Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

LUBUSKIE. Szczepionki miały iść do utylizacji. Dostało je 800 osób. Trwa śledztwo. Do tej pory przesłuchano 1 tys. osób

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Rozpoczęcie pracy biegłych było możliwe dopiero po skompletowaniu materiału dowodowego związanego z zeznaniami świadków.
Rozpoczęcie pracy biegłych było możliwe dopiero po skompletowaniu materiału dowodowego związanego z zeznaniami świadków. Pixabay
Jesienią 2017 roku w Lubuskiem podano kilkaset źle przechowywanych szczepionek. Prokuratura w Szczecinie prowadzi śledztwo na szeroką skalę.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Szczepionki podano 800 Lubuszanom

- Postępowanie dotyczy narażenia osób poddających się szczepieniom na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Czekamy na opinię biegłych. Przedmiotem pracy ekspertów jest m.in. wpływ przerwania łańcucha chłodniczego na jakość preparatów i związane z tym ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia – mówi nam Marcin Lorenc, rzecznik Prokuratury Rejonowej w Szczecinie. To właśnie ona zajmuje się sprawą szczepionek, jakie jesienią 2017 roku podano około 800 Lubuszanom.

Zobacz również: Czy warto się szczepić? Co dają szczepienia, jakie są zagrożenia

Szczepionki powinny być utylizowane

Szczepionki trafiły do ich organizmów, choć powinny do utylizacji. Z racji przerw w dopływie prądu (spowodowanych wichurami) i niedziałających lodówek nie były one właściwie przetrzymywane. - Biegli analizują działanie i zachowanie się kilkudziesięciu preparatów użytych do szczepień. Poza tym analizują konkretne przypadki osób, u których wystąpiły dolegliwości, np. obniżenie napięcia mięśniowego, zahamowanie rozwoju, pogorszenie słuchu i wzroku czy wystąpienie astmy oskrzelowej. Z uwagi na skomplikowany charakter sprawy biegli określili czas niezbędny do zakończenia analizy na kilkanaście miesięcy – mówi Lorenc.

POLECANE:

Przesłuchano blisko tysiąc świadków

Biegli zajmują się sprawą zaledwie od kilku tygodni. - Rozpoczęcie ich pracy było możliwe dopiero po skompletowaniu materiału dowodowego związanego z zeznaniami świadków. Dotychczas prokuratorzy przeprowadzili czynności z niemal tysiącem świadków. Wśród nich było około 800 osób, którym podano źle przechowywane medykamenty lub, w przypadku osób małoletnich, ich przedstawicieli. Przesłuchano personel dziewięciu placówek, w których miały miejsce wadliwe szczepienia, kontrolerów, przedstawicieli sanepidów, pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia i zawiadamiających o przestępstwie – mówi Lorenc.

Szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, śwince, odrze, różyczce, ospie, grypie podawano między 5 października a 30 listopada 2017 roku.

Zobacz również: Czy szczepić się przeciwko grypie? Lekarz radzi

źródło: DDTVN

W corocznym rankingu liceów ogólnokształcących przygotowywanym przez "Perspektywy" znalazło się ponad tysiąc szkól z terenu całej Polski. 29 z nich jest z województwa lubuskiego. Sześć lubuskich liceów wypadło najsłabiej w regionie i znalazło się poza pierwszym tysiącem szkół z całej Polski. Zobacz, które szkoły zdobyły najmniejszą ilość punktów. Najsłabiej ocenione lubuskie licea znajdziesz na kolejnych zdjęciach w tej galerii >>>https://gazetalubuska.pl/ranking-perspektywy-2020-poznaj-najlepsze-licea-w-lubuskiem-ranking-szkol/ar/c1-14704505Polecamy wideo: Pełnoletni uczniowie chcą sami o sobie decydować

Najsłabsze licea w Lubuskiem wg rankingu „Perspektyw" 2020. ...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska