Lubuskie szpitale przygotowują się do przyjęcia pacjentów z koronawirusem. Są już pierwsi tacy pacjenci? Szpital: to plotki!

Natalia Dyjas
Natalia Dyjas

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
Jak lubuskie szpitale są przygotowane na przyjęcie ewentualnych pacjentów z koronawirusem? Czy tacy zarażeni mieszkańcy trafiali już do naszych lecznic? Lekarze rozwiewają wątpliwości.

Marszałek Elżbieta Anna Polak zapewnia, że w związku z koronawirusem wdrożono u nas wszystkie niezbędne procedury. W poniedziałek, 2 marca, w Zielonej Górze zwołano konferencję prasową w tej sprawie.

- Szpitale są przygotowane, a personel został przeszkolony - mówi Elżbieta Anna Polak. - Zarząd województwa również pozytywnie przyjął wniosek (Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze - dop. red.) o zakup niezbędnej aparatury i przekazał w ubiegłym tygodniu 350 tysięcy złotych na ten cel.

Zarząd województwa również pozytywnie przyjął wniosek o zakup niezbędnej aparatury i przekazał w ubiegłym tygodniu 350 tysięcy złotych na ten cel

Trwa głosowanie...

Czy obawiasz się koronawirusów w Europie?

Koronawirus w Lubuskiem. Dużo plotek, szpital uspokaja

Do naszej redakcji wciąż zgłaszają się mieszkańcy, którzy twierdzą, że do zielonogórskiego szpitala został przewieziony pacjent z Sulechowa czy Świebodzina z koronawirusem. Jak na te informacje odpowiadają przedstawiciele szpitala uniwersyteckiego?

- To są plotki - mówi dr Jacek Smykał, kierownik oddziału zakaźnego w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. - Nic takiego nie ma. Gdyby taka informacja zaistniała, to by wyszła z GIS-u. Ministerstwo by o tym wiedziało, państwowy inspektor sanitarny też. Mamy bardzo dużo telefonów, że pacjent (z koronawirusem - dop. red.) się pojawia. Każda taka informacja jest weryfikowana, dobrze sprawdzana, zgodnie z kryteriami Głównego Inspektora Sanitarnego. Pacjenci, którzy w tej chwili są u nas (a jest to mała grupa), nie wszyscy spełniali kryteria przyjęcia na oddział. Niemniej z uwagi na zagrożenie, które odczuwali, zostali przyjęci. Natomiast liczymy się z tym, że będziemy mieć takich pacjentów (z koronawirusem - dop. red.), to jest nieuniknione w najbliższym czasie. Dlatego musimy spełnić wszystkie procedury.

Mamy bardzo dużo telefonów, że pacjent (z koronawirusem - dop. red.) się pojawia. Każda taka informacja jest weryfikowana, dobrze sprawdzana

Do szpitala trafił np. pacjent, który wrócił z podróży z południa Europy i kaszlał. Nie potwierdzono u niego jednak koronawirusa.

Musimy zrobić u nas mały OIOM

- Rekomenduję, ja i zespół, by zrobić wszystko, aby nie dopuścić wirusa do naszego głównego budynku - mówi dr Renata Korczak, lekarz-specjalista chorób zakaźnych w zielonogórskim szpitalu. - Tam, gdzie są takie oddziały jak: hematologia, kardiologia, OIOM. Rekomendujemy, żeby oddział zakaźny był wyposażony w respiratory, sprzęt do nieinwazyjnego wspomagania oddechu. By zrobić na naszym oddziale zakaźnym taki mały OIOM dla pacjentów z niewydolnością oddechową w przebiegu (koronawirusa - dop. red.).

Dlaczego? By, gdyby wirus się u nas pojawił, nie przenosił się na inne oddziały. To bardzo ważne.

A co z maskami? Mieszkańcy mówią, że tych brakuje.

- Maska dedykowana jest przede wszystkim dla pacjenta - mówi dr Renata Korczak. - Żeby ograniczyć rozprzestrzenianie areozolu. Jeżeli ktoś jest chory, kicha, kaszle, to maseczkę jak najbardziej może założyć, aby uchronić innych. Natomiast społeczeństwu rekomenduje się, żeby często myć ręce. Wodą z mydłem. Gdy to nie jest możliwe, to środkiem z alkoholem. Jeśli ktoś jest przeziębiony, to należy ograniczyć kontakty z innymi osobami.

Do tej pory wiemy, że 90 proc. zakażeń przebiega w sposób łagodny. Tylko 10 proc. to osoby szczególnego ryzyka.

Gdzie trafia pacjent z podejrzeniem koronawirusa?

Pacjent z podejrzeniem koronawirusa badany jest na oddziale zakaźnym. O tej procedurze musi wiedzieć inspektor sanitarny. Lekarz wypełnia właściwe druki. - I z zabezpieczonymi próbkami to wszystko jest kierowane do laboratorium do Warszawy - wyjaśnia dr Jacek Smykał. - Pobierane są wymazy. U nas wyniki otrzymywaliśmy w ciągu mniej niż 24 godzin. Myślę, że niebawem będzie się to odbywać szybciej.

A jak przygotowany jest szpital w Gorzowie?

- Wystąpiliśmy o uruchomienie rezerw strategicznych, jeśli chodzi o maski i o sprzęt ochrony osobistej - mówi Robert Surowiec, wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. - Ale też otrzymaliśmy od producentów tych produktów jednorazowych, szczególnie na bazie flizeliny, informację, że dostawy będą znacząco opóźnione. Niestety producenci znaleźli swoje pięć minut, próbując sprzedać materiały drożej. Mimo że mamy rozstrzygnięte przetargi, a producenci mają obowiązek przekazać nam te produkty w odpowiednim czasie. Mamy informację, że może być z tym problem, w związku z tym wystąpiliśmy do wojewody o uruchomienie rezerw strategicznych. Powołaliśmy też specjalny zespół w naszym szpitalu. Wprowadziliśmy kilka dodatkowych procedur. Jedną z nich jest to, że każdy pacjent, który przychodzi do nas na SOR, ale również osoba, która pacjenta przyprowadza, przechodzi skrócony triage. Mierzymy temperaturę, robimy wywiad. Jeśli jest jakieś potencjalne zagrożenie, to ten pacjent kierowany jest w osobne miejsce. Uruchomiliśmy też informowanie. By pacjenci, którzy podejrzewają u siebie koronawirusa nie przychodzili ani do lekarza POZ, ani do szpitala. Jest po to specjalny numer telefonu. Tam powinni zadzwonić. I tam uzyskają wszelkie informacje.

Uruchomiona została m.in. całodobowa infolinia NFZ o koronawirusie: tel. 800 190 590.

Kontakt Szpital Uniwersytecki w sprawie koronawirusa

Uwaga! W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi koronawirusa informujemy, iż zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, na Kliniczny Oddział Zakaźny powinny się zgłaszać wyłącznie osoby, które przebywały za granicą w rejonach szczególnie zagrożonych (Chiny, północne Włochy) oraz mają takie objawy chorobowe jak wysoka gorączka, kaszel, duszności - informuje Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze. - Takie osoby prosimy o wcześniejszy kontakt z personelem oddziału pod numerem tel. 68 329 64 81, 68 329 64 78 lub dzwoniąc na centralę szpitala tel. 68 329 62 00. Sam pobyt za granicą (bez objawów grypopodobnych) nie jest wskazaniem do przyjęcia na oddział, czy wykonania badań w kierunku zakażenia koronawirusem.

Szpital w Gorzowie informuje

Jeśli: przebywałeś ostatnio za granicą, masz wysoką gorączkę (powyżej 38 stopni Celsjusza), masz kaszel i katar, czujesz się rozbity lub masz inne objawy grypopodobne, podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem: nie wychodź z domu i niezwłocznie skontaktuj się telefonicznie z najbliższą Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną! Numer telefonu alarmowego dla Gorzowa i powiatu gorzowskiego 604 175 591. Jeśli będziesz musiał zgłosić do oddziału zakaźnego unikaj transportu publicznego.

Marszałek Elżbieta Anna Polak mówi, że już w zeszłym tygodniu do władz wojewody, ale również do Lubuskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego zostały wysłane pisma z pytaniami związanymi z koronawirusem. Do urzędu marszałkowskiego do dziś nie wpłynęła na odpowiedź. W związku z tym od razu po konferencji zadaliśmy tym instytucjom pytania, czy dotarły do nich pisma w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź. We wrotek dowiedzieliśmy się, że pismo z urzędu wojewódzkiego zostało skierowane 3 marca.

Czytaj także

WIDEO: Koronawirus mniej groźny niż grypa?

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

n
na pieszo do ZG

To nie do wiary...pacjent z goraczka ledwie zywy ma sam dojechac do Zielonej Gory np. Z Drezdenka. To jakiscyrk!!!! samGdzie sa konkretne informacje dla ludzi np.ulotki.

G
Gość
2 marca, 16:33, Gość:

Tych co sieją panikę, tych "dobrze wiedzących", na dzień dobry powinno traktować się pałami i to porządnie. Debile...

Zgadzam się masz rację palcami brawo

G
Gość
2 marca, 12:34, Mieszkaniec:

Zbliżają się wybory, tak więc do czasu ich rozstrzygnięcia koronowirusa w Polsce nie ma...

2 marca, 14:52, Dingo8:

Mam odwrotne wrażenie - jest i przybywa go w postępie geometrycznym.

Zgadzam się

G
Gość
2 marca, 13:33, Sulechowianka:

W Sulechowie aż huczy o pacjencie zabranym.na oddział zakaźny w Zielonej Górze więc gdzie tu prawda? Mąż koleżanki był wtedy na pogotowiu i widział całą sytuację na własne oczy. Ktoś tu nas chyba okłamuje żebyśmy nie wpadli w panikę a prawda jest taka że panika już jest i ludzie wykupują wszystko ze sklepów spożywczych.

2 marca, 20:45, Gość:

no i co, zabrali zgodnie z procedurami, ale czy potwierdzili obecność wirusa?

A kto powie? Mamy przykład jak dziewczyne trzymali szybka reakcja była i 1 pacjent do labolatorium żałosne na siebie liczyć nie na PIS

G
Gość
2 marca, 13:33, Sulechowianka:

W Sulechowie aż huczy o pacjencie zabranym.na oddział zakaźny w Zielonej Górze więc gdzie tu prawda? Mąż koleżanki był wtedy na pogotowiu i widział całą sytuację na własne oczy. Ktoś tu nas chyba okłamuje żebyśmy nie wpadli w panikę a prawda jest taka że panika już jest i ludzie wykupują wszystko ze sklepów spożywczych.

no i co, zabrali zgodnie z procedurami, ale czy potwierdzili obecność wirusa?

G
Gość
2 marca, 20:30, Gość:

Dokładnie zbliżają się wybory i wirusa nie będzie a jak będzie to się nie dowiemy od PIS to walka nie o ludzi A wiedzę

Dobry przykład tego jak mało inteligentni są wyborcy opozycji.

G
Gość

Maski podrożały o ile każdy wie?A co na to państwo interes się kręci w Chinach nałożono kary A u nas?ktoś zarabia na ludzkiej śmierci historia się powtarza ale ci co kasę na tym teraz robią też kiedyś umra haaaaaaaa

G
Gość

Dokładnie zbliżają się wybory i wirusa nie będzie a jak będzie to się nie dowiemy od PIS to walka nie o ludzi A wiedzę

G
Gość

Tych co sieją panikę, tych "dobrze wiedzących", na dzień dobry powinno traktować się pałami i to porządnie. Debile...

D
Dingo8
2 marca, 12:34, Mieszkaniec:

Zbliżają się wybory, tak więc do czasu ich rozstrzygnięcia koronowirusa w Polsce nie ma...

Mam odwrotne wrażenie - jest i przybywa go w postępie geometrycznym.

G
Gość

To już jest strasznie nudne

C
Czub

NIBY POLAK A ZYDOWKA !!!

S
Sulechowianka

W Sulechowie aż huczy o pacjencie zabranym.na oddział zakaźny w Zielonej Górze więc gdzie tu prawda? Mąż koleżanki był wtedy na pogotowiu i widział całą sytuację na własne oczy. Ktoś tu nas chyba okłamuje żebyśmy nie wpadli w panikę a prawda jest taka że panika już jest i ludzie wykupują wszystko ze sklepów spożywczych.

G
Gość
2 marca, 12:55, Gość:

Jesteśmy przygotowani jak w 39..!!

A co.ma wiatrak do piernika . Szwaby z jednej z drugiej rosyjska czerwona cholera 1939

G
Gość

Jesteśmy przygotowani jak w 39..!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3