Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

LUBUSZANIE. Trzech mieszkańców regionu sejmik wyróżnił za zasługi dla województwa lubuskiego. Kto tym razem dostał odznakę?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Uhonorowanie Lubuszan Honorową odznaką za zasługi na rzecz województwa lubuskiego18 listopada 2019 r.
Uhonorowanie Lubuszan Honorową odznaką za zasługi na rzecz województwa lubuskiego18 listopada 2019 r. Eliza Gniewek-Juszczak
Odznaką za Zasługi dla Województwa Lubuskiego uhonorowane zostały na listopadowej sesji sejmiku województwa lubuskiego trzy kolejne osoby. Sprawdź kto zasłużył na tak ważne wyróżnienie?

Zasłużeni Lubuszanie to Ryszard Błażyński, Ireneusz Gorzelanny i Radosław Wróblewski. Poniżej ich sylwetki.

Ryszard Błażyński

To popularyzator książki, kultury i sztuki w województwie lubuskim został wyróżniony przez sejmik Honorową odznaką za zasługi dla województwa lubuskiego.

Ryszard Błażyński Został wyróżniony przez sejmik Honorową odznaką za zasługi dla województwa lubuskiego.
Ryszard Błażyński
Został wyróżniony przez sejmik Honorową odznaką za zasługi dla województwa lubuskiego. Eliza Gniewek-Juszczak

– To ukoronowanie prawie 50 lat mojej pracy, społecznej i zawodowej, która dotyczy kultury i książki szczególnie – mówi o wyróżnieniu Ryszard Błażyński. – Kieruję towarzystwem Miłośników Zielonej Góry Winnica, które poświęca czas zielonogórzanom i zielonogórskim sprawom. To miła sprawa, że doceniono moje działania. Założyłem też stowarzyszenie Debiut, które prowadziło konkurs na rysunek satyryczny. Stworzyliśmy ten konkurs w dawnych czasach, kiedy pracowałem w Empiku. Wtedy było to centrum kultury w Zielonej Górze. Tam odbywały się wystawy i spotkania z wielkimi aktorami, którzy wystawiali swoje monodramy, były koncerty. Wtedy wpadliśmy na pomysł, żeby jeszcze bardziej przyciągać ludzi do Empiku i powstał ten konkurs, który dzisiaj jest znany w prawie stu krajach na świecie. Cieszę się że kontynuuje to biblioteka wojewódzka. Niski ukłon. Staram się wspomagać tę imprezę.

W swojej karierze zawodowej prowadził „Dom Książki” w Zielonej Górze. Był dyrektorem Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki w Zielonej Górze, dyrektorem Oficyny Wydawniczej Uniwersytetu Zielonogórskiego i sekretarzem Rady Wydawniczej UZ.
- Przez cały okres pracy zawodowej i społecznej Ryszarda Błażyńskiego ukazało się ok. 500 publikacji, odbyło się kilkadziesiąt wystaw plastycznych i kilkanaście edycji Konkursu na Rysunek Satyryczny – czytamy w uzasadnieniu nagrody.

Ireneusz Gorzelanny

Został wyróżniony przez sejmik z zasług na rzecz promocji turystycznej województwa lubuskiego.
– To było dla mnie bardzo duże zaskoczenie. Jak się dowiedziałem, pomyślałem, że to żart – przyznaje Ireneusz Gorzelanny, którego sejmik wyróżnił Honorową Odznaką za Zasługi dla Województwa Lubuskiego.

Ireneusz GorzelannyZostał wyróżniony przez sejmik za zasługi na rzecz promocji turystycznej województwa lubuskiego.
Ireneusz Gorzelanny
Został wyróżniony przez sejmik za zasługi na rzecz promocji turystycznej województwa lubuskiego. Eliza Gniewek-Juszczak

Ireneusz Gorzelanny jest współzałożycielem i prezesem Lubuskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Przewodnik Lubuski” z siedzibą w Sulechowie, pilotem wycieczek i przewodnikiem lubuskim. Po województwie lubuskim oprowadził kilkaset grup turystycznych. Dał się też poznać jako juror konkursu „Mój przewodnik po Zielonej Górze”. Jako „Bachus” reprezentował województwo lubuskie i Zieloną Górę podczas różnego rodzaju wydarzeń oraz targów turystycznych w Polsce i Niemczech.
– Cały czas działam – uśmiecha się pan Ireneusz. Przygotował m.in. wystawę „Mała architektura cmentarna” na temat pomników i ich projektantów. – To są osoby znane i wspaniałe. Wystawa na kilka dni pojedzie do Międzyrzecza i wróci do Sulechowa. Chciałbym ją też pokazać w Zielonej Górze. W swojej kolekcji mam ponad 800 zdjęć. Wystawiam na razie ok. 300 sztuk z opisami – opowiada Ireneusz Gorzelanny. – Siedzę nad jeszcze jednym tematem „Kościoły i ołtarze naszego województwa", z rysem historycznym, o tym kto, kiedy, co przedstawia. To będzie pełna dokumentacja.
I. Gorzelanny jest jednym z sygnatariuszy porozumień o współpracy z organizacjami turystycznymi Brandenburgii. To także autor publikacji m.in. dotyczących historii Sulechowa.

Radosław Wróblewski

Został wyróżniony Honorową odznaką za zasługi dla województwa lubuskiego za działania na rzecz rozwoju oświaty.

Radosław Wróblewski Został wyróżniony Honorową odznaką za zasługi dla województwa lubuskiego za działania na rzecz rozwoju oświaty.
Radosław Wróblewski
Został wyróżniony Honorową odznaką za zasługi dla województwa lubuskiego za działania na rzecz rozwoju oświaty. Eliza Gniewek-Juszczak

– Byłem w grupie osób, która pioniersko zajęła się tworzeniem szkolnych klubów europejskich w województwie. W kuratorium inicjowałem pewne tematy dotyczące współpracy transgranicznej. Przez wiele lat koordynowałem unijne programy w szkołach. Uczyliśmy się razem nauczycielami jak korzystać z tych środków. Takich pionierskich działań było wiele - opowiada Radosław Wróblewski. – Mam poczucie satysfakcji, że przez wiele lat zawsze w czymś ciekawym uczestniczyłem.

R. Wróblewski w latach 2010-2015 był Lubuskim Wicekuratorem Oświaty. Uczestniczył w pracach Komitetu ds. Edukacji Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej. Działał na rzecz rozwoju edukacji europejskiej w szkołach, organizował i prowadził różnorodne formy doradztwa i doskonalenia oparte na własnych programach. Autor 12 projektów, które uzyskały granty Lubuskiego Kuratora Oświaty. Jest Zastępcą Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze i Rzecznikiem Funduszy Europejskich.

ZOBACZ TEŻ:
Grażyna Dereń otrzymała Honorową Odznakę Zasłużony dla Województwa Lubuskiego

Sejmik docenił lekarkę Aleksandrę Zeler - Marcjan z Gorzowa. Została odznaczona Honorową Odznaką za Zasługi dla Województwa Lubuskiego

ZIELONA GÓRA. Studenci promują Lubuskie za granicą. To możliwe dzięki zaangażowaniu prof. Smoluka

POLECAMY:
Zielona Góra. Zaproszenie na Krakowski Salon Poezji poświęcony Annie Tokarskiej oraz do wzięcia udziału w konkursie poetyckim na utwory inspirowane postacią poetki.

Zobacz też: Magazyn Informacyjny Gazety Lubuskiej (22.11.2019)

POLSKA TOSKANIA - zobacz film i przewodnik interaktywny po lubuskiej krainie wina i wrażeń!

Poznaj z nami polską Toskanię! Zabierzemy Cię w podróż pięcioma szlakami: pasji, cierpliwości, spełnienia, dumy i tradycji.

Przewodnik interaktywny po polskiej Toskanii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska