Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezes UKE z Warszawy kontrolowała inwestycję w Nagłowicach

Przemysław CHECHELSKI [email protected]
Elżbieta Frejowska (z lewej), wójt gminy Nagłowice, prezentuje Annie Streżyńskiej, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, wieżę, którą wybudowała gmina, po to by mogli z niej korzystać operatorzy sieci komórkowych.
Elżbieta Frejowska (z lewej), wójt gminy Nagłowice, prezentuje Annie Streżyńskiej, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, wieżę, którą wybudowała gmina, po to by mogli z niej korzystać operatorzy sieci komórkowych. Przemysław Chechelski
W Nagłowicach dobiega końca budowa szerokopasmowego łącza internetowego. Przebieg inwestycji kontrolowali wczoraj Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Warszawie oraz Krzysztof Witoń, pełnomocnik zarządu Telekomunikacji Polskiej do spraw rozwoju sieci szerokopasmowej.

6 mega

6 mega

W gminie Nagłowice dobiega końca budowa szerokopasmowej sieci internetowej. Mieszkańcy dzięki temu łączu będą mogli korzystać z 6 megabitowego internetu oraz telewizji.

Gmina Nagłowice jako pierwsza i na razie jedyna w powiecie jędrzejowskim znalazła się w projekcie budowy nowoczesnej, szerokopasmowej sieci internetowej. Inwestycję realizuje Telekomunikacja Polska. Prace rozpoczęły się w ubiegłym roku. W tym miały zostać zakończone, jednak nieco się przesunęły w czasie i obecnie zakończenie planowane jest na pierwszy kwartał przyszłego roku. Dzięki tej inwestycji prawie każdy mieszkaniec gminy Nagłowice będzie miał dostęp do szerokopasmowego sześciomegabitowego łącza oraz telewizji.

WIZYTA NADZORCZA

Wczoraj przebieg inwestycji przyjechała skontrolować Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

- Przyjechaliśmy, żeby zobaczyć inwestycję, która co prawda jest jeszcze w toku, ale blisko zakończenia. Chcieliśmy zobaczyć, jak przebiega ten ostatni już etap po zbudowaniu sieci rozdzielczej, a przed podłączaniem klientów. Część sieci jest już gotowa do przyjęcia klientów. Będziemy chcieli ten proces przyspieszyć. Ma tu powstać pięć węzłów. Dwa już są gotowe do podłączenia klientów, jeden będzie gotowy w ciągu najbliższego miesiąca, dwa są jeszcze na etapie dokumentacyjnym. Boimy się, że w ich przypadku może wystąpić opóźnienie - powiedziała prezes Streżyńska.

- Jest to wizyta nadzorcza. Chcieliśmy zobaczyć na ile to, co jest raportowane przez Telekomunikację Polską pokrywa się z rzeczywistością w terenie. Sieć rozdzielcza budowana jest sprawnie. Są uchybienia dokumentacyjne. Są również duże trudności z uruchomieniem procesów sprzedażowych. To nie jest pierwsza inwestycja, gdzie w telekomunikacji pion hurtowy i pion sieciowy działają bardzo sprawnie, a pion sprzedażowy bardzo niesprawnie - dodała.

Jak twierdzi, tego typu wizyty były przeprowadzane już w gminach podwarszawskich, a ostatnio w województwie lubuskim, gdzie podobna inwestycja jest już ukończona.

- To, że tutaj jesteśmy, to również zasługa pani wójt Elżbiety Frejowskiej, która jest osobą niezwykle energiczną. "Suszyła nam głowę" o tę inwestycje od czterech lat. Ona doprowadziła do tego, że gmina Nagłowice będzie miała szerokopasmowe łącze - dodała Anna Streżyńska.

NIE WIEDZIELI, ŻE JESTEM

W gminie Nagłowice był wczoraj również Krzysztof Witoń pełnomocnik zarządu Telekomunikacji Polskiego do spraw rozwoju sieci szerokopasmowej.

- Ta wizyta jest niezapowiedziana. Pracownicy, którzy realizują tę inwestycję, nie wiedzieli, że ja tutaj jestem. Mogę to wywnioskować z ich zachowania - powiedział. - Jest to dla mnie kolejne doświadczenie. Mogłem się spotkać bezpośrednio z władzami gminy oraz potencjalnymi klientami. Odwiedziliśmy kilka osób, które mają już łącze obok domu i teraz pozostała kwestia podłączenia do nich usługi - kontynuował Krzysztof Witoń.

Goście odwiedzili również ujęcie wody w Trzcińcu, obok którego gmina wybudowała wieżę telekomunikacyjną, na której swoje nadajniki mogą montować operatorzy telefonii komórkowej.

- Operatorzy w takich gminach jak Nagłowice, rzadko zaludnionych, nieczęsto decydują się na własne inwestycje. Zawsze mówią, że chętni się podwieszą, jeśli gmina znajdzie im miejsce. Myślę, że uda się namówić operatorów, by skorzystali z tej wieży, tym bardziej, że jest tu i prąd, i zasilanie awaryjne - mówiła prezes Streżyńska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie