W ramach programu Ochrona zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznano dotacje na prace restauratorskie, konserwatorskie i budowlane przy zabytkach. Zapowiedziane dofinansowania wynikają z pierwszego naboru, a wielu wnioskodawców może jeszcze odwoływać się od negatywnej decyzji.
Dotacje na zabytki także dla obiektów lubuskich
Jak podaje Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego -
W skali całego kraju MKiDN przyznało dotacje aż 444 podmiotom, które spełniły wymogi formalne i uzyskały minimum 70 pkt. na 100 możliwych. Brak dotacji dotknął wnioski niespełniające wymogów formalnych lub o zbyt niskiej liczbie punktów oceny końcowej.
W województwie lubuskim przyznano 17 dotacji na łączną kwotę 3 milionów 440 tysięcy. Najwięcej - 670 tysięcy - otrzyma Zielonogórsko-Gorzowskie Seminarium Duchowne w Gościkowie-Paradyżu na kościół pw. św. Marcina z Tours i Wniebowzięcia NMP, a dokładniej na konserwację i restaurację barokowych hełmów wież.
WIDEO: Dwór w Chotkowie wygląda niesamowicie. Ma dwie basteje
W województwie lubuskim tegoroczne dotacje przyznano dla:
- 1. Zielonogórsko-Gorzowskiego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu na kościół pw. św. Marcina z Tours i Wniebowzięcia NMP, na konserwację i restaurację barokowych hełmów wież.
- 2. Zielonogórsko-Gorzowskiego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu na kościół pw. św. Marcina z Tours i Wniebowzięcia NMP na montaż i zakup instalacji przeciwpożarowej.
- 3. Kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku na konserwację i restaurację elewacji południowej kościoła.
- 4. Zespół Zamkowy w Witkowie, zamek i budynek bramny, na zakup i montaż pokrycia dachowego typu mnich-mniszka, rynien, rur spustowych i instalacji odgromowej, wykonanie kominów
- 5. Drewniany kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła w Kalsku, na prace konserwatorskie przy fundamentach, ścianach i dachu oraz przy instalacji elektrycznej i odgromowej
- 6. Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gęstowicach, na zabezpieczenie obiektu zabytkowego, prace ratownicze i wzmacniające konstrukcję
- 7. Kościół pw. Chrystusa Króla w Iłowej, na kontynuację remontu elewacji
- 8. Ratusz w Bytomiu Odrzańskim - prace konserwatorsko-restauratorskie portalu, portyku i schodów z piaskowca
- 9. Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chlastawie, na konserwację polichromii oraz fumigację kościoła
- 10. Kościół farny pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie, na remont wieży kościoła
- 11. Kościoła św. Mikołaja w Skwierzynie, na prace renowacyjne wnętrza
- 12. Zespół poaugustiański w Żaganiu, na prace konserwatorskie i restauratorskie holu opackiego
- 13. Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Świebodzinie, czyli farę, na prace konserwatorskie i restauratorskie przy stacjach barokowej Drogi Krzyżowej
- 14. Kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Brzeźnicy, na remont konstrukcji dachów oraz sklepień
- 15. Kościół filialny w Stawie, na remont konstrukcji dachu i wymiana pokrycia dachowego
- 16. Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze, na system sygnalizacji pożaru
- 17. Pałac w Lipnej, na remont poszycia dachowego, wzmocnienie więźby dachowej, stropu, system odgromowy
Od nieprzyznania dofinansowania, można się odwoływać
Prawo do odwołania się w województwie lubuskim mają wnioskodawcy około 50 wniosków, wśród nich gmina Ośno Lubuskie (prace konserwatorskie przy murach obronnych), kościół w Lubięcinie, żagański kościół pod wezwaniem św. apostołów Piotra i Pawła, żagański kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, pałac w Bojadłach, zamek graniczny w Janowcu; dawny cmentarz ewangelicki w Kożuchowie, ratusz w Szprotawie; zamek w Siedlisku.
Teraz przed beneficjentami sporo pracy. Beneficjent musi spełnić wymagane warunki, przedstawić dokumenty - jak pozwolenie na prace i budowę oraz kosztorys - i podpisać umowę z ministerstwem. Formalności potrwają kilka miesięcy.
Odwołanie można składać do 6 marca. Dwa wnioski z województwa lubuskiego nie mają możliwości odwołania się, ponieważ zostały odrzucone z powodu błędów formalnych.
POLECAMY:
Zielona Góra. Klimatyczne deptakowe podwórka. Czy mamy powody do wstydu?
WIDEO: Jelenin. Jedna wieś, dwa pałace, jeden wielki wstyd
Nadchodzi polska prezydencja w UE
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?