Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majorka - Palmie palma nie odbija (zdjęcia)

decha
380-tysięczna Palma to największe miasto i zarazem stolica Majorki. To miasto godne tej wyspy reklamowanej jako śródziemnomorski raj. Położone nad samym brzegiem morza przyciaga nie tylko nocnym życiem, ale także zabytkami, placami, muzeami, zabytkowymi rezydencjami, teatrami, wąskimi uliczkami i bazarami.
Składa się z trzech fasad, z których każda oferuje unikalne wejście. Najładniej Katedra prezentuje się od strony morza, otoczona wodą.

Majorka - Palmie palma nie odbija

Miasto o nazwie Palma założył w 122 roku p.n.e konsul Kwintus Cecyliusz Metellus. Odbudował je w X wieku arabski gubernator Isam al Chawlani. To właśnie przy okazji pokonania muzułmanów w XIII wieku Jaume I, którl Aragonii i Katalonii kazał ufundować katedrę. Już dopływając do miasta lub podziwiając je z okna lądującego samolotu natychmiast zwrócimy uwagę właśnie na monumentalną średniowieczną katedrę (Sa Seu). Tutaj, obok wspaniałych wnętrz, znajdziemy Museu de la Catedral. Katedra to jedna z najbardziej znanych budowli gotyckich w Europie, symbol całego archipelagu Balearów. Jeśli mamy możliwość wyboru terminu, w którym jesteśmy w Palmie, wpadnijmy tam w święto Matki Boskiej Gromnicznej i św. Marcina. Wówczas docenimy w pełni maestrię średniowiecznych architektów. Tego dnia o 6.30, przez witraż wpada słoneczne światło do wnętrza i...

Dalej mamy wąskie uliczki Ciutat Vella, czyli stare miasto z miejskimi posiadłościami z przepięknymi dziedzińcami, z których niektóre można zwiedzać). Tutaj również znajduje się między innymi Museu de Mallorca, Banys Arabs i Museu Torrents Llado. I oczywiście nie można ominąć królewskiej rezydencji Palau de l´Almudaina. Później zostaje nam spacer wspaniała promenadą i parkiem de la Mar, gdzie latem niemalże codziennie odbywają się koncerty na wodzie lub wyświetlane filmy.
Wśród ogromnej ilości placów i placyków największym i najpopularniejszym jest niewątpliwie Placa Major, na którym znajdowała się, zburzona w 1823 roku, siedziba świętej inkwizycji. Na placu można nie tylko zjeść przysmaki kuchni międzynarodowej, lecz również odpocząć przy muzyce i występach artystów. Do placu prowadza wąskie, romantyczne uliczki z licznymi sklepikami z pamiątkami i butikami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska