MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie. To już jest pewne! Budowa mostu w Pomorsku powoli staje się faktem. Jest dofinansowanie z rządu do inwestycji [ZDJĘCIA]

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Jest szansa na budowę mostu w Pomorsku!
Jest szansa na budowę mostu w Pomorsku! Natalia Dyjas
Jest zielone światło dla budowy przeprawy w Pomorsku. Do inwestycji dołoży rząd, w ramach programu „Mosty dla Regionów”. To świetna wiadomość zarówno dla gminy Czerwieńsk czy Sulechów, ale także mieszkańców Zielonej Góry.

Jak poinformował Lubuski Urząd Wojewódzki - sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Waldemar Buda przekazał wojewodzie Władysławowi Dajczakowi pozytywną opinię na budowę mostu w Pomorsku w ramach programu „Mosty dla Regionów”.

Przypomnijmy, że działania i rozmowy w tej sprawie od dłuższego czasu samorząd województwa lubuskiego prowadził m.in. z przedstawicielami zainteresowanych gmin. Wszak most nie tylko ułatwi przeprawę przez Odrę w tym rejonie, ale może też odciążyć transport w południowej stolicy województwa.

Były działania i starania, są i efekty.

- To inwestycja wpisana do wojewódzkiego programu budowy i modernizacji dróg i mostów od wielu lat - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. - Zabiegaliśmy wcześniej o środki z rezerwy budżetu państwa. Nie udało się. Most w Milsku rozpoczęliśmy budować w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. W tym roku wystąpiliśmy o sfinansowanie trzech inwestycji: mostu w Pomorsku, Połęcku i Gościmcu. Uzyskaliśmy informację, że pozytywnie zaopiniowana jest budowa przeprawy mostowej w Pomorsku. To bardzo ważny projekt, który koniecznie musimy zrealizować, ponieważ woda na Odrze od kilku lat nie pozwala nam na korzystanie z promów. To inwestycja od wielu lat oczekiwana przez mieszkańców.

Ale samorząd nie przestaje walczyć o inne mosty, w tym o przeprawę w Połęcku. A co z inwestycją, na którą udało się uzyskać dofinansowanie?

- Spotkania z samorządowcami doprowadziły do przygotowania dokumentacji, prowadzącej do złożenia samego wniosku - mówi Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego. - Współpraca układała się doskonale. Wszyscy nie mieli wątpliwości, że powinniśmy wspólnymi siłami podjąć się tego zadania. Powinniśmy w ciągu dwóch lat przygotować tę inwestycję, a w kolejnych dwóch ją zrealizować.

Dokładnie umiejscowienie mostu będzie zależeć od uwarunkowań środowiskowych, finansów, potrzeb samorządów i mieszkańców. Ma to być wypadkowa wszystkich tych czynników.

Szansa na wielomilionowe wsparcie

- Uzyskaliśmy, póki co - ustnie, zapewnienie, że cała inwestycja otrzyma dofinansowanie na poziomie 80 proc. - dodaje jeszcze marszałek Polak. - Możemy planować w budżecie nie tylko projekt, ale i całą inwestycję. I w ciągu miesiąca dostaniemy to na piśmie, w ramach umowy.

Dzięki inwestycji w tym miejscu nie trzeba będzie przedostawać się przez Odrę promem. Przeprawa może też wpłynąć na rozwój gospodarczy regionu. Jak informuje urząd marszałkowski, całkowita wartość inwestycji to 88 mln zł.

ZOBACZ TEŻ: LUBUSKIE. Premier Morawiecki zdecydował o dofinansowaniu remontu mostu w Cigacicach. Jaka to będzie kwota?

Zobacz wideo: Łoś utknął w kanale ściekowym w Zielonej Górze. Strażacy wyciągali go przez 6 godzin

wideo: TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska