Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łuskiewnik różowy - przyrodnicza osobliwość w Parku Poetów w Zielonej Górze

Redakcja
Łuskiewnik różowy
Łuskiewnik różowy
Wczesna wiosna to jedyny moment, kiedy można zobaczyć łuskiewnika różowego. Potem zniknie pod ziemią, aby pokazać się znowu za rok.

Roślina nie jest pod ochroną, ale w naszym regionie jest prawdziwą rzadkością. Częściej można ją spotkać na południu kraju. W zielonogórskim Parku Poetów znalazła znakomite warunki: dużo wilgoci i obecność olszy czarnej, na której pasożytuje.

Łuskiewnik różowy nie ma liści, ani żadnych zielonych części. Kłącza starszych osobników są potężne, ważą nawet 6 kg i mogą sięgać 1,5 metra w głąb. Rozrastają się też mocno na boki. Z korzenia może wyrastać kilka kwiatostanów. Pojawiają się one po raz pierwszy dopiero po kilku czy kilkunastu latach ukrytego, podziemnego życia rośliny.

Łuskiewnik zakwita wczesną wiosną, a jego bladoróżowe kwiaty utrzymują się przez ok. dwa tygodnie. Tyle czasu musi wystarczyć na zapylenie przez owady. A gdy ich brakuje, bo jest zbyt chłodno lub deszczowo, łuskiewnik staje się rośliną samopylną. Po przekwitnięciu próżno szukać go w lesie, ślad po nim znika. Żeby go wytropić trzeba czekać cały rok.

Spacerując po Parku Poetów warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną przyrodniczą osobliwość -  nawet 80-letnie okazy chronionego bluszczu pospolitego. Dopóki drzewa nie wypuszczą liści, można podziwiać w całej okazałości potężne pnącza oplatają.

Zobacz też: Dlaczego warto zajrzeć do Parku Poetów w Zielonej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska