Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łyk energii pod kontrolą

(antocha)
fot. Ryszard Poprawski
Energy Drinki biją rekordy popularności na całym świecie. Dziś omówimy właściwości i przykłady napojów pobudzających.

Czy rzeczywiście dodają nam skrzydeł? - Oto fakty i mity.

Czym są energetyki?
Napoje energetyzujące zaliczamy do gazowanych, bezalkoholowych trunków pobudzających. W ich zawartości nie znajdujemy substancji odżywczych, które dostarczają energii.

Głównymi składniki są: woda, cukier, regulatory kwasowości, najczęściej kwas cytrynowy i cytrynian sodu, dwutlenek węgla, tauryna, kofeina, witaminy (niacyna, kwas pantotenowy, witaminy B6, ryboflawiny i witaminy B12). Niektóre napoje zawierają dodatkowo inozytol- zwany również witaminą B8, L-karnitynę, teobrominę, której używa się do produkcji czekolady i kakao, ekstrakty guarany i kwas askorbinowy.

Nieprawdą jest, że drinki te są bardzo kaloryczne, są niemalże pozbawione tłuszczu i białka; a wartość energetyczna waha się od 4
(w przypadku wersji light) do 61 kalorii na 100 mililitrów.

Skąd ten power?

Rzeczywista moc dostarczana jest przez kofeinę, aminokwas taurynę i witaminy z grupy B, takie jak B6, B12 i PP. Dawka kofeiny jest bardzo duża. Jedna szklanka takiego napoju dostarcza jej aż 80 mg, gdzie filiżanka kawy o średniej mocy ma 70 mg tego związku, szklanka herbaty - od 10 do 50 mg, a puszka napoju Coca Coli - ok. 40 mg.

Kofeina, pod warunkiem, że jest odpowiednio dawkowana, pobudza działanie kory mózgowej, ogranicza uczucie zmęczenia i senności, a także poprawia koncentrację i refleks. W nadmiarze jednak podnosi ciśnienie krwi i zwiększa liczbę skurczów serca, dlatego osoby znerwicowane, żyjące zbyt aktywnie i ciągle pod stresem, powinny całkowicie odłożyć spożycie napojów kofeinowych. Duży wpływ na poprawę kondycję psychicznej organizmu mają również witamy z grupy B, które wpływają pozytywnie na pamięć.

Substancja o nazwie tauryna pomaga organizmowi zregenerować się po dużym wysiłku fizycznym i psychicznym. Niestety moc trunku jest dość krótkotrwała, a uczucie znużenia i zmęczenia wraca bardzo szybko.

Drink nie dla wszystkich

Napój został stworzony z myślą o tych, którzy nie potrafią funkcjonować bez filiżanki kawy, dlatego bardzo łatwo trafił w gusta kierowców, pracoholików, aktywnych fizycznie, także studentów i pasjonatów długich imprez klubowych.

Nie są jednak wskazane dla ludzi z cukrzycą, zaburzeniami neurologicznymi i schorzeniami wątroby, a także dla dzieci i młodzieży poniżej 16 lat, diabetyków, osób chorych na fenyloketonurię, kobiet w ciąży i uczulonych na kofeinę. Mimo, że prawo nie zabrania sprzedaży napojów, sportowcy, którzy ich nadużywają mogą być posądzeni o doping.

Osoby z wrzodami żołądka i problemami z sercem powinny również ograniczyć spożycie. Coraz częstszą praktyką jest mieszanie tych trunków z alkoholem. Niestety takie stosowanie może prowadzić do omdleń i odwodnienia organizmu, nie wspominając o tym, że daje fałszywe uczucie trzeźwości.

Przykłady napojów energetyzujących

  • Ice Cool
  • 1litr - 4,99zł
    Wartość energetyczna w 100 ml - 197kJ/47kcal
    kofeina 30mg

  • Tiger
  • 0,25 litra - 1,99zł
    Wartość energetyczna w 100 ml - 192kJ/45kcal
    kofeina 32mg

  • Energy 2000
  • 0,5 litra - 3,19zł
    Wartość energetyczna w 100 ml - 207kJ/48kcal
    kofeina 32mg

  • Red Bull
  • 0,35 litra - 5,29zł
    Wartość energetyczna w 100 ml - 192kJ/45kcal
    kofeina 32mg

  • Red Bull
  • bez cukru 0,25 litra - 3,99zł
    Wartość energetyczna w 100 ml - 14kJ/3kcal
    kofeina 32mg

  • Bullit
  • 0,5 litra - 2,99zł
    Wartość energetyczna w 100 ml - 200 kJ/48kcal
    kofeina 0,03 proc., tauryna 0,4 proc.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska