Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Makarska: "Polski" kurort nad Adriatykiem (zdjęcia)

Dariusz Brożek
Sercem Makarskiej jest marina.
Sercem Makarskiej jest marina. Dariusz Brożek
Stolica Riwiery Makarskiej jest bardzo popularna wśród Polaków. Jej atutem jest ciepły i kryształowo czysty Adriatyk, liczne dyskoteki i nocne kluby oraz przysmaki śródziemnomorskiej kuchni.
Marina w Makarskiej

Makarska: Tutaj góry wpadają do Adriatyku

Makarska to jeden z najbardziej znanych chorwackich kurortów. Rozciąga się nad malowniczą zatoczką u podnóża gór Biokovo i jest stolicą Riwiery Makarskiej. Od Adriatyku oddziela ją półwysep Św. Piotra (Sv. Petar). Leży w Dalmacji, między Splitem i Dubrownikiem. Latem na promenadzie spacerowej wzdłuż portu i sąsiadujących z nią kafejkach można spotkać wielu Polaków, gdyż letnisko od kilkunastu lat jest bardzo modne wśród naszych rodaków. Magnesem jest plaża oraz ciepły i przejrzysty jak lustro Adriatyk, ale także liczne restauracje, kluby, dyskoteki i lokale. Podczas sezonu - od maja do końca października - wiele z nich jest otwartych do późnych godzin nocnych, a nawet do rana.

- To prawdziwy raj dla młodych ludzi, którzy oprócz opalania i nurkowania chcą się wyszaleć na dyskotekach - zaznacza Iwo, mój pilot i przewodnik podczas ostatniej eskapady wzdłuż chorwackiego wybrzeża.

W liczącym niespełna 15 tys. miasteczku działa ponad sto hoteli i pensjonatów. Plaża w Makarskiej jest piaszczysto-kamienista, dlatego warto zabrać ze sobą plastikowe obuwie, które podczas kąpieli uchroni nasze stopy przez skałami oraz haczykowatymi kolcami leżących na dnie jeżowców. Adriatyk to prawdziwy raj dla miłośników nurkowania, na plaży można wynająć skutery wodne, łodzie i motorówki. Wśród turystów popularne są rejsy spacerowe po Adriatyku oraz wycieczki promem na pobliskie wyspy Hvar i Brač. A wśród miłośników aktywnego wypoczynku - wspinaczki po pobliskich górach.

Niedaleko od głównego kąpieliska znajduje się popularna zwłaszcza wśród Skandynawów i Niemców kamienista plaża dla nudystów. Kto nie lubi tłoku, może się wybrać do oddalonej o kilkanaście kilometrów miejscowości Brela ze słynną plażą Punta Rata, która przed kilkoma laty zajęła szóste miejsce na liście najładniejszych kąpielisk morskich amerykańskiego czasopisma Forbes. Najdłuższa plaża na Riwierze Makarskiej znajduje się natomiast w miejscowości Tucepi.

Większość lokali gastronomicznych w tej miejscowości oferuje dania kuchni śródziemnomorskiej. Jej podstawą są ryby oraz owoce morza, wśród których królują szczególnie popularne w tych okolicach mule. Amatorom kulinarnych przygód polecam ćevapčići. To grillowane z warzywami mielone mięso, które podawane jest zazwyczaj w bułkach, bądź w chlebkach pita. Ma charakterystyczny kształt ruloników, odmiany tej potrawy można spotkać pod różnymi nazwami na całych Bałkanach.

Do picia polecam miejscowe wino. Ceny w sklepach i na bazarach zaczynają się od kilkunastu kun za litr (przelicznik wynosi nieco ponad siedem kun za jedno euro). Słodkie wina są zazwyczaj droższe od wytrawnych. Amatorzy piwa chętnie sięgają po Karlovaćko, lub Ożujsko (w marketach za półlitrową puszkę czy butelkę zapłacimy od 5 do 7 kun). W sklepach można dostać tez popularne czeskie gatunki tego złocistego trunku. Np. znakomite praskie piwo Staropramen.

Przebojem wśród turystów wypoczywających w Chorwacji jest rakija - bimber pędzony z wytłoczyn winogron i innych owoców. Chorwaci często doprawiają ją ziołami i sprzedają pod nazwą Travernica za 60-70 kun za litrową butelkę. Po wejściu do Unii Europejskiej nie można nią handlować bez koncesji, ale zakup kilku flaszek na bazarze nie stanowi żadnego problemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska