MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Majątkiem są warcabnice

ROBERT GORBAT [email protected]
Łukasz Skórecki to aktualny międzynarodowy mistrz Niemiec i mistrz Polski juniorów w warcabowej grze błyskawicznej. Sparingpartnerką najlepszego zawodnika Pioniera jest dziewięcioletnia Patrycja Michoń.
Łukasz Skórecki to aktualny międzynarodowy mistrz Niemiec i mistrz Polski juniorów w warcabowej grze błyskawicznej. Sparingpartnerką najlepszego zawodnika Pioniera jest dziewięcioletnia Patrycja Michoń. KAZIMIERZ LIGOCKI
W kraju wciąż nie ma Polskiego Związku Warcabowego, za to sportowa, stupolowa wersja tej gry jest bardzo popularna. W ubiegłym tygodniu zawiązały się władze Gorzowskiego Klubu Warcabowego Pionier. Czy ma on szansę nawiązać do tradycji DK Kolejarz i zagrać w pierwszej lidze warcabowej?

W Gorzowie warcabowa sekcja istniała od 1988 r. w Domu Kultury Kolejarz - przez kilka lat nawet w wydaniu pierwszoligowym. Jej mężem opatrznościowym był Andrzej Procek, do ubiegłego roku dyrektor tej placówki. Po wygaśnięciu dzierżawy obiektu od miasta były dyrektor Kolejarza przeniósł warcabowe zajęcia do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 9 przy ul. Zamenhofa.

Majątkiem są warcabnice

- Właśnie skończyliśmy szóstą edycję rozgrywek - o nazwie Grand Prix - Młode Talenty Ziemi Lubuskiej - przeznaczoną dla młodzieży ze wszystkich typów szkół - mówi A. Procek. - W każdym z dziesięciu turniejów uczestniczyło 36 dzieci. Dzięki przychylności dyrektorki ZSO nr 9 Annie Gajos za korzystanie z obiektu nie musimy płacić ani złotówki.
W ubiegłą sobotę odbyło się walne zebranie Gorzowskiego Klubu Warcabowego Pionier. Członkowie stowarzyszenia powołali pierwsze władze, określili też ich główne zadania na trzyletnią kadencję. - Mamy w klubie dwunastu zarejestrowanych zawodników, a całym naszym majątkiem są... prywatne warcabnice - informuje A. Procek. - Pionier powstał wyłącznie dzięki dobrej woli i zaangażowaniu rodziców grających dzieci. Wszystkim nam zależy, by gorzowskie warcaby nie umarły.

Młody mistrz

Czy Pionier ma szansę nawiązać do tradycji DK Kolejarz i zagrać w pierwszej lidze warcabowej? Prezes oraz zawodnicy czekają na powrót z zasadniczej służby wojskowej Ernesta Kaweckiego - byłego finalisty indywidualnych mistrzostw Polski. Pod jego nieobecność opoką klubu jest 19-letni Łukasz Skórecki - aktualny międzynarodowy mistrz Niemiec i mistrz naszego kraju juniorów w grze błyskawicznej, na co dzień uczeń czwartej klasy Technikum Elektrycznego w Gorzowie.
- Przygodę z grami tablicowymi zaczynałem od szachów, ale siedem lat temu zdecydowałem się poświęcić warcabom - opowiada. - Warcaby są mniej popularne, ale na pewno znacznie trudniejsze od szachów. Dlaczego? Bo stwarzają możliwość zastosowania większej liczby kombinacji. W rywalizacji z poważnym przeciwnikiem trzeba umieć przewidzieć nawet piętnaście ruchów. Mimo to zwycięzcom markowych turniejów warcabowych płaci się o wiele mniej niż triumfatorom szachowych imprez.

W seniorskim czempionacie

Najlepszy gorzowski warcabista zajął w lutym br. czwarte miejsce w indywidualnych mistrzostwach Polski juniorów w długim czasie gry, tracąc szansę na srebrny lub brązowy medal w barażowej rozgrywce. W przyszłym roku wystąpi już w seniorskim czempionacie. Wcześniej - jeśli znajdzie sponsorów - zamierza zagrać 26 i 27 marca w międzynarodowym turnieju w Akwizgranie, zaś od 4 do 6 czerwca chciałby bronić tytułu mistrza Niemiec podczas zawodów w Muelhausen.
- Marzymy o sprowadzeniu do Gorzowa wysokiej klasy szkoleniowca, który pomógłby Łukaszowi wejść na jeszcze wyższy poziom warcabowego wtajemniczenia - mówi A. Procek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska