Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie szkoły gotowe do matury, która rozpoczyna się już w poniedziałek

Leszek Kalinowski, jm, egej, kol, mt
Tegoroczne matury będą się znacznie różniły od tych, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić przez wiele lat
Tegoroczne matury będą się znacznie różniły od tych, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić przez wiele lat Mariusz Kapała / GL
Matura 2020 rozpoczyna się nietypowo, bo 8 czerwca, w reżimie sanitarnym. I potrwa do 29 czerwca. Nie tylko dla uczniów, ale i szkół to ogromne wyzwanie. Jak są przygotowane lubuskie placówki?

Matura to zawsze wielki stres, bo to ona decyduje, czy dostane się na wymarzony kierunek studiów – mówi Ola Oparska, maturzystka z I LO w Zielonej Górze. - W tym roku dodatkowy stres wynika z panującej epidemii - zmiana terminów, sal itd. Należy pamiętać o środkach bezpieczeństwa. Ale jest też korzyść - dodatkowy miesiąc pomógł mi się porządnie przygotować i wydaje mi się, że wiem więcej, niż wiedziałabym w maju.

Koronawirus przeszkodził w przygotowaniach do matury 2020

Filip Stankiewicz z II LO w Gorzowie Wlkp. przyznaje, że koronawirus przeszkodził w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości.
– Nie mieliśmy sposobności spotkać się z nauczycielami. Nauczanie zdalne to jednak nie to samo, co nauczanie twarzą w twarz. Samemu ciężko jest się przygotować. Przygotowania szły opornie, ale wszystko mam pod kontrolą – mówił nam maturzysta.
- Z jednej strony ze względu na dłuższy czas oczekiwania na egzamin dojrzałości, czuję się bardziej zestresowana, z drugiej strony wszyscy maturzyści zyskali sporo czasu na gruntowną powtórkę materiału oraz przerobienie arkuszy – zauważa Klaudia, maturzystka z zielonogórskiej Jedynki. – Mimo obaw, wierzę, że trzy lata rzetelnej nauki w I LO przełożą się na jak najlepsze wyniki maturalne.

Trwa głosowanie...

Czy matura to najważniejszy egzamin w życiu?

Przygotowania do matury trwają od dawna

- W naszej szkole do matury przystąpią wszyscy, którzy ukończyli szkołę. To 175 uczniów – mówi Tomasz Pluta, dyrektor II LO w Gorzowie Wlkp. - Przygotowania zaczęliśmy już trzy tygodnie temu. Wszystko było odkażane. Matura rozpoczyna się o 9.00, ale maturzyści będą wchodzić już od 8.00. Wszystko jest rozpisane co do minuty. Każdy wie, o której ma wejść do szkoły – opowiadał nam dyrektor.

Zasady bezpieczeństwa na maturze

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Budowlanka” w Zielonej Górze do matury będzie przystępowało 151 uczniów. Na szczęście od tego roku szkolnego placówka dysponuje dwoma dużymi salami. Starą salą gimnastyczną i nowo wybudowaną halą do zajęć praktycznych dla przyszłych geodetów. To pozwoli na zorganizowanie pisemnej matury z języka polskiego i matematyki z zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Dotychczas wystarczała sala gimnastyczna.

- W przypadku egzaminu z języka angielskiego zorganizujemy go w 15 sala – mówi dyrektor Budowlanki Małgorzata Ragiel. – Uczniowie do szkoły będą przychodzić w maseczkach i rękawiczkach. Maseczki będą mogli zdjąć, po zajęciu miejsca na sali.

Matura inna niż wszystkie

W III LO w Zielonej Górze przygotowania także idą pełną parą. Uczniowie będą wchodzić przez osobne wejścia do nowej sali gimnastycznej, starej sali gimnastycznej, stołówki i dwóch dodatkowych mniejszych sal, w których zasiądą uczniowie z zaleceniami z poradni psychologiczno-pedagogicznych. Egzamin z języka obcego odbędzie się w 14 salach. Każdy uczeń dostał indywidualnie pakiet informacji, jak będzie przebiegała organizacja egzaminów. W jakich odstępach czasowych odbywać się będą tzw. odprawy.
- Będzie izolatorium, w odpowiednich miejscach płyny dezynfekujące, niezależne wejścia, maseczki itd. – wylicza dyrektor III LO w Zielonej Górze, Zbigniew Kościk. – W tym roku do matury przystępuje 206 osób.

– Wszystko mamy przygotowane – podkreśla dyrektor LO im. K. K. Baczyńskiego w Nowej Soli Aleksandra Grządko. – Procedury bezpieczeństwa sanitarnego zostały opracowane i wszyscy się do nich zastosujemy. Kiedy uczniowie usiądą, będą mogli ściągnąć maseczki, a jeśli ktoś będzie czuł niepokój, będzie mógł mieć maseczkę przez cały egzamin.

Uczniowie będą podzieleni

– Przeszkoliłem nauczycieli, kadrę kierowniczą, administrację o obsługę, jak mają nadzorować maturę. Z powodu dużej ilości uczniów i konieczności zachowania odległości egzaminy z języka polskiego i matematyk będą odbywały się w dwóch halach. Uczniowie będą rozdzieleni na dwie grupy. Będą mieli osobne komisje, toalety, wejścia – informuje dyrektor szkoły Grzegorz Königsberg Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Elektryk” w Nowej Soli.

Środki dezynfekujące, maseczki...

- Przygotowujemy się jak każda inna placówka - usłyszeliśmy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie Odrzańskim. - Wyznaczyliśmy cztery miejsca, w których odbywała się matura: w auli i hali sportowej oraz dwa pomieszczenia klasowe, gdzie do matury przystąpią mniejsze grupy uczniów. Poza tym stosujemy się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. Ławki będą ustawione w odstępach dwumetrowych, do hali wyznaczyliśmy trzy osobne wejścia, do auli dwa. Przy wejściach będą znajdowały się środki dezynfekujące, maseczki.

W żarskim ogólniaku w poniedziałek do matury przystąpi 89 osób. W gabinecie matematycznym trwają konsultacje z trzema osobami. A w oczy rzuca się płyn do dezynfekcji rąk, który jest w każdym gabinecie i w korytarzach.

W żagańskich szkołach średnich do matury przystąpi ok. 300 zdających. - Mamy 100 maturzystów - wylicza Mieczysław Śmieszek, dyrektor żagańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha. - Mamy dużo miejsca, więc zdający będą pisać na dwóch salach; w auli i w sali gimnastycznej. Obowiązuje dezynfekcja rąk przy wejściu i zachowywanie odpowiednich odstępów.

Osobne wejścia dla maturzystów

- U nas będzie zdawać 121 osób - zaznacza Zbigniew Stebelski, dyrektor Zespołu szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu. - Dla zdających w poszczególnych gabinetach będą czynne osobne wejścia. W sumie będzie ich 4, zaś maturzyści będą wchodzić w upływach czasowych co 15 minut.

Matura to ogromny stres

- Matura w dobie koronawirusa to podwójny stres dla młodych ludzi. Dlatego staram się wspierać, jak mogę moją córkę. Widzę, jak bardzo się przejmuje – mówi Irena Bawół z Zielonej Góry. – Wiem, że wszyscy rodzice przez ten miesiąc powinni być szczególnie blisko swoich dzieci – maturzystów. One nas teraz bardzo potrzebują…

ZOBACZ TEŻ

Tak wyglądały matury w poprzednich latach. Podzielcie się wspomnieniami i przyślijcie swoje zdjęcia, ze swoich matur. My je opublikujemy!

Matura 2020 wyjątkowa. A jak wspominamy swoje egzaminy dojrz...

WYJĄTKOWA MATURA

POLECAMY TEŻ

Studniówka maturzystów z I LO w Zielonej Górze. To był bal!

STUDNIÓWKI 2020 Francja elegancja, czyli zabawa maturzystów ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska