną przeprowadzone.

Szkoła Podstawowa nr 8 ul. Kąpielowa 7, Zielona Góra
Zajęcia dydaktyczne nie odbędą się. Realizacja zadań opiekuńczych i sprawowanie opieki w bezpiecznych i higienicznych warunkach w szkole będzie bardzo poważnie ograniczona.

Dyrekcja zwraca się do rodziców z prośbą o zapewnienie w tych trudnych dniach opieki nad dziećmi. Dyrekcja zapewnia, że podejmuje wszelkie możliwe starania, żeby w szkole planowane egzaminy zewnętrzne odbyły się w wyznaczonych terminach.

Do dyspozycji rodziców jest sekretariat pod nr tel. 68 324 89 14. Informacje będą aktualizowane w dzienniku elektronicznym oraz na stronie szkoły: https://www.sp8.zgora.pl/

Ekologiczna Szkoła Podstawowa nr 22 - ul. Francuska 25a, Zielona Góra
Zajęcia dydaktyczne nie odbędą się. Realizacja zadań opiekuńczych i sprawowanie opieki w bezpiecznych i higienicznych warunkach w szkole będzie bardzo poważnie ograniczona.

Dyrekcja zwraca się do rodziców z prośbą o zapewnienie w tych trudnych dniach opieki nad dziećmi. Dyrekcja zapewnia, że podejmuje wszelkie możliwe starania, żeby w szkole planowane egzaminy zewnętrzne odbyły się w wyznaczonych terminach.

Do dyspozycji rodziców jest sekretariat pod nr tel. 68 454 23 01 lub 68 454 23 02. Informacje będą aktualizowane w dzienniku elektronicznym oraz na stronie szkoły: www.ek.zgora.pl

Godz. 10.21

Na stronie internetowej Urzędu Miasta Zielona Góra przedstawiamy informację dotyczące placówek oświatowych, które...

Opublikowany przez Janusz Kubicki Poniedziałek, 8 kwietnia 2019

GORZÓW, godz. 10.00
O 9.30 na liście strajkowe w SP20 jest 61 nauczycieli. Emocje są ogromne. - To nie jest strajk o pieniądze, ale o godność! - mówią nauczycielki, które siedzą w pustych klasach. W piątek na koniec lekcji mówiły dzieciom: nie wiemy, kiedy się zobaczymy.

Nauczycielka: - Gdy to powiedziałam, moje dzieci z pierwszej klasy podeszły, przytulił się do mnie i powiedziały, że wszystko wiedzą - opowiada nauczycielka ze łzami w oczach.

LUBUSKIE: Strajk nauczycieli 2019. Szkoły i przedszkola zamknięte. Blisko 80 proc. placówek w Polsce bierze udział w strajku
Aleksandra Szymańska

Dyrektor SP20 Jerzy Koziura: - Nigdy wcześniej żadnym związkowcom nie udało się zmobilizować tyłu nauczycieli, dopiero obecna sytuacja w oświacie spowodowała, że podjęli strajk. Lubuskie Kuratorium Oświaty wysłało do dyrektora pytania m.in. o środowy egzamin i gotowość zespołów egzaminacyjnych. - Mam 17 komisji,ale nie wiem, czy w środę podejmą one pracę - powiedział dyrektor Koziura.

ZIELONA GÓRA, godz. 9.49
W ZSOiS strajkują nie tylko nauczyciele z ZNP, ale także ci z Solidarności! Szkoła jest przygotowana, by zaopiekować się uczniami, które pojawią się w placówce. Do godz. 9.00 przyszedł tylko jeden uczeń szkoły podstawowej. Miał na plecach tornister, a w ręce worek z butami na wuef.

ZIELONA GÓRA, godz. 9.47
W Przedszkolu nr 22 Kraina Ekoludków przy ul. Porzeczkowej w Zielonej Górze panuje cisza i spokój. Brama wjazdowa i drzwi wejściowe są zamknięte.

LUBUSKIE: Strajk nauczycieli 2019. Szkoły i przedszkola zamknięte. Blisko 80 proc. placówek w Polsce bierze udział w strajku
Leszek Kalinowski

ZIELONA GÓRA, godz. 9.43
Do zgromadzonych w palmiarni nauczycieli przemówiła prezes lubuskiego ZNP Bożena Mania. Mówiła o konieczności naprawy polskiej oświaty, przywróceniu godności nauczycielskiej profesji, poważnym traktowaniu pedagogów. Podkreślała, że w tym proteście nie chodzi tylko o pieniądze, ale to także akcja w obronie ucznia. Bo to nie wina nauczycieli, których rządy nie słuchają, że zlikwidowano gimnazja po 17 latach ich funkcjonowania, że programy są przeładowane itd. Że do zawodu nie chcą przychodzić młodzi ludzie. Już zrobiła się luka pokoleniowa, co będzie za kilka lat?

LUBUSKIE: Strajk nauczycieli 2019. Szkoły i przedszkola zamknięte. Blisko 80 proc. placówek w Polsce bierze udział w strajku
Leszek Kalinowski

ZIELONA GÓRA, godz. 9.41
Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w ZG:
W związku z przystąpieniem nauczycieli i pracowników ZSiPKZ do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej informuję, iż zajęcia zostają zawieszone od dnia dzisiejszego tj. 08.04. br do odwołania. Uczniowie klas branżowych - pracownicy młodociani udają się na praktyczną naukę zawodu do pracodawców. Egzamin gimnazjalny i egzamin ósmoklasisty odbędzie się zgodnie z planem.

ZIELONA GÓRA, godz. 9.40
Nauczyciele ze szkoły muzycznej w Zielonej Górze nie strajkują, choć chcieli. Chodzi o to, że nie zdążyli dopełnić formalności w związku ze strajkiem i gdyby zaczęli protestować, ich działania byłyby nielegalne. Mimo to popierają w całości inicjatywę strajku.

ZIELONA GÓRA, godz. 9.32

Opublikowany przez Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Zielonej Górze Czwartek, 4 kwietnia 2019

STRAJK NAUCZYCIELI, godz. 9.30

LUBUSKIE: Strajk nauczycieli 2019. Szkoły i przedszkola zamknięte. Blisko 80 proc. placówek w Polsce bierze udział w strajku
źródło: Strajk nauczycieli 2019/FB

ZIELONA GÓRA, godz. 9.28
Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego strajkuje:

Z związku z przystąpieniem Nauczycieli i Pracowników ZSiPKZ do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej informuję, iż zajęcia...

Opublikowany przez Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze Poniedziałek, 8 kwietnia 2019

ZIELONA GÓRA, OS. POMORSKIE, godz. 9.14
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 21 na os. Pomorskim w Zielonej Górze strajkuje. Na chwilę obecną nie wiadomo dokładnie, ilu nauczycieli bierze udział w proteście. W poniedziałek żadne dziecko nie przyszło do placówki, bowiem rodzice mieli świadomość, że szkoła nie jest w sanie zapewnić im opieki. Wszyscy mają nadzieje, iż strajk skończy się na dzisiejszym dniu. Jeżeli chodzi o zbliżający się egzamin ósmoklasisty, to szkoła robi wszystko, aby się odbył.

Pusta korytarze w szkole na os. Pomorskim.
Pusta korytarze w szkole na os. Pomorskim. red

STRAJK NAUCZYCIELI, godz. 9.13
Już wiadomo, że strajk nauczycieli będzie jednym z najważniejszych politycznych wydarzeń tego roku. Ciągle jednak nie wiadomo, kto politycznie zdoła go wygrać.
---> Nauczyciele kontra rząd. Na razie gra na przeczekanie. Kto wytrzyma dłużej?

GORZÓW, godz. 9.07
W Przedszkolu Miejskim nr 29 przy ul. Wróblewskiego 48 jest tylko jedno dziecko. Opiekuje się nim dyrektor Barbara Jasiczak. Najpierw dziecko zajmowało się kolorowanką.
- Za chwilę idziemy na plac zabaw - mówi pani dyrektor.
- Wygląda na to, że będę dzisiaj sama - mówi dziewczynka.

LUBUSKIE: Strajk nauczycieli 2019. Szkoły i przedszkola zamknięte. Blisko 80 proc. placówek w Polsce bierze udział w strajku
Jarosław Miłkowski

GORZÓW, godz. 9.02
W Zespole Szkół nr 20 przy ul. Szarych Szeregów (największej w Gorzowie) strajk zadeklarowało 96 proc. nauczycieli. O 8.00 listę strajkową podpisało 46 osób, 2 osoby z Solidarności złożyły legitymacje i też przystąpiły do strajku. W szkole uczy się 1400 dzieci, rodzice nie przyprowadzili ich na lekcje.

LUBUSKIE: Strajk nauczycieli 2019. Szkoły i przedszkola zamknięte. Blisko 80 proc. placówek w Polsce bierze udział w strajku
Aleksandra Szymańska

Pani Lidia, 35-latka z Górczyna, mama uczennicy, przyniosła nauczycielom paczkę słodyczy. - Popieram strajk. Jestem z nauczycielami, bo to bardzo ciężki zawód. Musi się skończyć to skalowanie ich mówiła.

Renata Piotrowska, nauczycielka nauczania wczesnoszkolnej z 31-letnim stażem: - Dla nas to wielki dyskomfort. Wolałabym teraz być w klasie z dziećmi, to jest moje powołanie. Nigdy bym nie przypuszczała, że dojdzie do takiej sytuacji. Nie spałam całą noc
O 9.00 na liście strajkowej w ZS20 w Gorzowie jest 57 osób, 7 nauczycieli nie przystąpiło do strajku.

STARY KISIELIN, godz. 9.00
W Zespole Edukacyjnym nr 7 w Starym Kisielinie uczniowie przyszli do szkół, bowiem odbywają się tam rekolekcje. Dyrektor szkoły zapewnia jednak, że jeśli rodzice nie mają co z dziećmi zrobić to on zapewni im opiekę i dowóz. Także w tej placówce nauczyciele strajkują, poza kilkoma osobami, którzy w razie potrzeby zaopiekują się uczniami.

LUBUSKIE: Strajk nauczycieli 2019. Szkoły i przedszkola zamknięte. Blisko 80 proc. placówek w Polsce bierze udział w strajku

ZIELONA GÓRA, GODZ, 8.50
W Zespole Szkól Akademickich nie ma uczniów. Nauczyciele przystąpili do strajku.

GORZÓW, godz. 8.45
W "dużej" Trzynastce o 8.30 powinno strajkować 35 nauczycieli, ale strajkuje 47, co oznacza, że do pracy przyszło już więcej nauczycieli niż powinno. Nie ma ani jednego ucznia.

LUBUSKIE: Strajk nauczycieli 2019. Szkoły i przedszkola zamknięte. Blisko 80 proc. placówek w Polsce bierze udział w strajku
Jarosław Miłkowski

GODZ. 8.43
Strajk nauczycieli, który rozpoczął się w poniedziałek, 8 kwietnia o poranku jest szeroko komentowany w mediach społecznościowych na wszelkie sposoby:

Opublikowany przezFacebook

ZABÓR. godz. 8.34
Szkoła podstawowa im. Jana Pawła II w Zaborze.
W szkole nie ma ani jednego ucznia. Rodzice wczoraj zostali poinformowani o strajku, w związku z czym dziś w placówce nie pojawił się żaden uczeń. - Wszyscy nauczyciele strajkują poza katechetką, która aktualnie przebywa na zwolnieniu - mówi dyrektor placówki i stara się zrobić wszystko, aby egzaminy

Autobus szkolny stoi pod szkołą w Zaborze. Dziś już nie pojedzie, bo w szkole nie ma uczniów
Autobus szkolny stoi pod szkołą w Zaborze. Dziś już nie pojedzie, bo w szkole nie ma uczniów red.

ósmoklasisty odbyły się bez zakłóceń.

GORZÓW, godz. 8.17
W tzw. małej Trzynastce w Gorzowie przy ul. Paderewskiego 5 w Gorzowie nie ma ani jednego dziecka.
- Przyszedł rodzic z jednym dzieckiem. Tłumaczył, że nie wiedział o strajku. Świetlica jest nieczynna - mówi nam Mirosława Sobkowiak ze Szkoły Podstawowej nr 13.

O 8.00 powinno tu rozpocząć pracę 14 osób. Wszystkie strajkują.

LUBUSKIE: Strajk nauczycieli 2019. Szkoły i przedszkola zamknięte. Blisko 80 proc. placówek w Polsce bierze udział w strajku

ZIELONA GÓRA, godz. 8.15
Strajkują też nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 13 w Zielonej Górze. - Nie wiemy, ilu nauczycieli przystąpiło do strajku, ponieważ dopiero kolejni przybywają do szkoły i dopiero wtedy wpisują się. W referendum strajkowym, które było jakiś czas temu, 95 proc. nauczycieli opowiedziało się za tym, żeby przystąpić do strajku - mówi Kamila Bogusz, nauczycielka historii, wiedzy o społeczeństwie oraz edukacji dla bezpieczeństwa z SP 13. - Dzisiaj wszyscy, którzy przybyli, już przystąpili do strajku. Strajkujemy! Na razie do szkoły przyszła tylko jedna uczennica i jest jej zapewniona opieka. Strajk jest do odwołania. Nasze postulaty strajkowe są myślę, że jasne. W pełni się z nimi identyfikujemy i czekamy na to, co zrobi druga strona.

LUBUSKIE: Strajk nauczycieli 2019. Szkoły i przedszkola zamknięte. Blisko 80 proc. placówek w Polsce bierze udział w strajku
Natalia Dyjas

ZIELONA GÓRA, godz. 8.04
Flagi ZNP powiewają także na budynku I Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze. Dziś nie odbywają się zajęcia w placówce, choć kilkoro uczniów pojawiło się w szkole już rano.

LUBUSKIE: Strajk nauczycieli 2019. Szkoły i przedszkola zamknięte. Blisko 80 proc. placówek w Polsce bierze udział w strajku
Maciej Dobrowolski

GORZÓW, godz. 7.59
Zwykle o tej porze do Przedszkola Miejskiego nr 23 przy ul. Wróblewskiego 32 nadchodziły tłumy rodziców z dziećmi. Dziś nie widać nikogo, kto by tu zdążał.

LUBUSKIE: Strajk nauczycieli 2019. Szkoły i przedszkola zamknięte. Blisko 80 proc. placówek w Polsce bierze udział w strajku
Jarosław Miłkowski

ZIELONA GÓRA, godz. 7.58:
Pustki panują w Zespole Szkół Specjalnych nr 1 w Zielonej Górze. Szkoła dzisiaj nie funkcjonuje. - Rodzice zostali poinformowani o sytuacji już wcześniej, Wysyłaliśmy do każdego maila - wyjaśnia przewodnicząca komitetu Magdalena Drozdowska. I jednocześnie dodaje, że w poniedziałek w szkole pojawił się tylko jeden uczeń, który spędza czas pod opieką pedagoga w świetlicy.

LUBUSKIE: Strajk nauczycieli 2019. Szkoły i przedszkola zamknięte. Blisko 80 proc. placówek w Polsce bierze udział w strajku
Maciej Dobrowolski

ZIELONA GÓRA, godz. 7.56:
W Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Zielonej Górze placówka jeszcze parę dni temu wydała komunikat, w którym możemy przeczytać, że: "w związku z licznymi pytaniami dotyczącymi akcji strajkowej oraz zapewnienia opieki, dyrektor szkoły uprzejmie informuje, iż w przypadku ogłoszenia strajki - w tutejszej placówce nie odbędą się zajęcia edukacyjne oraz opiekuńczo-wychowawcze. Wobec powyższego, w takim przypadku rodzice i opiekunowie zapewniają opiekę swoim dzieciom we własnym zakresie.

ZIELONA GÓRA, godz. 7.48:
W III LO w Zielonej Górze jeszcze wczoraj wieczorem dyrekcja poinformowała, że w związku ze strajkiem zajęcia w poniedziałek są odwołane. Do dyspozycji uczniów pozostaje szkolna biblioteka. Co z kolejnymi dniami? O tym dyrekcja będzie informować na bieżąco.

ZIELONA GÓRA, godz. 7.45:
Żłobek Miejski nr 4 "Wisienka" przy ulicy wiśniowej:
Już od wczesnych godzin porannych rodzicie zostawiają swoje dzieci w placówce. - Jestem zadowolony, że mogę zostawić dzisiaj swoje dziecko bez problemu. Wiem, że nie wszyscy rodzice mają takie szczęście - wyjaśnia pan Tomasz z Zielonej Góry.

W administracji placówki udało nam się dowiedzieć, że żłobek nie bierze udziału w proteście.

LUBUSKIE: Strajk nauczycieli 2019. Szkoły i przedszkola zamknięte. Blisko 80 proc. placówek w Polsce bierze udział w strajku
Maciej Dobrowolski

ZIELONA GÓRA, godz. 7.30:
W jednym z miejskich zielonogórskich przedszkoli o godz. 7.30 w placówce nie było jeszcze żadnego dziecka. W przypadku, kiedy rodzic zdecyduje się przyjść do placówki z maluchem, opiekę nad nim będzie sprawować dyrekcja.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 45

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

H
Halina

I ta patologia ma później uczyć dzieci? Dno.

S
Screw

Jestem za strajkującymi nauczycielami. Dosyć bawienia się w rozdawnictwo dla nierobów, niech w końcu znajdą kasę dla ludzi którzy na to pracują!!!!!!

W
Weldas

Kochani nauczyciele skoro strajkujecie to nie przychodźcie do pracy i nie pozujcie do zdjęci w Gazecie Lubuskiej... Jak strajk to w domach siedźcie i oglądajcie niusy w tivi :-P

E
Elżbieta

Jestem całym sercem za nauczycielami, dość już poniżania i opluwania! Ten rząd myślał, że nie będzie jedności....a tu niespodzianka, nauczyciele zjednoczyli się ! Determinacja jest ogromna- oby starczyło sił!

M
Mydra

Nauczyciele gdzie macie obowiązek szkolny dzieci???

P
Paweł

Na szacunek to sobie trzeba zasłużyć, tego nie otrzymujemy z klucza. Taka u Was bieda nauczycielskie nieroby ? to przykład 3 które znam. Jedna ma domek o którym tylko można pomarzyć , w którym nie ma miejsca na bylejakość ale wszystko z najwyższej półki. Wakacje zawsze na zachodzie lub południu Europy , cichy markowe i wiecznie czas na rowerki i bieganie. Druga której mąż również jest nauczycielem ma czas na wylegiwanie się na tarasie domu, wiecznie pisze jak to bukuje miejsce w Hotelu Artus w Karpaczu a jej mąż udając nauczyciela a tym samym mając płacony ZUS prowadzi oficjalnie prywatną firmę. Trzecia wiecznie gdera jak jej źle ale ma siłę po 4 godzinach pracy chodzić stale na korepetycje biorąc za to pieniądze wprost do kieszeni. Jej mąż również zapracowany nauczyciel stale siedzi tylko w oknie i pisze donosy na kolejnego sąsiada. Wszyscy jak jeden Tobie powiedzą jak jest źle to zmień pracę , a nawet zawód, ale ich wykształcenie i to co robią to już taki wysoki pułap że są ponad wszystko. Gdzie zatem troska o dzieci ? były 6 latki i nikt z tych krzykaczy nie tupnął aby przeciwstawić się ówczesnej władzy, było 8 lat rządów i nikt nie śmiał nawet mrugnąć okiem przed skorumpowaną i rozdawniczą (wyłącznie dla siebie ) władzą. Teraz kiedy ich tow. Broniarz wypuścił jak psy ze smyczy robią takie larum które na celu ma wyłącznie pognać obecny rząd.

Z
Zielonogórzanka

Jak nie teraz to kiedy, popieram protest, walczcie o swoje a ci co wyzywają nauczycieli od nierobów to może się zamienią miejscami, pluć na innych w internecie przychodzi bardzo łatwo niektórym, zupełny brak zrozumienia i szacunku, każdy ma prawo walczyć o godne zarobki.

T
Teka65

Jestem mamą trójki dzieci - córki są już studentkami, a syn właśnie ma pisać egzamin gimnazjalny. Nie wiem, czy będzie go w najbliższą środę pisał, ale to przecież nie jest wina nauczycieli tylko bezczelnych, perfidnych i kompletnie nieprzemyślanych poczynań pani, która nigdy nie powinna zostać ministrem edukacji i całego tego niewydarzonego rządu.
Trzymamy kciuki za nauczycieli - nie poddawajcie się i walczcie do końca.

m
mam dzieci szkolne

podnieść pensum do średniej europejskiej tj. 26 h tygodniowo, zlikwidować komunistyczną kartę nauczyciela, opodatkować korepetycje i na końcu rozmawiać o podwyżkach.

w
wiosenny

nauczyciel niżej niż krowa i prosiak,
gdzie jesteśmy ?
gdzie moja dawna Solidarność ?

Nauczyciele jeżeli znacie niemiecki, to tuż za zachodnią granicą zarobicie 5 razy więcej, potrzebują każdą ilość nauczycieli.
Mam nadzieję, że Ojczyzna się opamięta !!!
Jestem ze strajkującymi całym sercem !!!

M
Max

@ zniesmaczony - siedzi teraz sobie w pokoju nauczycielskim i z nudów spamuje na forum.
Inni uczciwie pracują. A dzieciaki - kogo to obchodzi...

O
Obserwator

Czym się chwalą wstyd tylko kasa,kasa a nie uczeń i program nauczania o to trzeba walczyć. Oby Was wszystkich strajkujących rozliczyli jeszcze za życia.

G
Gość

Tych co strajkuja powinni zwolnić, chodziliśmy do szkoły i wiemy że siedzą tylko przy biurkach i piją kawki, herbatki jak i znikają na cala lekcje, za mało nie podoba się to zmienić zawód.

Z
Zniesmaczony

@darmozjady Współczuję sytuacji, ale powinniśmy chyba wszyscy o to walczyć a nie zazdrościć sobie strajków?! Skąd @darmozjady wie, że się do zajęć nauczyciele nie przygotowują? Czy jest ich w stanie sprawdzić, czy to tylko jakieś oszczerstwa rzucane na wszystkich nauczycieli w Polsce (albo większość)? Tak na marginesie: nie jestem nauczycielem. Trafiałem na niektórych słabych, na niektórych fajnych... Ale jak widzę ten PIS-owski hejt na tym portalu, to sobie myślę, że PIS się kończy bo w desperacji tylu trolli wypuszcza w świat...

Z
Zniesmaczony

@Gość Nie, ale TERAZ jest TERAZ i kropka.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3