MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubuszanie, pakujcie koce i rowery i udajcie się świętować do Parku Mużakowskiego. Na piknik i koncert na Łące Rotha dowiezie Was pociąg

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Wideo
od 16 lat
Za moment rozpocznie się lato, a wraz z nim upragnione wakacje. To dobry czas, aby odpocząć, uciekając na chwilę od zgiełku miasta. Nie trzeba jechać daleko, w województwie lubuskim rozpoczyna się wyjątkowe kulturalne wydarzenie – coroczne Święto Parku Mużakowskiego, tym razem jednak połączone z 20-leciem wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Karolina Idryjan, kierownik oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Zielonej Górze przyznaje, że jeśli ktoś nie zna Parku, to jest to idealny czas, aby poznać go z najlepszej strony. Kwiaty, drzewa i bajeczne krzewy rododendronów są w pełni rozkwitnięte, a pogoda pozwala na długi spacer w przyjemnej jeszcze temperaturze.

Tu zbliżysz się do natury i porządnie naładujesz baterie

Świętowanie potrwa dwa dni. Przez cały weekend będzie można wziąć udział w wyjątkowych spacerach z przewodnikami, którzy przybliżą nam historię miejsca i zdradzą nieznane dotąd ciekawostki. - Trzeba się przygotować, że będą to ok. 3-godzinne trasy, bo teren Parku jest naprawdę rozległy — uprzedza Izabela Zychowicz, kierownik projektu „Park Mużakowski — zwiększenie atrakcyjności turystycznej i dostępności obiektu światowego dziedzictwa UNESCO”. Park można zwiedzać także rowerem — swoim bądź wypożyczonym na miejscu. - Sposób zwiedzania najlepiej wybrać zależnie od czasu, którym dysponujemy. Jeśli przyjeżdżamy na dwa dni, to spacery spokojnie pozwolą nam poznać tereny pieszo. Rower będzie optymalny podczas jednodniowej wycieczki – informuje Izabela Zychowicz.

Aby ułatwić turystom podróż z rowerem, lubuski oddział Polregio oferuje wycieczkę kolejową. — Nasza trasa prowadzi wprost z Zielonej Góry do zielonego serca regionu — Parku Mużakowskiego i jest idealnym połączeniem podróży pociągiem oraz wycieczki rowerowej — zachęca przewoźnik.

Szczegóły wycieczki znajdziesz klikająć TUTAJ

Muzyka filmowa na Łące Rotha

Podczas tego wyjątkowego święta będą nam towarzyszyć także wydarzenia kulturalne m.in. pikniki i koncerty na Łące Rotha. W sobotni wieczór wystąpi duet wiolonczelowo-harfowy, a w niedzielę odbędzie się kulminacyjny koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej. - Na scenie będzie wówczas ponad 140 osób — opowiada Karolina Idryjan. - Będą leżaki, ale zachęcamy, aby wziąć ze sobą koce czy poduszki i zachwycać się koncertem muzyki klasycznej i filmowej właśnie w bliskości z przyrodą — dodaje kierowniczka.

Dokładny program wydarzenia znajdziesz klikając TUTAJ

To miejsce trzeba odwiedzić

Park Mużakowski jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych oraz jednym z najbardziej rozległych zabytkowych parków krajobrazowych w Europie. Liczy około 700. hektarów powierzchni, jednak znaczna część, bo ponad 500. hektarów znajduje się po stronie polskiej. W 1992, kiedy Narodowy Instytut Dziedzictwa przejął opiekę nad Parkiem, zastał go, jak opowiada Karolina Idryjan, w trudnym stanie. - Był zaniedbany. Od lat wyzwaniem jest codzienna pielęgnacja — mówi, jednak współpraca transgraniczna pozwala na wymianę doświadczeń oraz, co ważne, popularyzację tych terenów w obu krajach.

Turystów z Polski jest mniej

Promocja wydaje się być szczególnie istotna, bo choć z Zielonej Góry do Łęknicy, w której leży polska część Parku Mużakowskiego, podróż samochodem zajmuje zaledwie półtorej godziny, to świadomość tego miejsca wciąż jest niewielka. - Z roku na rok jest coraz lepiej, jednak Park jest zdecydowanie bardziej znany po stronie niemieckiej — przyznaje Karolina Idryjan. - To się powoli zmienia. Dziś faktycznie wydaje się, że większość turystów przyjeżdża ze strony Niemiec, aczkolwiek obserwujemy, że Polacy wolą przyjeżdżać w weekendy, albo podczas imprez takich jak ta – dodaje Izabela Zychowicz.

Park Mużakowski od lat się zmienia, jednak wiele jest jeszcze w planach. Wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to, jak mówi Karolina Idryjan ogromny prestiż i możliwość pozyskiwania środków na kosztowne działania rewaloryzacyjne. - Przede wszystkim to wyjątkowe wyróżnienie, bo na terenie województwa lubuskiego mamy tylko jeden taki obiekt. To daje pole do badań, bo park kryje przed nami jeszcze wiele tajemnic.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska