Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzie - ryby. Jacy oni są? Dowiemy się we Wschowie

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
W piątek, o godz. 18.30 w sali widowiskowej przy ul. Niepodległości 1  we Wschowie będzie można obejrzeć film „Badjao. Duchy z morza”. Będzie także spotkanie z reżyserką – Elizą Kubarską.
W piątek, o godz. 18.30 w sali widowiskowej przy ul. Niepodległości 1 we Wschowie będzie można obejrzeć film „Badjao. Duchy z morza”. Będzie także spotkanie z reżyserką – Elizą Kubarską. archiwum GL
Badjao to społeczność nomadów morza, ludzi-ryb, zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Przez wieki żyli jak ryby, większość życia spędzając w wodzie. W piątek, o godz. 18.30 w sali widowiskowej przy ul. Niepodległości 1 we Wschowie będzie można obejrzeć film „Badjao. Duchy z morza”. Będzie także spotkanie z reżyserką – Elizą Kubarską.

Badjao to społeczność nomadów morza, ludzi-ryb, zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Przez wieki żyli jak ryby, większość życia spędzając w wodzie. Dzieci Badjao uczą się szybciej pływać niż chodzić, a dorośli doprowadzili do perfekcji trudną sztukę free-divingu. Potrafią chodzić i polować na dnie oceanu, wstrzymując oddech przez wiele minut. Ich oczy są przystosowane do ostrego widzenia pod wodą. W zderzeniu z nowoczesną cywilizacją ich życie zmienia się gwałtownie. Nieposiadający żadnych dokumentów nomadzi traktowani są często jak nielegalni imigranci.

Podczas trzyletniej pracy nad filmem Eliza Kubarska spędziła z Badjao wiele miesięcy. Zamieszkała tam z rodziną. Brała udział w polowaniu na ośmiornice, nauczyła się nurkować. Projekt rozwijany był od roku 2010, początkowo w trakcie prac nad reportażem fotograficznym Davida Kaszlikowskiego (nagroda na Grand Press Foto 2011). Główne zdjęcia zostały nakręcone przez Piotra Rosołowkiego (2 filmy nominowane do Oscara), oraz Lisę Strohmayer (kamera podwodna) w 2012/2013.

Eliza Kubarska (reżyser) – specjalizuje się w reżyserii filmów, których akcja rozgrywa się w ekstremalnych miejscach. Alpinistka i podróżniczka. W 2010 roku zrealizowała pierwszy dokument, do którego zdjęcia powstawały na Grenlandii: Co się wydarzyło na wyspie Pam (Mountain Love Story), który zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach.

Premiera filmu Badjao Duchy z Morza (ang. Walking Under Water) odbyła się na prestiżowym Hot Docs w Toronto, gdzie otrzymał Nagrodę Jury. Od tego czasu film odwiedził już niemal 100 festiwali, od najważniejszych w Europie po festiwale w Meksyku, Chinach czy Nowej Kaledonii. Zdobył wiele prestiżowych nagród (m.in. na Los Angeles FF). W 2015 roku Eliza zakończyła pracę nad kolejnym filmem, K2 Dotknąć Nieba, do którego zdjęcia powstawały w Karakorum (Pakistan) na wysokości 5 tys. metrów. Premiera filmu odbyła się na prestiżowym festiwalu w Locarno, następnie był prezentowany na IDFA (Amsterdam) czy DocPoint Helsinki. Dziś film ma na koncie 14 międzynarodowych nagród, dzięki czemu stał się najczęściej nagradzanym polskim filmem górskim ostatniej dekady.
Film jest wynikiem współpracy kobiecego tandemu Elizy Kubarskiej i producentki Moniki Braid.

Przedsięwzięcie dofinansowali: Gmina Wschowa oraz Bank Spółdzielczy we Wschowie. Wstęp: 10 zł.

Źródło: Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty oraz portal Gminy Wschowa.

Czytaj też: Szkoła muzyczna we Wschowie świętuje na Zamku Królewskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska