1/13
Międzyrzecki Rejon Umocniony
fot. Archiwum GL

Międzyrzecki Rejon Umocniony

2/13
Łuk Mużakowa to największa na świecie morena czołowa, jedyna...
fot. Archiwum GL

NAJWIĘKSZA MORENA CZOŁOWA NA ŚWIECIE

Łuk Mużakowa to największa na świecie morena czołowa, jedyna widoczna gołym okiem z kosmosu. Ten szczególny twór geologiczny powstał podczas zlodowacenia środkowopolskiego. Ma kształt olbrzymiej podkowy, długości 40 km i szerokości od 3 do 5 km. Jego krańce opierają się o polskie Tuplice i niemieckie Klein-Kölzig. Odległość krańcowych punktów ramion łuku wynosi 20 km. Środek przecięty jest korytem Nysy Łużyckiej. Na łuku znajduje się największe w Polsce pojezierze antropogeniczne - 110 jezior powstałych w wyniku działalności człowieka.



Jak znaleźć? Najłatwiej dotrzeć do jezior antropogenicznych w okolicy miejscowości Nowe Czaple. Więcej informacji: Stowarzyszenie Geopark Łuk Mużakowa, ul. Wojska Polskiego 2, Łęknica, tel. 68 375 34 75.

Co w okolicy? Na tym terenie znajduje się wiele świadectw rozwoju przemysłowego w XIX i XX wieku. Na dodatek parki ogrodowe, których najlepszym przykładem jest Park Mużakowski założony przez księcia Pücklera - po stronie niemieckiej w Bad Muskau, a po stronie polskiej w Łęknicy. Obiekt ten jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i stanowi przykład najwybitniejszych osiągnięć europejskiej architektury ogrodniczej XIX wieku. Równie interesujący jest Park Rododendronów w niemieckim Kromlau.

3/13
Ostatnie lata przyniosły odpowiedzi na szereg pytań...
fot. Mariusz Kapała

NAJSTARSZY KOŚCIÓŁ DREWNIANY W EUROPIE

Ostatnie lata przyniosły odpowiedzi na szereg pytań dotyczących kościoła w Kosieczynie. Wykonane w 2006 roku badania dendrochronologiczne pozwoliły na określenie, iż najbardziej prawdopodobną datą budowy świątyni jest rok 1389. Więźba dachowa wykonana została w roku 1417 z belek ściętych pomiędzy rokiem 1406 a 1416. Z przeprowadzonych badań wynika jednocześnie, iż zachowany do chwili obecnej kościół jest zabytkiem unikatowym. Najstarszym kościołem drewnianym w Polsce i bardzo prawdopodobne, że w Europie. Niezwykłe wrażenie robi także wnętrze świątyni.

Jak znaleźć? Kosieczyn położony jest przy trasie prowadzącej ze Zbąszynka do Babimostu. Kościół zlokalizowany jest tuż przy głównej drodze, w centrum wsi, na obszernym placu niegdyś pełniącym rolę cmentarza.

Co w okolicy? Spróbujmy poznać Region Kozła znajdujący się na pograniczu województw wielkopolskiego i lubuskiego. Łączy je rzeka Obra i wspaniały instrument ludowy, który jest symbolem regionu, a mianowicie kozioł. Razem ze skrzypcami i klarnetem tworzą kapelę. We wsi Nądnia (gmina Zbąszyń) mieszka jeden z nielicznych w Polsce budowniczych kozłów Marek Modrzyk. Szlak Koźlarski wiedzie trasą Kopanica - Wąchabno - Wojnowo - Stare Kramsko.

4/13
Podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są największym...
fot. Archiwum GL

NAJWIĘKSZE ZIMOWISKO NIETOPERZY W EUROPIE ŚRODKOWE

Podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są największym i najważniejszym zimowiskiem nietoperzy w Polsce. Co roku zimuje tam od 20.000 do 30.000 osobników należących do 12 gatunków. Jest to największa w Europie Środkowej zimowa kolonia tych ssaków. W sierpniu 1980 w części podziemi o powierzchni 2,5 ha utworzono rezerwat Nietoperek, a w grudniu 1998 rezerwat Nietoperek II, obejmując tym samym ochroną całość MRU. Oczywiście przy okazji należy poznać historię tego jednego z największych systemów fortyfikacyjnych w Europie.

Jak znaleźć? Aby zwiedzić MRU, musimy dotrzeć albo do Boryszyna (gmina Lubrza), albo dojechać do miejscowości Kaława (przy trasie E65) i tu skręcić na miejscowość Pniewo (droga do wsi Wysoka).

Co w okolicy? W okolicy mamy najstarsze lubuskie miasto, czyli Międzyrzecz, który prawami miejskimi szczyci się od 1248 roku. Wypada zobaczyć zespół zamkowy z XIV wieku, przebudowany w XIX wieku (tutaj muzeum z największą w Polsce kolekcją portretów trumiennych), kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela, ul. Świerczewskiego 13 z XIV-XV wieku, zbór luterański, obecnie grekokatolicka cerkiew pw. śś. Cyryla i Metodego, synagogę, aleję lipową. Warte spaceru jest tak naprawdę całe miasto z zabytkową zabudową.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Było chłodno i deszczowo. Trasa Półmaratonu Przytok nie wybacza | WYNIKI

Było chłodno i deszczowo. Trasa Półmaratonu Przytok nie wybacza | WYNIKI

W porażce z Motorem widzimy pozytywy, czyli oceniamy Stal Gorzów za mecz w Lublinie

W porażce z Motorem widzimy pozytywy, czyli oceniamy Stal Gorzów za mecz w Lublinie

Kulturalny rozkład jazdy na weekend i czwarty tydzień kwietnia, ileż się dzieje!

Kulturalny rozkład jazdy na weekend i czwarty tydzień kwietnia, ileż się dzieje!

Zobacz również

Dobry tylko początek. Zastal Zielona Góra bez szans w meczu ze Spójnią Stargard

Dobry tylko początek. Zastal Zielona Góra bez szans w meczu ze Spójnią Stargard

„Koziołki” nie miały litości dla stalowców. Oskubały ich do cna

„Koziołki” nie miały litości dla stalowców. Oskubały ich do cna