LUBUSKIE. Strajk nauczycieli w Lubuskiem. Czy odbędą się matury? Są szkoły, w których przeprowadzono rady pedagogiczne. A co z innymi?

redZaktualizowano 
W Gorzowie we wtorek 23 kwietnia strajkujący nauczyciele spotkali się przy Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. Sandra Soczewa
Nauczyciele w całej Polsce wciąż strajkują. W Lubuskiem nie jest inaczej. Są jednak szkoły w naszym regionie, które przeprowadziły rady klasyfikacyjne, czyli odbędą się w nich matury. Co z innymi placówkami?

Trwa strajk nauczycieli, czy odbędą się matury? Na razie na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Aby w maju odbyły się matury szkoły ponadgimnazjalne do 26 kwietnia muszą przeprowadzić klasyfikacyjne rady pedagogiczne. Jeśli do tych rad nie dojdzie z powodu strajku młodzież nie będzie mogła przystąpić do matury w maju.

Są w Lubuskiem szkoły, które przeprowadziły rady pedagogiczne, a co za tym idzie, uczniowie zostają dopuszczeniu do matury. W jakich szkołach matury na pewno się odbędą?

- W Lubuskiem jest ponad 7500 młodych ludzi, którzy przygotowywali się do najważniejszego w życiu egzaminu. I to jest bardzo ważne, żeby te matury się odbyły. Apelujemy do lubuskich pedagogów, którzy te młodzież do egzaminów przygotowywali, aby im to umożliwili. W ostatnim czasie otrzymują liczne telefony od rodziców z prośba o apel do nauczycieli. Nie zabierając pedagogom prawa do strajku czy upominania się o wyższe wynagrodzenia. Proszą o zawieszenie protestu na czas klasyfikacji, aby ci młodzi ludzie mogli ten najważniejszy w życiu egzamin zdań - mówi wojewoda Władysław Dajczak.

- W naszym województwie na 163 szkoły, w których mają się odbyć matury w 28 rady klasyfikacyjne pedagogiczne się odbyły. Wierzę, że te egzaminy w naszym województwie zostaną przeprowadzone

- mówi lubska kurator oświaty Ewa Rawa.

Wojewoda Władysław Dajczak i kurator Ewa Rawa razem apelowali do nauczycieli aby zawiesili protest na ten czas.

Lubuskie: gdzie odbędą się matury?

Strajk nauczycieli i matury to ostatnio najbardziej "gorący" temat. Jedna z protestujących nauczycielek stwierdziła, że jeśli nauczyciele zdecydują się odstąpić od strajku albo zawiesić go po to, aby przeprowadzić rady klasyfikacyjne, to nauczyciele tym samym wytącą sobie sami z rąk największą broń.

- Zawsze znajdzie się sposób na to, aby matury przeprowadzić w innym terminie - usłyszeliśmy.

Kurator Ewa Rawa podała, że 28 szkół ponadgimnazjalnych w Lubuskiem spośród 163 placówek przeprowadziło klasyfikacyjne rady pedagogiczne.

W Gorzowie matura przeprowadzona będzie w Budowlance - tam nauczyciele przeprowadzili najważniejszą dla maturzystów radę pedagogiczną.

GORZÓW WLKP. Nauczyciele z Gorzowa nie przerywają strajku. W...

W Zielonej Górze matura ma się odbyć w Liceum Ogólnokształcącym nr 3.

Te dwie placówki wyminiła lubuska kurator oświaty Ewa Rawa podczas spotkania z dziennikarzami. Temat spotkania był strajk nauczycieli i matury,

Strajk nauczycieli: matury. Gdzie się odbędą w Lubuskiem?

Matura odbędzie się w Kostrzynie nad Odrą. Dyrektor zespołu szkół w Kostrzynie radę pedagogiczną zwołał jeszcze przed rozpoczęciem strajku nauczycieli. Dzięki temu maturzyści z tej szkoły bez problemów podejdą do matury. - Zazwyczaj rada pedagogiczna w naszej szkole była tydzień później. To jednak wyjątkowe okoliczności i po konsultacjach zdecydowałem, żeby zwołać ją wcześniej. Poinformowałem o tym nauczycieli, rodziców i uczniów. Było nawet specjalne spotkanie z rodzicami – mówi dyrektor Leszek Naumowicz.

Więcej przeczytacie tutaj: **Maturzyści z Kostrzyna mogą spać spokojnie. Tu egzamin dojrzałości się odbędzie. Wszystko przez sprytny ruch dyrektora**

W Sulęcinie sytuacja jest opanowana. W zeszłą środę w obecności związków odbyło się spotkanie z dyrektorem i pracownikami strajkującymi. Spotkanie było protokółowane. - Strajkujący opowiedzieli się sami, że najpóźniej do 25 kwietnia do godz.15 odbędzie się rada klasyfikacyjna i nie będą robić żadnych problemów z wystawieniem ocen. Poświadczyli to podpisami mówi p.o dyrektora Tomasz Walenciak. - Jeśli tego nie przeprowadzą, będzie można wyciągnąć konsekwencje. Jestem jednak dobrej myśli - dodaje.

W słubickim ogólniaku matury są zagrożone. - Strajkują prawie wszyscy nauczyciele. Tylko dwie osoby dzisiaj nie przystąpiły do strajku. - Nie mam wystawionych ocen. Rada jest zwołana na jutro, ale sytuacja wygląda tak, ze kworum może nie być - mówi dyrektor LO w Słubicach Maria Jaworska. - Dla mnie to nie jest miłe. Mam telefony i od rodziców i od uczniów, ale co ja mogę na to poradzić? Są sytuacje, na które nie mam wpływu - dodaje.

W Międzyrzeczu rady klasyfikacyjne w szkołach średnich zostały zaplanowane na dziś i jutro. Dlatego wczoraj w starostwie (które placówki nadzoruje) planował umiarkowany optymizm. - Czekamy, liczymy, że rady się odbędą - usłyszeliśmy w powiecie.
Jednak od nauczyciela z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego dowiedzieliśmy się, że rady klasyfikacyjnej w tej placówce nie będzie. - Dalej trwamy. Strajk to strajk - powiedział. Dodał, że nastroje są niezmienne i niezmiennie nauczyciele będą walczyć o swoje.

STRAJK NAUCZYCIELI 2019. Lubuscy nauczyciele strajkują w War...

O klasyfikację maturzystów zapytaliśmy też w międzyrzeckim liceum. Niestety, na razie (stan na 14.20) nie udało nam się uzyskać odpowiedzi w sekretariacie szkoły.

- Jutro (w środę – red.) na pewno szkoła strajkuje, nauczyciele nie wznawiają zajęć dydaktycznych – informuje Jolanta Pawlak, dyrektor Zespołu Szkół w Dobiegniewie (skupia oddział przedszkolny, podstawówkę i ogólniak). Na 54 nauczycieli nie strajkują tu trzy osoby z dyrekcji i sześciu innych pedagogów. – Kilkoro uczniów podstawówki, przychodzących do szkoły w czasie strajku, miało oczywiście zapewnioną opiekę – podkreśla pani dyrektor. Dodaje, że rada klasyfikacyjna maturzystów (w liceum jest ich 12) nie była jeszcze zwoływana. – W środę będziemy o tym rozmawiać z komitetem strajkowym. Nauczyciele uczący maturzystów czują ciężar tej decyzji – mówi Jolanta Pawlak, dyrektor Zespołu Szkół w Dobiegniewie.

Strajk nauczycieli. Co mówią strajkujący nauczyciele?

Dlaczego nauczyciele wyszli na ulicę? - Część nas protestuje dziś w Warszawie. My spotykamy się właśnie tutaj (przed Lubuskim Urzędem Wojewódzkim w Gorzowie - dop. red.). Chcemy pokazać, że nasze postulaty są wciąż aktualne. Nie zgadzamy się ani na deformę edukacji do jakiej doszło ani na nasze zarobki. To już 16. dzień strajku i nie zamierzamy odpuszczać. Powstał Międzyszkolny Komitet Strajkowy na wzór tych, w innych miastach. Chcemy być stroną w rozmowach z rządem. Obawiamy się, że ZNP nie wywalczy tego, na czym nam zależy - tłumaczyła nam jedna z nauczycielek.

- Czy nas pani minister o zdanie w sprawie reformy pytała? Czy o płace pytała kogoś? O stopień awansu pytała? Niestety, ale nie za bardzo ktoą na słucha. Co mamy zrobić aby to zmienić? Przykuć się do szkoły? Nie wiem, jakie są sposoby aby było jakiekolwiek porozumienie albo żebyśmy mogli osiągnąć to, o co słusznie walczymy. Zresztą mowi się tylko o płacach, a tak naprawdę chodzi o to, żeby szkoła służyła dzieciakom - mówiła nauczycielka z SP 9 w Gorzowie. Podczas spotkania podniosła też kwestię zwolnień do jakich dochodzi w oświacie. Powodem jest reforma - czy też, jak niektórzy mówią deforma - edukacji. Wielu nauczycieli zmuszonych jest przejść na wcześniejszą emeryturę - dodała nauczycielka z Gorzowa.

Barbara Leśnicka z gorzowskiego Gastronomika powiedziała wprost:

Mam dosyć orki na ugorze! Ja czasami się czuję tak, jakbym miała takie psychologiczne homonto i orała pole po prostu

- Prawda jest taka, że jak my siebie nie uszanujemy to nas nikt nie uszanuje. Trzeba szacunku, kurcze szacunku! - mówiła rozemocjonowana Leśnicka.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 13

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jacek

Ciekawa pisownia słowa "chomąto", wg dziennikarza GL - homonto. Pewnie tak wyuczony przez strajkujących nauczycieli... Jak dostaną podwyżkę, z pewnością zaczną uczyć poprawnie ;)

W
Wanda

Hitler z nagonki zbierał ludzi i gazował lub strzelał.Nauczyciele przez kilka lat uczą młodzież, dzisiaj ich wykorzystują jako zakładników,których chcą nie dopuścić do matury, może to spowodować do załamania psychicznego i śmierci.

u
u i o

uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

L
Lenistwo

Rozmowa dwóch uczniów:

- Słuchaj Ty wiesz, że nasza nauczycielka powiedziała dziś, że nauczyciele zaczynają strajk i od tej pory będą nas mieć w dupie.

- No co Ty, w takim razie nasi strajkują już od września.

G
Gość
, Gość:

To nic dzieci, że ktoś marnuje Wasz czas i odbiera święte prawo do nauki. Przeciez pieniadze sa najwazniejsze, sa ponad wszelki system wartosci moralnych, ponad zdrowy rozsadek. Wy macie nauczyciela szanować i stawiać sobie za wzór... Żałosne? Autorytet nauczyciela w Polsce leży i kwiczy! Rodzice zacznijmy naprawdę zastanawiać się kto uczy nasze dzieci, zacznijmy wymagać i rozliczać. W szkole szerzy się patologia i to nie wśród uczniów, a wśród ludzi, którzy powinni świecić przykładem.

Swieta racja

S
Stefan

Każdy ma prawo do wolnych wypowiedzi i protestow. Zeby nie p Broniarz juz dawno strajk by sie zakończył lub moze by sie nawet nie zaczal. Nigdy w zyciu nie widziałem tak opetanego gościa. To co on wyrabia to sie w glowie nie miesci. Wiekszosc nauczycieli chciala by juz normalnie pracowac ale po prostu jest im glupio przed kolegami sie wylamac. Boja sie ze będą zastraszani.

G
Gość

To nic dzieci, że ktoś marnuje Wasz czas i odbiera święte prawo do nauki. Przeciez pieniadze sa najwazniejsze, sa ponad wszelki system wartosci moralnych, ponad zdrowy rozsadek. Wy macie nauczyciela szanować i stawiać sobie za wzór... Żałosne? Autorytet nauczyciela w Polsce leży i kwiczy! Rodzice zacznijmy naprawdę zastanawiać się kto uczy nasze dzieci, zacznijmy wymagać i rozliczać. W szkole szerzy się patologia i to nie wśród uczniów, a wśród ludzi, którzy powinni świecić przykładem.

G
Gość

PISoBOLSZEWIA dostaje laxy he he. Powodzenia nauczyciele.

C
Ciekawostki

Myślę, że to już koniec ZNP a Schetyna i jego PO na tym popłyną.

G
Gość

Ma dość orki, niech popracuje u prywaciarza 8 lub 12 godzin latem ukrop zimą mróz, już nie można tego słuchać jak zwykle najcięższy i najbardziej niebezpieczny zawód świata to nauczyciel i przedszkolanka.

G
Gość

nauczyciele jak możecie tak karać młodzież tym strajkiem , wstydzcie się

N
Nauczyciel

Bezprecedensowy napad na młodzież przez ludzi oszalałych z nienawiści, bardzo miernych intelektualnie, pozbawionych elementarnych kwalifikacji moralnych 🤧. To obraz statystycznego członka ZNPO.

P
Pan Wołodyjowski

Skończcie waście , wstydu oszczędźcie .

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3