Majowego kulturalnego świętowania ciąg dalszy. Michał Bajor oraz Kult i Ira w Świebodzinie, Mumio w Kawonie, dzieje się w Lubuskiem

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W piątek (27.05). O 11.00, na scenie miejskiej (stadion) w Świebodzinie około 20.30 wystąpi gwiazda wieczoru - zespół „Kult".
W piątek (27.05). O 11.00, na scenie miejskiej (stadion) w Świebodzinie około 20.30 wystąpi gwiazda wieczoru - zespół „Kult". fanpage zespołu
Udostępnij:
Rozpoczął się sezon na Dni Miast. W tamtym tygodniu świętował Sulechów, zaś w tym czas na Świebodzin. Będzie okazja do wysłuchania takich gwiazd jak Michał Bajor (koncert poza oficjalnymi obchodami) zespoły "Kult" oraz "Ira". Wkrótce feta zawita do Nowej Soli, Kożuchowa oraz Krosna Odrzańskiego. W Zielonej Górze swoje talenty zaprezentują młodzi uzdolnienie absolwenci PSM, wystąpi kabaret Mumio oraz zagości "złoty napój" podczas Lotnego Festiwalu Piwa. W Gorzowie Wlkp. usłyszymy rzadko wykonywane kwintety fortepianowe, będziemy mogli uczestniczyć w "Miejskim Graniu" oraz zakosztujemy muzyki wykonywanej przez Gorzowską Orkiestrę Dętą. Artystów wysokiej klasy zagości również Kostrzyn nad Odrą. W Krośnie Odrzańskim, w ramach "Nocy Muzeów" można z kolei do niedzieli za darmo zwiedzić Zamek Piastowski.

ŚWIEBODZIN

Spotkanie z Neronem

W niedzielę 22.05 o godz. 18.00 w sali Świebodzińskiego Domu Kultury wysłuchamy Michała Bajora w repertuarze z jego płyty „Kolor Cafe”. Mówią o nim: „najlepszy aktor wśród piosenkarzy i najlepszy piosenkarz wśród aktorów”. W ciągu trzydziestu lat nieprzerwanego istnienia na scenie, stał się fenomenem polskiej kultury. Ten znakomity polski aktor piosenkarz od najmłodszych lat, jako mieszkaniec Opola, dorastał w atmosferze festiwali i teatru. Jego ojciec był aktorem w teatrze lalek i kilkuletni Michał często obserwował jego pracę. Jako mały chłopiec zagrał swą pierwszą w życiu rolę, został wilkiem w adaptacji „Czerwonego Kapturka”. W dzieciństwie uczył się także tańca i gry na fortepianie. Zadebiutował w 1970 r. w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, jako trzynastolatek. Trzy lata później, po wygranym Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, został zaproszony do udziału w XIII. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Dalej, jego kariera toczyła się błyskawicznie. Karierę filmową rozpoczął w 1975 roku u Agnieszki Holland w filmie „Wieczór u Abdona” razem z Beatą Tyszkiewicz. Został przyjęty na PWST w Warszawie. Podczas studiów w 1979 roku wystąpił w warszawskim Teatrze Ateneum w sztuce „Equus” - Petera Shaffera. Z teatrem tym współpracował do 1994 roku. Studia aktorskie ukończył w 1980 roku. W 1987 roku nagrał swoją pierwszą muzyczną płytę „Michał Bajor Live”. Wykonał tam utwory m.in. belgijskiego autora Jacques’a Brela, z którym powiązał swoją dalszą sceniczną karierę. W 1993 wystąpił w teatrze Studio Buffo u Janusza Stokłosy i Janusza Józefowicza. W 2000 roku wystąpił w filmie „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza, grając rolę Nerona, która przysporzyła mu dodatkowej sławy. Podczas koncertu w Świebodzinie, Michał Bajor zaprezentuje muzycznie swoje włosko-francuskie utwory, które w większości nagrał na płycie. Zawiera ona bardzo zróżnicowany recital, od przejmującej „Je suis malade” Dalidy, przez kolorowe „Couleur cafe” Gainsburga, „Tico – Tico”, „Walc na tysiąc pas”, „Bella ciao”, „Mambo italiano”, „Bella ciao”, roztańczone "Quando, quando", aż po dramatyczny „Hymn miłości” z repertuaru Edith Piaf. Piosenki są w świetnych, większości nowych tłumaczeniach Rafała Dziwisza, ale niektóre z nich mają oryginalne włosko-francuskie teksty. Wszystko w wyjątkowo stylowych aranżacjach Wojciecha Borkowskiego i z udziałem wspaniałych muzyków. Wstęp płatny.

Dni Miasta

Od poniedziałku 23.05 aż do soboty 28.05 swoje miejskie święto obchodzić będzie Świebodzin. Wszystko zacznie się spotkaniem z twórczością Jana Brzechwy pt. „Brzechwa dla dzieci i dorosłych” w galerii Świebodzińskiego Domu Kultury (23.05 godz. 18). We wtorek (24.05 o 17) na placu przed ŚDK odbędzie się piknik pod hasłem „Świebodzin przyjazny Ukrainie”. W środę (25.05 o 18) w sali widowiskowej ŚDK zagrają artyści Narodowej Kapeli Bańdurzystów Ukrainy. Wstęp będzie na podstawie cegiełki (dobrowolny dar od 10 zł). Sporo koncertów i działań artystycznych przygotowano na piątek (27.05). O 11.00, placem Jana Pawła II, przejdzie „Korowód Żywej Książki”. Na scenie miejskiej (stadion) od godz. 17 zaczną się koncerty. Wystąpią: JJ Studio Tańca, grupa wokalna ŚDK, grupa baletowa ŚDK, Zespół Taneczny Trans, zespół FSW, Kuba Piasecki (20.30), gwiazda wieczoru - zespół „Kult”, a po nim około 22.30 – Sonbird. W sobotę, można liczyć na akcenty sportowe oraz artystyczne m.in. występ Świebodzińskiej Orkiestry Dętej (godz. 16.), zespołów „Green Sway”, „Pola i deszcz”, „Footprints on the moon” oraz zespołu “IRA” (godz. 21.)

KOSTRZYN NAD ODRĄ

W sobotę 21.05 o godz. 19, w ,,Kręgielni” Kostrzyńskiego Domu Kultury, zagra Wojtek Pilichowski Band. W 2008 roku Pilichowski Band nagrał pierwszą w Polsce jazz-rockową koncertową płytę DVD – „Electric Live at Art-Bem”. Muzycy zespołu to uczestnicy warsztatów (m.in. w Muzycznej Owczarni w Jaworkach, Końskich, Grodkowie, Stalowej Woli, Kargowej czy Zamku w Kliczkowie), których dyrektorem artystycznym jest wybitny muzyk, basista oraz kompozytor - Wojtek Pilchowski. Zespół, aktualnie tworzą studenci prestiżowych polskich uczelni muzycznych, jedni z najbardziej utalentowanych muzyków młodego pokolenia: Bartek Pokrywka - pianista, producent muzyczny oraz realizator, Dawid Trawicki - gitarzysta i Mateusz Krok, perkusista. Utwory prezentowane na koncercie to repertuar sięgający po kompozycje z pierwszej płyty Wojtka Pilichowskiego, ale także z jego albumu „Vandal”. Wstęp płatny.

KROSNO ODRZAŃSKIE

W tym roku krośnieński Zamek Piastowski, w ramach "Nocy Muzeów", oprócz darmowego zwiedzania zaprasza chętnych do aktywnego uczestnictwa w przygotowanych dla zwiedzających atrakcjach. 20 maja o pełnych godzinach – od 11.00 do 17.00 będzie można zwiedzać zamek zupełnie za darmo. Natomiast w godzinach 18.00-19.50 oraz 20.00-22.00 przygotowano dla gości liczne atrakcje. Można będzie np. popisać się sprawnością biorąc udział w turnieju łuczniczym, raczyć się przygotowanymi przez zamkowe wiedźmy naparami, tworzonymi według pradawnych, tajemnych receptur, upiec sobie własnoręcznie podpłomyki by mieć czym przegryźć pieczoną przy ognisku kiełbaskę. Część z aktywnym zwiedzaniem jest odpłatna, a jej koszt wynosi 25zł – niestety ilość miejsc jest ograniczona. Wymagana wcześniejsza rezerwacja telefoniczna.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Kwintety fortepianowe

W Filharmonii Gorzowskiej, w piątek 20.05 o godz. 19, wysłuchamy dwóch mniej znanych kwintetów fortepianowych: g-moll Juliusza Zarębskiego (uznawany za najwybitniejsze dzieło polskiej muzyki kameralnej XIX wieku, z uwagi na oryginalność brzmieniową, głębię uczuć, intensywność emocji, szlachetność wyrazu, brawurową wirtuozerię oraz mistrzostwo konstrukcji, utwór wydany w 1931 roku, zaliczany jest do najpiękniejszych utworów gatunku oraz największych arcydzieł romantycznej kameralistyki) oraz a-moll Edwarda Elgara (utrzymany w stylu późnoromantycznym utwór zachwyca ekspresją i siłą brzmienia, a jednocześnie intryguje chimerycznością i nieokreśloną tęsknotą, podkreśloną głębokim, ciemnym kolorytem). Wystąpią: Miłosz Wieliński – skrzypce, Weronika Janik-Kurek – skrzypce, Weronika Grenda – altówka, Dominik Frankiewicz – wiolonczela i Jakub Czerski – fortepian. Wstępy płatne.

Miejskie granie

Także w Gorzowie ale bezpłatnie można posłuchać miejskiego grania. To inicjatywa filharmoników gorzowskich, która daje im okazję do wyjścia poza sale koncertowe i tradycyjną scenę. Podczas serii krótkich plenerowych koncertów muzycy mają okazję zaprezentowania się w repertuarze, którego na co dzień w filharmonii nie wykonują. Trasa koncertów to wybrane punkty na mapie całego miasta – od osiedlowych skwerów, po chętnie odwiedzane przez mieszkańców parki i place. Akcja odbywa się w sobotę (21.05) –15:00 - plac Nieznanego Żołnierza, tzw. Kwadrat, 16:00 - os. Europejskie, 17:00 - ul. Gwiaździsta i 18:00 - Zawarcie - róg ul. Żerańskiej i Spółdzielców oraz w niedzielę (22.05): 15:00 - park Wiosny Ludów, 16:00 - os. Staszica, 17:00 - os. Piaski i 18:00 - fontanna Motylia w Parku Górczyńskim. Wystąpią: Paulina Tobis – skrzypce, Grzegorz Tobis - klarnet, instrumenty perkusyjne oraz Mateusz Rzytka – kontrabas.

GOD of Music

21.05 o 17, w Parku Róż, Gorzowska Orkiestra Dęta wraz z gośćmi: Moniką Makowską – Wiącek, Magdaleną Kasperowicz, Dominikiem Jakubczakiem, zagra koncert „Wieczór z polską piosenką”. Usłyszymy najpiękniejsze piosenki minionych i współczesnych lat. Orkiestrę poprowadzi Anna Wiśniewska. Wstęp wolny.

ZIELONA GÓRA

Uzdolnieni uczniowie

W Zielonej Górze, w piątek 20.05 o godz. 19, w sali Filharmonii Zielonogórskiej odbędzie się koncert w wykonaniu najlepszych i wyróżniających się uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Zielonej Górze. W programie będą utwory A. Chaczaturiana, M. Brucha, P. de Sarasate, J. Haydna, K. Herdzina i A. Jakuszewa. Młodym artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna FZ, którą poprowadzi Maciej Tomasiewicz. Wystąpią: Karolina Lachowicz (saksofon), Wiktor Pelc (fortepian), Antoni Krzyśków, Izabela Krzysztek i Aleksandra Mandryk (skrzypce). Dla większości z nich to pierwszy tak poważny i solowy występ.

Mumio w Kawonie

W czwartek, 26.05 o godz. 18 na scenie piwnicy artystycznej „Kawon” wystąpi legendarny kabaret „Mumio”. To grupa teatralna założona w 1995 w Katowicach, do 1999 działała pod nazwą Teatr Epty-a. Mumio prezentuje humor absurdalny połączony z autoironią. Artyści jak ognia unikają humoru politycznego i chcą aby ich przedsięwzięcia miały charakter teatralny. W skład grupy wchodzą: Jadwiga i Dariusz Basińscy oraz Jacek Borusiński. Wstęp płatny.

Smak piw kraftowych

W sobotę 21.05 (godz. 12-22) oraz niedzielę 22.05 (12-20) na placu Bohaterów, odbędzie się 4. Lotny Festiwal Piwa. Piwo to najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy oraz trzeci pod względem popularności po wodzie i herbacie napój na świecie. Pojawią się przede wszystkim browary rzemieślnicze, oferujące rzadziej spotykane piwa, często w różnych niespotykanych kombinacjach smakowych. Nie zabraknie także dobrej muzyki oraz smacznego jedzenia. Oprócz licznych rzemieślniczych browarów na festiwalu pojawi się też strefa wina. Eksperci – browarnicy opowiedzą o kosztach produkcji, sposobach degustacji i wyboru piwa stosownie do dań. Będzie się można dowiedzieć czy warto i jak zacząć swoją ewentualną przygodę z warzeniem domowym. Organizatorzy zapowiedzieli również liczne konkursy z nagrodami.

WYDARZY SIĘ

 • 21.05. – Piknik Wojskowy, Zalew Karaś, Lubsko,
 • 22.05. – warsztaty taneczne „High heels”, SOK - Strzelce Krajeńskie,
 • 23-28.05. – Dni Świebodzina,
 • 28.05. – koncert zespołu „Stare Dobre Małżeństwo”, Żagański Pałac Kultury,
 • 28.05. – XXIV. Turniej Rycerski, Kożuchów,
 • 28.05. – koncert Katarzyny Groniec, Planetarium Wenus, Zielona Góra,
 • 28.05. – XXXIV Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich „Romane Dyvesa” 2022, Gorzów Wlkp.,
 • 28.05 – VIII. Ogólnopolski Festiwal Tańca „Dance, passion and life”, Przytoczna,
 • 30.05 – 02.06 – cykl edukacyjny „Ginące zawody i umiejętności”, Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli,
 • 31.05. – występ „Kabaretu Młodych Panów”, Skwierzyński Ośrodek Kultury,
 • 2-5.06. – Święto Solan, Nowa Sól,
 • 3.06. – występ kabaretu „Nowaki”, Świebodziński Dom Kultury,
 • 4.06. – X. Międzynarodowe Święto Czekolady, Kargowa,
 • 4.06. – premiera sztuki „Piękna i Bestia”, Teatr im. J. Osterwy, Gorzów Wlkp.,
 • 4-5.06 – święto miasta „Rybobranie”, Krosno Odrzańskie,
 • 6.06. - Stand-up Abelard Giza – Program „Zaodrze”, Świebodziński Dom Kultury,
 • 10-12.06 – Wiosna nad Nysą, Gubin,
 • 11.06. – premiera sztuki „Jutro wrócimy do domu”, Lubuski Teatr w Zielonej Górze,
 • 11.06. – występ „Benshi” – Rafał Pacześ, CRS Zielona Góra,
 • 11.06. – Koncert z okazji jubileuszu klarnecisty FZ – B. Krzystka, Filharmonia Zielonogórska,
 • 12.06 – koncert „Renata Przemyk Akustik Kwartet”, Szprotawski Dom Kultury,
 • 16-19.06 – Dni Otwartych Piwnic Winiarskich, Zielona Góra,
 • 26.06. – festyn „Dobre, smaczne bo lubuskie”, Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie