Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majątek w małżeństwie: co jest żony, a co męża. Wyjaśniamy, czym jest majątek osobisty w małżeństwie [PORADNIK, ADWOKAT WYJAŚNIA]

Redakcja
Wspólność ustawowa, co do zasady, nawiązuje się automatycznie - wraz z momentem zawarcia przez nas małżeństwa.
Wspólność ustawowa, co do zasady, nawiązuje się automatycznie - wraz z momentem zawarcia przez nas małżeństwa. 123RF
Gdy para powie sobie sakramentalne „tak”, wtedy - co do zasady, z mocy prawa - z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje pomiędzy małżonkami wspólność majątkowa (ustawowa).

Gdy para powie sobie sakramentalne „tak”, wtedy - co do zasady, z mocy prawa - z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje pomiędzy małżonkami wspólność majątkowa (ustawowa).

Wspólność ustawowa nawiązuje się automatycznie wraz z momentem zawarcia małżeństwa - chyba że małżonkowie zawarli majątkową umowę małżeńską, która wyłącza tę wspólność (potocznie taką umowę nazywamy intercyzą).

Pamiętajmy! Rozdzielność majątkowa chroni majątek nie tylko w przypadku rozwodu. W przypadku ustanowionej rozdzielności majątkowej wierzyciele nie uzyskają klauzuli wykonalności do egzekucji z majątku wspólnego w przypadku zaciągnięcia długów bądź problemów finansowych tylko jednego z małżonków.

Trzeba wiedzieć, że wspólność majątkowa obejmuje wszystko to, co oboje małżonkowie nabyli lub jeden z nich nabył w czasie jej trwania.

Jeśli ktoś planuje remont lub jakiekolwiek drobne prace domowe z zamysłem wykonania ich samemu, to logiczne jest, iż jakąś wiedzę odnośnie majsterkowania powinien posiadać. To jednak tylko teoria. W praktyce niekiedy wygląda to tak, jak na zdjęciach z naszej galerii właśnie. Tego właściwie nie da się opisać słowami, to trzeba zobaczyć!Zobacz również: Jak wybrać baterię do kuchennego zlewu?Źródło:Dzień Dobry TVNPOLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:Lubuska lista płac 2019. Kto i ile zarabia? Sprawdź!

Efekty mniejszego lub większego remontu mogą być przyjemne d...

Majątek w małżeństwie: co jest żony, a co męża. Majątek osobisty każdego z małżonków

Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Co się na niego składa? To właśnie wyjaśnimy. Do majątku osobistego małżonków należą:

1. Przedmioty majątkowe:

  • nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej; oraz
  • przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę - chyba że spadkodawca lub darczyńca postanowił inaczej.

2. Prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom.

W praktyce chodzi najczęściej o przedmioty oraz prawa majątkowe stanowiące wkład do spółki cywilnej, której wspólnikiem jest jeden z małżonków.

3. Przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków.

Do tych przedmiotów można zaliczyć, oczywiście, tylko przykładowo: pościel, bieliznę, ubranie, przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej (nie dotyczy to jednak samochodu) oraz nauki i papiery osobiste.

4. Prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie.

Są to, na przykład, alimenty, służebność mieszkania.

Zobacz również: Sprzedać i zarobić. Czy znasz wartość przedmiotów, które poniewierają się w Twoim domu?

Źródło:Dzień Dobry TVN

5. Przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Ale tu ważna uwaga, ta zasada nie dotyczy jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub, jak się to określa, zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość.

Renta należna poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej stanowi równoważnik (inaczej to określając, ekwiwalent) wynagrodzenia za pracę - i jako taka - wchodzi w skład majątku wspólnego.

6. Wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub innej działalności zarobkowej jednego z małżonków.

Uwaga! Jednak wynagrodzenie wypłacone wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków.

Tyle kosztuje przeżycie roku w Polsce. Suma wydatków na jedn...

7. Przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków.

Nie oznacza to jednak, że drugi z małżonków nie ma prawa do popularnej trzynastki (trzynasta pensja w roku) czy innej premii małżonka. Nagrodami za osobiste osiągnięcia są bowiem te za pracę twórczą, a więc na przykład nagrody naukowe, artystyczne, literackie, techniczne, uzyskane na konkursach. Nagrodami (w tym sensie) nie są zaś pieniądze w postaci specjalnego dodatkowego wynagrodzenia, jak trzynastka, wynagrodzenia za dodatkową pracę i innego rodzaju premie, jakie może otrzymać pracownik.

8. Prawa autorskie oraz pokrewne, własności przemysłowej oraz inne twórcy.

9. Przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego.

Uwaga! Nie dotyczy to sytuacji, gdy przedmiot stanowiący odrębną własność małżonka został sprzedany, uzyskane w ten sposób pieniądze wydane, a potem nowy przedmiot został kupiony za pieniądze pochodzące z bieżących dochodów małżonka.

Majątek w małżeństwie: co jest żony, a co męża. Spadek i darowizna? Tak, ale...

Co do zasady, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie (spadek), zapis lub darowiznę wchodzą w skład majątku osobistego każdego z małżonków.

Zobacz również: Zazwyczaj to kobieta traci na rozwodzie. Jak nie zostać bez grosza?

Źródło:Dzień Dobry TVN

Uwaga! Od tej zasady istnieje jednak wyjątek.

Przedmioty zwykłego urządzenia domowego, które służą do użytku obojga małżonków (te przedmioty to na przykład meble, dywany, sprzęt RTV, AGD) są objęte wspólnością ustawową także w wypadku, gdy zostały nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę - chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Jeśli spadkobierca lub darczyńca wyraźnie nie zaznaczył, że mają stanowić majątek odrębny jednego z małżonków, w takim przypadku automatycznie wchodzą w skład majątku wspólnego.

o trzeba zobaczyć! Niektóre są śmieszne, inne budzą po prostu grozę. Sprawdźcie, jakie mieszkania można wynająć w naszym kraju. Gwarantujemy niezapomniane wrażenia!ZOBACZ TAKŻE:Kto to tak urządził? Najgorsze mieszkania do wynajęcia w Polsce, niektóre jak z horroru. Zobacz zdjęciaNajgorsze mieszkania do wynajęcia w Polsce. Koszmar studenta i lokatora [ZDJĘCIA]

Te mieszkania do wynajęcia szokują! Najdziwniejsze pomysły w...

Ważne! W przypadku prowadzenia postępowania o podział majątku za każdym razem najważniejsze jest ustalenie, co wchodzi w skład majątku osobistego, a co wspólnego małżonków. Trzeba więc wiedzieć, co jest wspólne, a co osobiste.

Warto wiedzieć

Możliwość ustanowienia rozdzielności majątkowej istnieje także w trakcie trwania małżeństwa. Oznacza to, że wszystko, co małżonkowie nabyli do chwili jej ustanowienia, jest wspólne, ale od chwili jej ustanowienia, majątek zgromadzony przez każdego z małżonków jest osobisty.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by małżonkowie z ustanowioną rozdzielnością majątkową np. zakupili wspólny dom. W świetle prawa każdy z nich będzie wówczas właścicielem udziału w nieruchomości w wysokości 50 proc.

Ważne! W trakcie trwania wspólności majątkowej nie można dokonać podziału majątku wspólnego.

Brak zasilania może być spowodowany nie tylko awarią, ale także wykonywaniem prac planowych (eksploatacyjnych, przyłączaniem nowych odbiorców, itd.). Sprawdziliśmy, gdzie nie będzie prądu w lutym w Lubuskiem. Lepiej już dzisiaj przygotować się na taką sytuację. Zgłoszenia o awariach przyjmowane są przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia pod bezpłatnym numerem telefonu - 991. WIDEO: Dlaczego zakazano sprzedaży tradycyjnych żarówek?

Brak prądu w Lubuskiem. Zielona Góra, Nowa Sól, Żary i wiele...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska