Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Makabryczny bilans: Zginęło 25 osób! (posłuchaj mp3)

Paweł Kozłowski 95 722 57 72 [email protected]
W te wakacje doszło do 164 wypadków.
W te wakacje doszło do 164 wypadków. fot. archiwum
W te wakacje doszło do 164 wypadków, w których zginęło 25 osób. - Zdarzeń i ofiar było mniej, niż w lipcu i sierpniu 2009 roku, ale statystyki są nadal zatrważające - komentują policjanci.

Zeszłoroczne wakacje na lubuskich drogach były tragiczne. W 191 wypadkach zginęło 38 osób, a 263 zostały ranne. W tej letniej przerwie doszło do 164 wypadków, czyli o 27 mniej. Zginęło w nich 25 osób, 213 zostało rannych. - Cieszymy się, że ofiar jest coraz mniej, ale oczywiście chcielibyśmy, by na drogach było jeszcze bezpieczniej - mówi Justyna Migdalska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. - Niestety, z powodu brawury, bezmyślności i alkoholu wciąż giną ludzie.

Zobacz też: Tragedia pod Żarami. Auto uderzyło w kilka drzew, jedno wyrwało z korzeniami. Trzy osoby nie żyją (uwaga, drastyczne zdjęcia)

W te wakacje śmiertelny bilans uzupełniają również tragedie nad wodą. Tych jest więcej niż w tym samym okresie 2009 r. Utonęło 16 osób (w całym 2010 dotychczas 20). W większości byli to mężczyźni. Średnia wieku ofiar wynosi 36 lat. W 2009 utonęły 23 osoby, ale w wakacje 11. Według ratowników powodem dramatów jest głównie alkohol oraz przecenianie własnych umiejętności. - Kilka wypitych piw i ludziom włącza się ułańska fantazja. Myślą wtedy, że są wybitnymi pływakami, którym nic nie grozi - komentuje Paweł Siminiak, kierownik drużyny WOPR z Kostrzyna nad Odrą. - Do tego korzystają z miejsc, które zupełnie nie nadają się do kąpieli.

Aby zapobiec wypadkom, policjanci organizują kampanie informacyjne, przez które próbują dotrzeć także do najmłodszych. Akcję Bezpieczna droga z radami Sponge Boba zainaugurowała jeszcze w sierpniu ogólnopolska kampania billboardowa. Wczoraj rozpoczęła się druga część akcji. O co chodzi? Policjanci będą spotykać się w przedszkolach oraz szkołach z najmłodszymi pieszymi i rowerzystami. - Chcemy uczyć dzieci zasad ruchu drogowego poprzez zabawę - tłumaczy J. Migdalska.

Zobacz też: Makabra na drodze pod Sulechowem. Vectra wbiła się w ciężarówkę, zginęły dwie osoby

- Przez pierwsze dwa tygodnie roku szkolnego takich spotkań będzie najwięcej. Zaangażowani są w nie wszyscy policjanci odpowiedzialni za profilaktykę w ruchu drogowym - informuje Przemysław Muszyński, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego w KWP.

Funkcjonariuszom ma pomóc Sponge Bob Kanciastoporty - gąbczasty bohater kreskówki. Pojawi się on na plakatach, płytach i odblaskach, gdzie będzie podpowiadał dzieciakom, jak mają się zachowywać. - Maskotka jest dla nich wzorem, mamy nadzieję, że dzięki temu dzieci będą uważnie nas słuchać, a później pamiętać o radach - dodaje Muszyński. Na potrzeby akcji powstała także piosenka autorstwa Marka Kościkiewicza, którą wykonują dzieci wraz z Piotrem Kupichą z zespołu Feel.

Piotr Wiśniewski z Wydziału Prewencji KWP prezentuje plakat akcji. Policjantom w nauce dzieci zasad ruchu drogowego ma pomóc bohater kreskówki - Sponge Bob Kanciastoporty.
(fot. fot. Paweł Kozłowski)

W 2009 r. na polskich drogach doszło do ponad pięciu tys. wypadków z udziałem dzieci. Zginęło 128 młodych osób. - Co roku na drogach ginie kilka szkolnych klas - zauważa J. Migdalska. - Dlaczego dochodzi do wypadków? Dzieci nie potrafią się skupić, nie patrzą na drogę, nie rozumieją zagrożenia, nie analizują, skąd pochodzi źródło dźwięku, a więc z której strony nadjeżdża samochód - wylicza policjantka.

Ofiary wśród najmłodszych to piesi, rowerzyści oraz pasażerowie samochodów. Tych ostatnich jest najwięcej, dlatego policjanci duży nacisk zamierzają położyć też na zasady bezpiecznego przewożenia najmłodszych. - Dzieci do 12. roku życia lub te, które mierzą mniej niż 151 cm w aucie muszą siedzieć w fotelikach. Mamy nadzieję, że dorosłym będą o tym przypominać także ich pociechy - stwierdza Marcin Waliszewski z zespołu prasowego lubuskiej policji.

Statystyki w naszym województwie z roku na rok są coraz lepsze, ale wciąż są zabici. W tym roku w wypadkach drogowych zginęło troje dzieci (wyliczenia obejmują osoby do lat 14, stan na 31 sierpnia), w zeszłym sześcioro. Jeśli chodzi o wszystkie ofiary wypadków drogowych, to w 2010 było ich jak na razie 77, a w 2009 - 125.

Teraz możesz czytać "Gazetę Lubuską" przez internet już od godziny 4.00 rano.
Kliknij tutaj, by przejść na stronę e-lubuska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska