Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie. Znasz kogoś, kto zmienia świat na lepsze? Zgłoś go do konkursu!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Rusza kolejna edycja konkursu "Społecznik Roku".
Rusza kolejna edycja konkursu "Społecznik Roku". Lubuski Urząd Wojewódzki
Pracują na rzecz innych i pomagają im przezwyciężać trudności oraz wprowadzać dobre zmiany w życiu. Pracownicy socjalni to ludzie od zadań specjalnych. Ci najbardziej zasłużeni mają szansę na nagrodę "Społecznika Roku" województwa lubuskiego.

To konkurs z długą historią

Od kilkunastu lat Lubuski Urząd Wojewódzki organizuje konkurs "Społecznik Roku". Główną ideą plebiscytu jest promowanie lokalnych inicjatyw, rozwiązań i postaw zasługujących na wyróżnienie w obszarze pomocy społecznej. Statuetki trafiają do osób, instytucji i organizacji, które podążają wbrew utartym schematom oraz pokazują, że pomagać można na wiele sposobów i udowadniają, że warto to robić.

Tym ludziom chce się chcieć

Pracownicy pomocy społecznej każdego dnia spotykają się z problemami ludzi, biedą i wykluczeniami. Opiekują się seniorami i przewlekle chorymi, pomagają rodzinom i osobom, które znalazły się na życiowym zakręcie. Ich zawód wymaga odpowiednich kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia. Ale nie tylko.

Jest także powołaniem, do wypełnienia którego niezbędna jest otwartość, empatia i wrażliwość. Nikt nie ma wątpliwości, że pracownicy socjalni są potrzebni, a ich praca to szczególna misja. W tym roku konkursowi przyświeca hasło "Nie chowaj się - są ludzie, którzy cię potrzebują" i ono ma służyć temu, żeby wyciągnąć te osoby, które gdzieś tam w cieniu pracują i nie zawsze chcą się pokazywać, a jednak bardzo dużo robią na rzecz drugiego człowieka. I właśnie o takie osoby nam chodzi - mówi Grażyna Jelska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

Trwa przyjmowanie zgłoszeń

W tym roku konkurs organizowany jest w czterech kategoriach. Przyznana zostanie nagroda zespołowa za działania na rzecz środowiska lokalnego, nagroda zespołowa za wydarzenie roku, nagroda indywidualna za szczególne osiągnięcia w pomocy społecznej oraz nagroda indywidualna w kategorii "Przyjaciel Roku".

To jest taka szczególna kategoria, bo ona dotyczy działalności, która nie jest związana typowo z pracą w pomocy społecznej. Chodzi o wszystkie osoby, które charytatywnie się angażują w działalność organizacji pozarządowych i wspierają różne inicjatywy. W tym roku mieliśmy mnóstwo takich przykładów w związku z sytuacją w Ukrainie, bo wielu ludzi było zaangażowanych w pomoc jej obywatelom uciekającym przed wojną - dodaje Grażyna Jelska.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do dwudziestego pierwszego października. Rozstrzygnięcie plebiscytu odbędzie się tradycyjnie w listopadzie podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Pracownika Socjalnego.

Pomagają i zostają docenieni

W ubiegłym roku statuetka trafiła między innymi do gorzowskiego Hospicjum św. Kamila. Placówka została doceniona za działalność świetlicy "Jaskółka", która wspiera osierocone dzieci i młodzież w trudnym okresie żałoby po śmierci bliskiej osoby. Kapituła dostrzegła też działania schroniska dla osób w kryzysie bezdomności Chrześcijańskiej Fundacji Rozwoju Osobistego "Rondo" w Zielonej Górze. W gronie laureatów znalazł się również Ośrodek Pomocy Społecznej w Cybince, który wyróżniono za aktywizowanie osób starszych i promowanie ich twórczości.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska