Łukasz Kałużny w roli bramkarza

DANIEL SAWICKI (68) 324 88 25 dsawicki@gazetalubuska.pl
We wtorek rozegrano mecze wstępnej rundy Pucharu Polski. Nasze zespoły zagrały ze zmiennym szczęściem.

Arka Nowa Sól pokonała u siebie Górnika-Zagłębie Wałbrzych. Nowosolanie wygrali 2:0 i teraz będą walczyć z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Dobrze zagrał też Promień i na boisku wygrał 2:1. Zdaniem obserwatorów, ekipa z Żar była dużo lepsza od gospodarzy, ale spotkanie zostanie zweryfikowane jako walkower 3:0 na korzyść przeciwnika.

ARKA NOWA SÓL - GÓRNIK-ZAGŁĘBIE WAŁBRZYCH 2:0 (0:0, 0:0)

Bramki Jarymowicz (94) Ilnicki (118)
ARKA: Łoboda - Ilnicki, Winograd, Nowakowski - Mierzwiak, Kocur, Jarymowicz, Rubacha (od 46 min Adamski), Kałużny - Bugaj (od 55 min Plewko), Ekiert (od 75 min Walter).

Kibice w Nowej Soli już na początku rundy jesiennej przeżyli sporo nerwów. O zwycięstwie Arki zdecydowała dopiero dogrywka.
Spotkanie było bardzo zacięte. W pierwszej połowie gospodarze zagrali słabo.
W przerwie trener Andrzej Michalski udzielił swoim podopiecznym ostrej reprymendy i Arka była już zupełnie inną ekipą. Od 46 min uzyskała ogromną przewagę, a goście ograniczali się do wybijania piłek z własnej połowy. Cóż z tego skoro celowniki napastników Arki były bardzo rozregulowane. W 50 min Mariusz Ekiert będąc kilka metrów przed bramką uderzył w stojącego na linii obrońcę. W 60 min Jacek Kocur trafił w poprzeczkę. W 75 min Pawłowi Mierzwiakowi na drodze do bramki też stanęła poprzeczka.
W dogrywce Arka wykorzystała już okazje. Najpierw po zagraniu Gracjana Waltera Arkadiusz Jarymowicz strzelił pierwszego gola. Gorąco zrobiło się na pięć minut przed końcem meczu. Wówczas doszło do nieporozumienia i Piotr Łoboda interweniował rękoma za linią pola karnego. Otrzymał czerwoną kartkę, a w bramce stanął Łukasz Kałużny. Chwilę później "wyciągnął" piłkę uderzoną z rzutu wolnego w samo okienko. Drugi gol dla Arki padł po akcji Tomasza Ilnickiego.
W najbliższy wtorek drugiej rundzie Pucharu Polski rywalem Arki będzie KSZO Ostrowiec. Początek meczu o 16.00.

Wygrali i przegrali

ODRA OPOLE - PRO-MIEŃ ŻARY 1:2 (1:2).

Bramki: Dzierżenga (31) dla Odry oraz Kozioła (20) i Augustyniak (38) dla Promienia.
PROMIEŃ: Kowalczyk - Jędrzejewski, Kozioła, Kowalski - Dewo (od 90 min Hałambiec), Kaczmarczyk, (od 83 min Jakubik), Kopernicki, Świrlik (od 46 min Łabul), Woźniak - Augustyniak (od 79 min Rakociński), Kosman.

Wstyd na całą Polskę! Tak krótko można określić sytuację, która wydarzyła się w Opolu. Przez nieznajomość regulaminu goście najprawdopodobniej stracili awans do kolejnej rundy.
Wszystko wydawało się w porządku. Promień pewnie ograł Odrę i cieszył się z awansu. Niedługo. Chwilę po meczu okazało się, że goście dokonali czterech zmian. Czyli w myśl regulaminu Pucharu Polski o jedną za dużo.
Sytuacja jest o tyle kuriozalna, że do zmiany doszło w 90 min spotkania. Wcale nie musiało do niej dojść. Kierownik Promienia będąc jednak pewnym, że może dokonać czwartej zmiany, mimo wątpliwości kilku osób ze swojego obozu, zdecydował się na wprowadzenie nowego gracza.
W 20 min padł pierwszy gol. Po wrzutce z prawej strony, piłka przeszła obrońców, dopadł do niej Robert Kozioła i efektownym "szczupakiem" uzyskał prowadzenie.
Potem do głosu doszli gospodarze i w 31 min po błędzie obrony Robert Dzierżęga wyrównał. Siedem minut później ładną akcję Krzysztofa Dewo i Łukasza Augustyniaka spokojnie wykorzystał ten ostatni. Druga odsłona nie przyniosła już emocji. W 65 min za faul czerwoną kartkę ujrzał Łukasz Woźniak.
- Gdy usłyszałem o sytuacji do jakiej doszło w Opolu, bardzo się zdenerwowałem - stwierdził prezes Promienia Robert Nowaczyński. - Przecież wiadomo, że w pucharze nie robi się czterech zmian. Na razie nie wiem co zrobię. Jesteśmy pośmiewiskiem na cały kraj. Szczerze mówiąc prawie mi serce z żalu nie pękło.
Dziś zbiera się zarząd Promienia, aby wyciągnąć konsekwencję w stosunku do winowajcy zdarzenia.