Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuszanie z Krzyżami Żelaznymi na szyi

Redakcja
Alfred Saalwächter
Alfred Saalwächter www.rathey.de
As hitlerowskiego lotnictwa, kapitanowie "uboootów", ludzie Lisa Pustyni... Jak skomplikowana była historia naszego regionu można przekonać się czytając naszą Regiopedię (www.gazetalubuska.pl/regiopedia). Oto "Lubuszanie" urodzeni przed 1945 rokiem, którzy byli bohaterami II wojny światowej. Bohaterowie? Zdecydowanie nie dla nas.

Alfred Saalwächter (10 stycznia 1883 - 6 grudnia 1945)...

...był urodzonym w Nowej Soli (Neusaltz) niemieckim dowódcą łodzi podwodnych podczas I wojny światowej i generał admirałem podczas II wojny światowej.
Syn kierownika fabryki. Karierę na morzu rozpoczął jako kadet 10 kwietnia 1901 roku i został przeszkolony na SMS Moltke i SMS Hertha. 29 września 1904 roku awansował do stopnia porucznika marynarki. Pracował w admiralicji, służył na wielu jednostkach m.in. pancernikach typu Braunschweig. Podczas I wojny światowej służył na łodziach podwodnych U-25, U-46 i U-94. Odznaczony m.in krzyżem żelaznym. Podczas II wojny światowej we wrześniu 1939 roku był odpowiedzialny za operacje na Morzu Północnym. Dowodził podczas inwazji na Norwegię i operacji na Morzu Północnym i Kanale La Manche. Zrezygnował z aktywnej służby 30 listopada 1942. Aresztowany przez Związek Radziecki został skazany na śmierć przez trybunał wojskowy. Wyrok został wykonany w Moskwie w dniu 6 grudnia 1945.

Przeczytaj więcej na www.gazetalubuska.pl/regiopedia

Wolfgang Fischer...

Willi Reschke

Wolfgang Fischer

...urodzony w Siedlisku (Carolath) 11 grudnia 1888 generał, niemiecki dowódca wojsk pancernych walczących w II wojnie światowej (zm. 1 lutego 1943 w Tunisie). Zginął w pobliżu Mareth w Tunezji, gdy jego samochód wjechał w słabo zaznaczone włoskie pole minowe.
Wolfgang Fischer 18 marca 1910 wstąpił do armii cesarskiej, rok później otrzymał stopień porucznika. Od jesieni 1915 roku oficer sztabowy na froncie wschodnim. Brał udział w ataku na Polskę we wrześniu 1939 roku, za co otrzymał krzyż żelazny. Walczył pod Calais, na froncie wschodnim, w północnej Rosji. W sierpniu 1941 generałmajor, dowódca 10. Dywizji pancernej. Walczył w Afryce Północnej. Ciężko ranny w wyniku wybuchu miny. Pośmiertnie mianowany generałem wojsk pancernych.

Przeczytaj więcej na www.gazetalubuska.pl/regiopedia

Willi Reschke...

Willi Reschke

... jeden z najbardziej znanych pilotów hitlerowskiego lotnicwa, as pilotowania myśliwców, urodził się 3 lutego 1922 w Miłowie (Mühlow) w okolicy Krosna Odrzańskiego.
Jako 19-latek wstąpił do Luftwaffe w lutym 1941 r. i rozpoczął szkolenie wojskowe z Flieger-Ausbildung-Regiment w Königsberg-Neumark. Pierwotnie miał zostać mechanikiem, ale przełożeni dostrzegli talent chłopaka i ostatecznie został pilotem. 27 czerwca 1943 roku trafił do 102. Grupy Myśliwskiej. Walczył nad Węgrami, Niemcami, Słowacją... 2 lipca 1944 zanotował pierwszy sukces - zestrzelił dwa amerykańskie bombowce nad Budapesztem. Brał udział w 70 misjach, zanotował 27 zestrzeleń wrogich samolotów. Został zastrzelony 8 razy. 20 kwietnia 1945 otrzymał Krzyż Rycerski. 24 kwietnia zanotował dwa ostatnie zestrzelenia - Jaki 9 nad Berlinem.

Przeczytaj więcej na www.gazetalubuska.pl/regiopedia

Alfred von Tirpitz...

...urodził się 19 marca 1849 w Kostrzyn nad Odrą (Küstrin). Zmarł 6 marca 1930 w Ebenhausen. Admirał, uchodzi on za twórcę floty niemieckiej. Jego imieniem nazwano podczas II wojny światowej pancernik "Tirpitz", siostrzany okręt "Bismarcka".
Pochodził z kostrzyńskiej rodziny mieszczańskiej. Jego celem było stworzenie sił morskich, które mogłyby stanowić przeciwwagę dla ówczesnej potęgi - floty brytyjskiej. Doprowadziło to do niemiecko-brytyjskiego wyścigu zbrojeń. Efektem było powstanie floty liniowej Hochseeflotte, którą Brytyjczycy uznali za zagrożenie i brali pod uwagę przy planowaniu działań na początku pierwszej wojny światowej. Różnica zdań pomiędzy Tirpitzem a cesarzem Wilhelmem II na temat sposobów wykorzystania floty podczas wojny doprowadziła do wycofania się admirała ze służby wojskowej.

Przeczytaj więcej na www.gazetalubuska.pl/regiopedia

Więcej na www.gazetalubuska.pl/regiopedia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska