Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łysienie, łupież, łakomstwo. Medyczne fakty i mity na literę Ł

Źródło: Portal Pogromcy Mitów Medycznych
Zielone herbata pochodzi z Chin i powszechnie uchodzi za napój o właściwościach zdrowotnych. Ma nas chronić przed chorobami serca, a nawet niektórymi nowotworami. Często mówi się, że pomaga kontrolować masę ciała. Ostatnio doszły badania związane z łuszczycą. Na razie badania na myszach potwierdzają, że zielona herbata pomaga w tych dolegliwościach.
Zielone herbata pochodzi z Chin i powszechnie uchodzi za napój o właściwościach zdrowotnych. Ma nas chronić przed chorobami serca, a nawet niektórymi nowotworami. Często mówi się, że pomaga kontrolować masę ciała. Ostatnio doszły badania związane z łuszczycą. Na razie badania na myszach potwierdzają, że zielona herbata pomaga w tych dolegliwościach. sxc.hu
Czy gdybyśmy się mniej stresowali, to byśmy nie łysieli? Czy skład chemiczny łez jest inny, gdy płaczemy przez uczucia, a inny gdy kroimy cebulę? Czy łasuchy muszą unikać telewizora i czy łamigłówki mają działanie lecznicze?

Łysienie plackowate to efekt stresu

Łysienie plackowate (alopecia areata) najczęściej rozwija się u nastolatków i młodych ludzi dorosłych, po 20. roku życia. Schorzenie to może także rozwinąć się u dzieci i ludzi starszych, ale u nich jest to dość rzadkie. Kobiety częściej dotknięte są tym schorzeniem niż mężczyźni (hipotetycznie, może to mieć związek z oddziaływaniem estrogenu na system immunologiczny organizmu). Tylko 7 proc. pacjentów całkowicie traci włosy. Mechanizm, jaki prowadzi do łysienia plackowatego, nie jest jeszcze poznany. Ponieważ alopecia areata występuje rodzinnie, może wskazywać na udział czynnika genetycznego. Jednak wydaje się, że nie jest to choroba dziedziczona z powodu mutacji pojedynczego genu, ale występuje jako łączny efekt predyspozycji wielogenowej i czynników środowiskowych, m.in. stresu. Tak uważa część dermatologów. Uważa się, że natura choroby wynika z procesu autoimmunologicznego (organizm występuje przeciwko mieszkom włosowym). Wraz z tym schorzeniem występuje często bielactwo, wole Hashimoto (czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy) czy też atopowe zapalenie skóry. Podkreśla się rolę stresu - będącego zarówno efektem choroby, jak i mogącego stanowić przyczynę (stres może wyzwolić początek choroby u osób predysponowanych genetycznie).

Łzy mają różny skład chemiczny. Wszystko zależy od uczuć

Człowiek jest jedyną istotą, która wydziela łzy z powodu emocji. Skład ludzkich łez emocjonalnych jest inny niż tych wywołanych np. podrażnieniem oka przez wiatr, dym czy ciało obce. Łzy płynące ze wzruszenia zawierają więcej białka i mają w sobie tzw. prolaktynę, czyli hormon powstający między innymi na skutek stresów. Inne łzy "produkujemy" płacząc, a inne służą nam jako nawilżenie gałki ocznej, choć ich skład jest do siebie bardzo zbliżony.

Łupież to efekt przesuszenia skóry głowy

Jest wiele przyczyn łupieżu. Nadmierne wysuszenie skóry głowy też jest do nich zaliczane, ponieważ prowadzi do jeszcze większego łojotoku, a w efekcie namnażania się grzybów odpowiedzialnych za występowanie łupieżu. Na skórę głowy mogą drażniąco działać żele, pianki, szampony, farby, lakiery. Niebagatelne znaczenie ma też woda - może być zbyt chlorowana czy też zanieczyszczona. Ważne jest również odpowiednie spłukiwanie i suszenie głowy. Częste używanie suszarki sprzyja powstawaniu łupieżu. Wiadomo też, że łupież występuje częściej u osób z przetłuszczającą się skórą. Zwykle daje się we znaki w okresie dojrzewania. Szczególnie u chłopców, gdy hormony szaleją, a gruczoły łojowe pracują na wysokich obrotach. Łupież występuje też u osób w wieku średnim, a zanika na starość.

Łakomstwo a telewizja. Co ma jedno do drugiego?

Oglądając telewizję i jedząc jednocześnie trudno przestać. Ogólnie - jemy więcej. Tak samo jest z czytaniem. Nie skupiamy się na jedzeniu, a na innych czynnościach jednocześnie. Do mózgu wolniej dociera sygnał, że jesteśmy najedzeni. Wtedy możemy z łakomstwa zjeść więcej niż w rzeczywistości potrzebujemy.

Łupiny orzecha włoskiego zmniejszają tzw. ostrogi piętowe

Ostroga piętowa to inaczej narośl kostna. Nie "zetrzemy" jej przez wcieranie rozdrobnionych łupin orzecha w skórę. Przyczyną powstania ostrogi piętowej jest przewlekły stan zapalny toczący się w okolicy pięty (dokładnie - rozcięgna piętowego), który jest spowodowany podrażnieniem włókien nerwowych tej okolicy, przewlekłym przeciążaniem więzadeł lub zapaleniem pochewek ścięgien. Zaczynamy od noszenia obuwia amortyzującego nacisk pięty na podłoże oraz specjalnych wkładek odciążających piętę. Gdy okaże się to nieskuteczne, możemy skorzystać z zabiegów fizykoterapeutycznych, np. jonoforezy, laseroterapii, ultradźwięków. W celu złagodzenia bólów stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Niestety, jest to choroba przewlekła, a leczenie wymaga cierpliwości.

Łuszczycę łagodzi zielona herbata

Nie ma jeszcze wiarygodnych badań, ale zawarte w zielonej herbacie polifenole, głównie EGCG (galusan epigalokatechinu), pobudzają aktywność genu kaspazy 14. Produkuje on enzym, którego niedobór spotykamy w łuszczycy. Przeprowadzona badania na myszach, które potwierdzają skuteczność tej terapii. Co do skuteczności u ludzi - jeszcze nie ma prac na ten temat, ale daje to nadzieje. Przy czym pomagać mają okłady z zielonej herbaty, a nie jej picie. Należy zalać wrzątkiem kilka łyżeczek zielonej herbaty (liściastej, nie z torebki), przykryć i wystudzić. Wywar trzeba odcedzić i przyłożyć na chore miejsce samą papkę z liści. Przykryć, np. ręcznikiem, i trzymać dłuższy czas.

Łykaj wodę, zbijesz gorączkę

Woda wpływa na utrzymanie właściwej temperatury ciała organizmu. Jej spożywanie podczas gorączki może nam pomóc obniżyć temperaturę o kilka kresek. Spożywanie właściwej ilości płynów, wpływa także na nawilżenie błon śluzowych organizmu, oczu i stawów. Podczas gorączki człowiek wydala bardzo dużo potu, a tym samym traci wodę z organizmu. Aby ją uzupełnić, należy pić dużo wody, herbatki ziołowe oraz inne napoje niegazowane. Nie należy się przegrzewać, ponieważ zwiększa to wydalanie potu.

Łąkotka a krioterapia

Przy uszkodzeniu łąkotki jak najbardziej skuteczna jest krioterapia. Podobnie w takich przypadkach jak zapalenia stawów (reumatoidalne, młodzieńcze przewlekłe, reaktywne, łuszczycowe, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa), zmiany zapalne stawów o podłożu metabolicznym (np. dna moczanowa), przewlekłe zapalenie kręgosłupa szyjnego, zespół bolesnego barku, zapalenie okołostawowe ścięgien, torebki stawowej i mięśni, zespół fibromialgii (choroby reumatyczne tkanek miękkich), zwichnięcie i skręcenie urazowe stawów, naderwanie ścięgien i mięśni, zwalczanie przewlekłego i patologicznego bólu (metoda zachowawcza), zwalczanie odruchowej i ośrodkowej spastyczności mięśni w procesie rehabilitacji neurologicznej, ostre i zadawnione urazy sportowe i pooperacyjne. Badania wykazały, że krioterapia zmniejsza ilość histaminy u osób chorujących na choroby reumatyczne, a efekt jest długotrwały. Podczas zabiegu występuje najpierw ochłodzenie tkanek, a następnie automatycznie ich ocieplenie - przekrwienie. Po krioterapii ogólnoustrojowej u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów zmniejsza się natężenie bólu i sztywność stawów. Uzyskany w wyniku krioterapii ogólnoustrojowej efekt przeciwbólowy pozwala na zmniejszenie ilości przyjmowania leków przeciwbólowych. Przy czym zabiegi krioterapeutyczne dla uzyskania efektu przeciwbólowego stosuje się krótko (1-2 min.) na określoną okolicę ciała. Dłuższe oziębienie (10-15 min.) powoduje przede wszystkim działanie przeciwzapalne.

Łamigłówki zapobiegają zanikom pamięci

Rozwiązywanie łamigłówek, krzyżówek, uczenie się wierszy na pamięć - będzie procentować na starość. Chodzi bowiem o utrzymywanie aktywności mózgu poprzez ciągłą jego stymulację, np. pisanie, czytanie, granie w gry logiczne jest powiązane ze spadkiem poziomu białek wiązanych z chorobą Alzheimera. Coraz więcej dowodów naukowych wskazuje na to, że przed tą chorobą może nas uchronić zwiększona aktywność fizyczna, ale przede wszystkim umysłowa. Stymulacja umysłu zwalnia postęp demencji, utratę pamięci i słabnięcie wzroku. Mózg jest tym sprawniejszy, im częściej go używamy. Mimo upływu lat mogą w nim powstawać nie tylko nowe połączenia między neuronami, czyli synapsy, ale też nowe neurony! Warunkiem jest tylko stałe pobudzanie mózgu do pracy, czyli czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek, układanie puzzli, gra w szachy czy w scrabble.

Łaskotki. Jak to z nimi jest?

Łaskotki, jak wiadomo, powstają, gdy podrażnimy wrażliwe i silnie unerwione części ciała. Tutaj prym wiodą stopy, choć u niektórych także szyja, brzuch, plecy. Co nam dają łaskotki? Trudno mówić o ich terapeutycznej mocy, chyba że mówimy o mocy śmiechu, bo łaskotki na 100 proc. go wywołują. Ale uwaga, jest pewien fenomen: gdy sami np. przeciągniemy piórkiem po stopie, to "efektu" łaskotania nie będzie. Nie poczujemy nic! Dlaczego? Łaskotki wywołuje drażnienie zakończeń nerwowych skóry, ale za interpretację tych bodźców i nasze reakcje odpowiada centralny układ nerwowy. Wrażenie łaskotania powstaje tylko wtedy, kiedy dla systemu nerwowego jest to zaskoczenie. Jeśli sam się łaskoczemy, to takiej "niespodzianki" nie ma.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska