Ludzie pracujący przy budowie szkoły w Kostrzynie zostali oszukani

Jakub Pikulik, 95 722 57 72, jpikulik@gazetalubuska.pl
Budowa szkoły ponadgimnazjalnej została wznowiona w tym roku. Jak się okazuje, część osób tam pracujących zostało oszukanych. Teraz wszyscy umywają ręce i nikt nie chce pomóc budowlańcom.
Budowa szkoły ponadgimnazjalnej została wznowiona w tym roku. Jak się okazuje, część osób tam pracujących zostało oszukanych. Teraz wszyscy umywają ręce i nikt nie chce pomóc budowlańcom. fot. Jakub Pikulik
Choć pracowali uczciwie na budowie finansowanej przez starostwo i miasto, gdzie wykonawcą jest duża i znana firma, zostali oszukani. Teraz 30 robotników czeka na swoje pieniądze, a ich pracodawca zniknął.

O sprawie poinformował nas jeden z robotników, którzy pracowali przy budowie szkoły ponadgimnazjalnej w Kostrzynie. To wyczekiwana inwestycja. Przypomnijmy, że budowę rozpoczęto dziesięć lat temu, później z braku pieniędzy została ona wstrzymana. W stanie surowym budynek stał do tego roku, kiedy miasto porozumiało się ze starostwem i wartą 20 mln zł inwestycję wznowiono.

Przetarg na prowadzenie budowy wygrała znana w całym kraju firma Eiffage Mitex. Jak to zwykle bywa, firma zawarła umowy z podwykonawcami, wśród których była firma RobBud z Drezdenka. To tam pracował robotnik, który zgłosił się do naszej redakcji. - Problemy z płaceniem były już od samego początku. Doszło nawet do tego, że zastrajkowaliśmy. Wtedy sprawą zainteresowała się inspekcja pracy, dostaliśmy część pieniędzy - mówi nasz rozmówca (nie chce nazwiska w gazecie). Sprawa ucichła na kilka tygodni, ale po tym czasie firma Eiffage Mitex zerwała współpracę z firmą RobBud. - Zostaliśmy na lodzie. Każdemu z 30 pracowników pan Robert (nazwisko dla wiadomości redakcji) jest winny około 4 tys. zł. Nie odbiera telefonów, nie ma z nim żadnego kontaktu - mówi rozgoryczony mężczyzna.

Skontaktowaliśmy się z firmą Eiffage Mitex z prośbą o podanie powodu, dla którego zakończyła ona współpracę z firmą RobBud. "Informuję, że 6 maja 2010 roku firma RobBud zeszła z placu budowy szkoły w Kostrzynie. Do tej pory nie otrzymaliśmy oficjalnego wypowiedzenia umowy ze strony firmy RobBud, a jedynie prośbę o nie naliczanie kar umownych związanych z zerwaniem kontraktu i nie wykonaniem realizowanego zadania" - przeczytaliśmy w mailu przesłanego przez Marka Pawlukiewicza, rzecznika prasowego spółki.

Sprawą nie jest też zainteresowany kostrzyński magistrat. - Stanowisko miasta jest takie, że my tylko dokładamy pieniądze na budowę szkoły, a całą inwestycję prowadzi powiat. To tam należy szukać wyjaśnień - mówi Przemysław Jocz, rzecznik urzędu miasta w Kostrzynie. Dzwonimy więc do starostwa powiatowego w Gorzowie.

- Umowa na budowę szkoły jest skonstruowana tak, że po wygraniu przetargu realizacja inwestycji spoczywa na firmie Mitex. My musimy tylko regularnie płacić za wykonane prace i sprawdzać, czy firma Mitex rozlicza się na czas ze swoimi podwykonawcami - mówi Grzegorz Tomczak, wicestarosta gorzowski. Mitex jednak rozliczył się z firmą RobBud, ale ta nie przekazała pieniędzy swoim pracownikom. Formalnie więc wszystko jest w porządku, wszyscy umywają ręce w tej sprawie, a ludzie pozostają bez pieniędzy.

Problemem zainteresował się jeden miejski radny. - Pracują tam ludzie z Kostrzyna, zostali oszukani i chcę im jakoś pomóc. Skorzystamy z bezpłatnej pomocy prawnika i zobaczymy, jakie mamy możliwości. Nie wykluczone, że sprawa skończy się w sądzie - mówi radny Mieczysław Jaszcz. W sprawie oszukanych zostało między innych ośmiu mężczyzn z Kostrzyna. - Mają kredyty do spłacenia, muszą za coś żyć, a to przecież nie ich wina, że zostali na lodzie. Będę się starał znaleźć im jakąś pracę, już jeżdżę po miejscowych firmach i myślę, że uda się coś zorganizować - mówi radny.

W tej sprawie zadzwoniliśmy do Powiatowej Inspekcji Pracy w Gorzowie. - Tę sprawę trzeba dokładnie zbadać. Zapraszam przedstawiciela pokrzywdzonych, oferujemy pomoc prawną, zobaczymy co możemy zrobić - zapewnia Zdzisław Cieśla, szef Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gorzowie. Problem jednak w tym, że sporo robotników nie ma umowy o pracę. - Szef RobBudu mówił, że zepsuła mu się drukarka, że umowy dowiezie później, wykręcał się. Ostatecznie niektórzy żadnych umów nie widzieli - mówi jeden z poszkodowanych. Próbowaliśmy dodzwonić się do pana Marka, szefa RobBudu. Jeden telefon, podany przez pracownika, informuje, że abonent wyłączył aparat. Drugi, znaleziony w internecie, również milczy.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 34

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

~GOSC~
W dniu 09.07.2010 o 21:05, Gość napisał:

ale ja od dawna dyskutuje tylko z tobą i jeszcze dwiema osobami, bo tylko ty i dwie osoby duzo sciemniacie n a tym forum,non stop nieprawdziwe informacje a ja tylko prosze cie od dawna o podanie choc 1 dowodu na twoje oskarzenia a ty sie od razu denerwujesz,wyzywasz,obrazasz i ciagle sciemniasz i ustal w koncu 1 nick


d*** PODOBA CI SIE.
G
Gość
W dniu 09.07.2010 o 18:32, ~SYLWIA~ napisał:

TAK SE CZYTAM I WIDZE ZE LUDZI NIECHCA Z TOBA DYSKUTOWAC NA FORUM.SZKODA MI CIEBIE.HA HA.


ale ja od dawna dyskutuje tylko z tobą i jeszcze dwiema osobami, bo tylko ty i dwie osoby duzo sciemniacie n a tym forum,non stop nieprawdziwe informacje a ja tylko prosze cie od dawna o podanie choc 1 dowodu na twoje oskarzenia a ty sie od razu denerwujesz,wyzywasz,obrazasz i ciagle sciemniasz
i ustal w koncu 1 nick
~SYLWIA~
W dniu 06.07.2010 o 15:43, Gość napisał:

no i znowu sciemniszasz:1. nigdy nie pisalem ze pod pocztą nie ma hałasu,2. jestem pewien ze miasto nie wisi zadnych pieniedzy pielegniarkom,potwierdzam to co pisalem wczesnieja wiec nigdy na tym forum nie sciemnialwem, probuj dalej


TAK SE CZYTAM I WIDZE ZE LUDZI NIECHCA Z TOBA DYSKUTOWAC NA FORUM.SZKODA MI CIEBIE.HA HA.
G
Gość
W dniu 06.07.2010 o 15:35, ~GOSC~ napisał:

Zacznę ci wyliczać;nigdy nie dyskutuję na forum wczoraj wzielo mnie na pisanie to już jedna twoja ściema że ja cię wyzywam,ja niemam czasu na pisanie czasami czytam tylko posty na forum tak jak to że ludziom się zakłóca cisze nocnom bo w barze koło poczty jest do późna głośno też napisałeś że to ściema a jednak po sprawdzeni tego jestam tak jak ktoś napisał.kase dla pielegniarek też niewypłacono do tej pory to teraz przed odpisem sprawdzono tel; i pielęgniarka mi potwierdziła że kasy nie dali.zawsze jest tak że przed wyborami politycy obiecują cuda a potem jest po staremu,a ludzią terz nie wypłacono kasy na budowie tylko niwiem kto temu jest winny, sory dużo bym tu pisać ale naprawdę niemam czasu na to .Ale moja rada jeżeli nawet ktos się myli to podaj argumęty a nie każdego traktujesz słowę ściemniasz to nie jest żadna dyskusja tylko nażucanie innym swojej racji i poglądu i dla tego ludzie cię wyzywaja zacznij się liczyć z innych zdanię to wtedy każdy chętnie z tobą podyskutuje nawe ja co mam czas ograniczony z racji tego że prowadzę aktywny tryb życia.POZDRAWIAM.



no i znowu sciemniszasz:
1. nigdy nie pisalem ze pod pocztą nie ma hałasu,
2. jestem pewien ze miasto nie wisi zadnych pieniedzy pielegniarkom,potwierdzam to co pisalem wczesniej
a wiec nigdy na tym forum nie sciemnialwem, probuj dalej
~GOSC~
W dniu 06.07.2010 o 07:56, Gość napisał:

po prostu jak napiszesz scieme to ja sprostuje a ty widządc ze twoja kolejna sciemka wychodzi na jaw,zamiast udowodnic mi brak racji to sie od razu denerwujesz i wyzywasz, i po co tak? zaprzeczylml tobie jakoby miasto wisialo kase jakiejsc grupie zwodowej,no to udowodnij mi sciemę, napisz jakiej grupie spolecznej kostrzynski urząd wisi pieniądze i jak mnie zagniesz to ci przyznam racje a jak nie to napisz ze twoje posty byly pomylką i po sprawie. pisz konkrety i sie tak nie denerwujpozdrawiam


Zacznę ci wyliczać;nigdy nie dyskutuję na forum wczoraj wzielo mnie na pisanie to już jedna twoja ściema że ja cię wyzywam,ja niemam czasu na pisanie czasami czytam tylko posty na forum tak jak to że ludziom się zakłóca cisze nocnom bo w barze koło poczty jest do późna głośno też napisałeś że to ściema a jednak po sprawdzeni tego jestam tak jak ktoś napisał.kase dla pielegniarek też niewypłacono do tej pory to teraz przed odpisem sprawdzono tel; i pielęgniarka mi potwierdziła że kasy nie dali.zawsze jest tak że przed wyborami politycy obiecują cuda a potem jest po staremu,a ludzią terz nie wypłacono kasy na budowie tylko niwiem kto temu jest winny, sory dużo bym tu pisać ale naprawdę niemam czasu na to .Ale moja rada jeżeli nawet ktos się myli to podaj argumęty a nie każdego traktujesz słowę ściemniasz to nie jest żadna dyskusja tylko nażucanie innym swojej racji i poglądu i dla tego ludzie cię wyzywaja zacznij się liczyć z innych zdanię to wtedy każdy chętnie z tobą podyskutuje nawe ja co mam czas ograniczony z racji tego że prowadzę aktywny tryb życia.POZDRAWIAM.
G
Gość
W dniu 06.07.2010 o 00:01, ~GOSC~ napisał:

Ścieme to ty bazgrolisz bez przerwy że cię to nie nudzi to się bardzo dziwię ludzie piszą o swoich odczuciach i mają do tego prawo,i musisz to zrozumieć że ty myślisz inaczej to nie znaczy że ktoś zciemnia jak chcesz dyskutować z kimś jak tylko twoja ma być racja,bo jak nie to oskarżaszwszystkich w koło że kłamią,ściemniają używają po kilka nicków .Tak się nie robi.RACJA JEST JAK D--A KAŻDY JĄ MA.Pozdrawiam



po prostu jak napiszesz scieme to ja sprostuje a ty widządc ze twoja kolejna sciemka wychodzi na jaw,zamiast udowodnic mi brak racji to sie od razu denerwujesz i wyzywasz, i po co tak?
zaprzeczylml tobie jakoby miasto wisialo kase jakiejsc grupie zwodowej,no to udowodnij mi sciemę, napisz jakiej grupie spolecznej kostrzynski urząd wisi pieniądze i jak mnie zagniesz to ci przyznam racje a jak nie to napisz ze twoje posty byly pomylką i po sprawie. pisz konkrety i sie tak nie denerwuj
pozdrawiam
~GOSC~
W dniu 04.06.2010 o 07:52, Gość napisał:

no wlasnie jak zwykle nie wiesz o co chodzi albo wiesz i sciemniasz.jak juz chcesz oskarzac to najwpierw wniknijk i dowiedz sie kto na co wykladal kase i wtedy pisz.nieladnie cagle piszesz to samo- sciema za sciemą


Ścieme to ty bazgrolisz bez przerwy że cię to nie nudzi to się bardzo dziwię ludzie piszą o swoich odczuciach i mają do tego prawo,i musisz to zrozumieć że ty myślisz inaczej to nie znaczy że ktoś zciemnia jak chcesz dyskutować z kimś jak tylko twoja ma być racja,bo jak nie to oskarżaszwszystkich w koło że kłamią,ściemniają używają po kilka nicków .Tak się nie robi.RACJA JEST JAK D--A KAŻDY JĄ MA.Pozdrawiam
z
znam to

Normalny tryb działania "dużego"...Wygrać za wszelką cenę i wyjść na tym kosztem "małego"...Normalka na naszym rynku,RobBud wygra w sądach,jeśli się na to zdecyduje i MA NA TO PIENIĄDZE,ale firma jużleży i tak na łopatkach i tak...A MITEX? hehehe,spójrzcie na innych,którzy z powodu tej firmy bankrutują,buahhahaha,Polska UCZCIWA,buahahaha!!

G
Gość
W dniu 06.06.2010 o 00:09, zaułek wodny napisał:

Gościu przestań ściemniać, nie zamkniesz ludziom buzi pisząc w kółko - ściema za ściemą, zmarnowano grubą kasę na rozpoczęty już basen przy budowanej szkole i nie ściemniaj, że tak być powinno. kto zapłaci odszkodowanie mieszkańcom zaułka wodnego za popękane ściany? nazywanie tego ściemą już nikogo nie bawi ani nie przekonuje.Gdybyśmy żyli w kraju gdzie jest przestrzegane prawo, pewnie prokurator by się tym zajął, niestety osoby odpowiedzialne mogą żyć spokojnie, bo nikogo i niczego się nie boją- do czasu.


najpierw sprawdz kto co buduje i kto na co wykłada kas4 a potem oskarzaj.jednak racje maja ludzie na miescie,bardzo duzo w tobie nienawisci i zawisci.ciagle piszesz nieprawde,mylisz instytucje,wykonawcow,zarzadcow,albo kompletnie nie wisz o co chodzi albo racje maja ci ktirzy mowia ze dobrze wisdz ale od wielu miesiecy pos setkam i nikow pisze3sz nieprawde. i ciagle nie widzialem przeprosin dla darka
C
C2E76A
W dniu 06.06.2010 o 00:09, zaułek wodny napisał:

Gościu przestań ściemniać, nie zamkniesz ludziom buzi pisząc w kółko - ściema za ściemą, zmarnowano grubą kasę na rozpoczęty już basen przy budowanej szkole i nie ściemniaj, że tak być powinno. kto zapłaci odszkodowanie mieszkańcom zaułka wodnego za popękane ściany? nazywanie tego ściemą już nikogo nie bawi ani nie przekonuje.Gdybyśmy żyli w kraju gdzie jest przestrzegane prawo, pewnie prokurator by się tym zajął, niestety osoby odpowiedzialne mogą żyć spokojnie, bo nikogo i niczego się nie boją- do czasu.


jesteś pewny że basen zaczęli budować?
a adresat ewentualnych zażaleń powinno być starostwo powiatowe
z
zaułek wodny
W dniu 04.06.2010 o 07:52, Gość napisał:

no wlasnie jak zwykle nie wiesz o co chodzi albo wiesz i sciemniasz.jak juz chcesz oskarzac to najwpierw wniknijk i dowiedz sie kto na co wykladal kase i wtedy pisz.nieladnie cagle piszesz to samo- sciema za sciemą


Gościu przestań ściemniać, nie zamkniesz ludziom buzi pisząc w kółko - ściema za ściemą, zmarnowano grubą kasę na rozpoczęty już basen przy budowanej szkole i nie ściemniaj, że tak być powinno. kto zapłaci odszkodowanie mieszkańcom zaułka wodnego za popękane ściany? nazywanie tego ściemą już nikogo nie bawi ani nie przekonuje.Gdybyśmy żyli w kraju gdzie jest przestrzegane prawo, pewnie prokurator by się tym zajął, niestety osoby odpowiedzialne mogą żyć spokojnie, bo nikogo i niczego się nie boją- do czasu.
G
Gość
W dniu 03.06.2010 o 21:50, zaułek wodny napisał:

Miasto buduję tę szkołę wspólnie z powiatem, o ile wiem to Miasto Kostrzyn ma sfinansować budowę w prawie 70 procentach. a może to krasnoludki zapłaciły za projekt basenu i część wykonanych prac? Nie wnikam kto zapłacił konkretnie - Miasto czy Powiat - były to i tak zmarnowane pieniądze podatników.


no wlasnie jak zwykle nie wiesz o co chodzi albo wiesz i sciemniasz.jak juz chcesz oskarzac to najwpierw wniknijk i dowiedz sie kto na co wykladal kase i wtedy pisz.nieladnie cagle piszesz to samo- sciema za sciemą
K
Kasia
W dniu 03.06.2010 o 21:50, zaułek wodny napisał:

Miasto buduję tę szkołę wspólnie z powiatem, o ile wiem to Miasto Kostrzyn ma sfinansować budowę w prawie 70 procentach. a może to krasnoludki zapłaciły za projekt basenu i część wykonanych prac? Nie wnikam kto zapłacił konkretnie - Miasto czy Powiat - były to i tak zmarnowane pieniądze podatników.


No nie ale basen też przydałby sie i to 1 duży, 1średni,1dla maluchów no i kryty ! fajnie byłoby
E
Eden
W dniu 21.05.2010 o 08:13, pracownik napisał:

Widać całkowita bezradność panstwa wobec oszustow pracodawców , takich spraw jestw Polsce tysiące, szkoła budowana przez samorząd a takie przekrety

Wielka nowość na dobry początek oszukała nas Solidarność w sposób bezczelny ,a na dodatek wmawiają jeszcze
do jakiego raju nas wprowadzono po 89 roku.
z
zaułek wodny
W dniu 03.06.2010 o 21:38, Gość napisał:

nie bylo zadnego oplacanego przez miasto projektu basenu.znowu jak zwykle sciemniasz.jak dlugo tak jeszcze mozesz?a najgorsze ze jeszcze nie przeprosiles darka...


Miasto buduję tę szkołę wspólnie z powiatem, o ile wiem to Miasto Kostrzyn ma sfinansować budowę w prawie 70 procentach. a może to krasnoludki zapłaciły za projekt basenu i część wykonanych prac? Nie wnikam kto zapłacił konkretnie - Miasto czy Powiat - były to i tak zmarnowane pieniądze podatników.
Dodaj ogłoszenie