Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Lubuskie szpitale walczą z koronawirusem. Jak sobie radzą? Sprawdź

OPRAC.:
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Jak funkcjonują lubuskie szpitale w dobie koronawirusa? - o tym rozmawiano podczas środowej wideokonferencji.
Jak funkcjonują lubuskie szpitale w dobie koronawirusa? - o tym rozmawiano podczas środowej wideokonferencji. Jacek Katos
Koronawirus nie zwalnia, mamy coraz więcej zakażonych osób. Jak sobie radzą w walce z koronawirusem lubuskie szpitale? O tym rozmawiali w środę dyrektorzy z marszałek Elżbietą Anną Polak. - Chodzi o to, by być ciągle w pogotowiu. I dobrze się przygotować do jesiennej wzmożonej fali.

Przyzwyczailiśmy się już do sytuacji, że województwo lubuskie ma najmniejszą w Polsce liczbę osób zakażonych koronawirusem, że nikt z powodu covid-19 nie umarł. Sytuacja się zmieniła, jest pierwsza ofiara, a osób zakażonych przybywa z dnia na dzień. Pracownicy szpitali apelują do mieszkańców województwa, by nie zapominali o tym, że pandemia nadal trwa i wcale się nie zatrzymuje. Tymczasem coraz więcej osób beztrosko wchodzi do sklepów czy autobusów miejskiej komunikacji, taksówek bez maseczek, nie dezynfekuje rąk. W sklepach też często na bieżąco nie jest uzupełniania butelka ze środkiem dezynfekującym.
Specjaliści ostrzegają: jesienią i zimą będzie jeszcze gorzej. Musimy być przygotowani na drugą, poważniejszą falę…

Samorząd przeznaczył fundusze na walkę z koronawirusem

Stąd spotkanie dyrektorów lubuskich szpitali z marszałek Elżbietą Anną Polak podczas wideokonferencji, która odbyła się w środę. Przypomniano, że obecnie w woj. lubuskim odnotowano 257 osób zakażonych koronawirusem. W szpitalu w Zielonej Górze przebywa 16 osób, w Gorzowie Wlkp. - 30 osób. Dodatkowo w izolatorium w Zielonej Górze mieszka 35 zakażonych żołnierzy, a w izolatorium w Żaganiu 36 - osób.
Podczas spotkania przypomniano, że samorząd województwa na walkę z pandemią ze środków unijnych przekierował blisko 74,5 mln zł. A z własnego budżetu województwa 3,5 mln zł. 45 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 przeznaczone zostało na realizację projektu „Lubuskie kontra wirus”. Samorząd wspiera też szpitala, które nie są w gotowości do walki z koronawirusem (w Nowej Soli i w Żarach).
Walka z koronawirusem oznacza większe wydatki. Stąd dużo uwagi podczas spotkania poświęcono sytuacji finansowej lubuskich placówek.

Pismo wysłane do ministra, gotowe stanowisko na Konwent Marszałków

Jak poinformował dyrektor departamentu ochrony zdrowia Tomasz Wróblewski, widać zmniejszone przychody, co przekłada się na wynik finansowy - czytamy w nesletterze nadesłanym z urzędu marszałkowskiego.
- Spośród ośmiu jednostek trzy odnotowały wynik dodatni – to dwa pogotowia i przychodnia MEDKOL. Pozostałe mają stratę. Jeżeli chodzi o spółki dodatni wynik finansowy odnotowują trzy jednostki. Tylko Szpital Uniwersytecki boryka się z problemami – poinformował. Zaprezentowane dane pochodzą z raportów za kwiecień. Wówczas nie uwzględniono jeszcze korekt nałożonych na szpitale przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W związku z korektami, na początku czerwca Zarząd Województwa Lubuskiego wystosował list otwarty do Wojewody Lubuskiego i zaapelował o pomoc w odzyskaniu korekt. Samorząd województwa w tej sprawie interweniował także w Ministerstwie Zdrowia, skąd otrzymał odpowiedź, w której minister wskazuje, że ryczałt powinien być płacony szpitalom niezależnie od tego, czy szpital otrzymał dodatkowe środki na walkę z COVID-19.
- Zwróciliśmy się do ministerstwa, że Lubuski NFZ nie realizuje tych zaleceń. Przygotowaliśmy też stanowisko na Konwent Marszałków. W tym stanowisku również zwracamy uwagę na brak podstaw prawnych do tego typu korekt – wyjaśnił Tomasz Wróblewski.
Mówiono też o lubuskiej psychiatrii, o tworzeniu Centrów Zdrowia Psychicznego. Obecnie w Lubuskiem działają takie dwa: w Gorzowie Wlkp. i Międzyrzeczu. Planuje się, że takich placówek ma być pięć, m.in. też w Zielonej Górze.

POLECAMY TEŻ

Debata pod hasłem "e-Zdrowie" zorganizowana przez lubuski oddział NFZ oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich

Trudno wyobrazić sobie, by w czasie pandemii koronawirusa ni...

W związku z pandemią koronawirusa nie tak łatwo dostać się dziś do szpitali. Przed nimi rozstawione są namioty, w pilnowaniu przestrzegania re  reżimu sanitarnego pomaga wojsko. Trzy szpitale w woj. lubuskim przeprowadzają testy dla osób po kwarantannie...

Trzy lubuskie szpitale wykonują testy dla osób w kwarantanni...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska