Małe firmy - wielkie zmiany w Gorzowie. Spotkanie dla...

  Małe firmy - wielkie zmiany w Gorzowie. Spotkanie dla przedsiębiorców

  Marcin Rynkiewicz PAP/Prawo przedsiębiorców

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Emilewicz: do konsultacji społecznych trafi wkrótce projekt ustawy o zatorach płatniczych
  1/7

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©PAP/Prawo przedsiębiorców

  W piątek odbyło się spotkanie dla przedsiębiorców poświęcone przybliżeniu zmian w Konstytucji Biznesu.
  W prowadzenie nowych uregulowań prawnych dotyczących rozliczeń między przedsiębiorcami zapowiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że w przyszłym tygodniu pod konsultacje społeczne trafi projekt ustawy o tzw. zatorach płatniczych.

  Minister Emilewicz uczestniczyła w piątek w Gorzowie w kolejnej konferencji poświęconej Konstytucji Biznesu oraz innym zmianom prawnym, ułatwiającym zakładanie i prowadzenie firm. Wśród zaproszonych gości była m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

  Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii wyjaśniła, że zmiany prawne dot. tzw. zatorów płatniczych wychodzą naprzeciw oczekiwań firm, które wskazują, że zatory stoją na drodze do ich rozwoju. - Uczciwy przedsiębiorca dostarcza towar lub usługę, wystawia fakturę, a następnie odprowadza podatek, a sam oczekuje - najdłużej dzisiaj w Europie - na wynagrodzenie za to, co dostarczył (…), terminy 190-dniowe nie są rzadkością, choć nie są one terminami ustawowymi. To właśnie duzi bardzo często w Polsce kredytują się u małych. Stąd propozycja ustawy o zatorach płatniczych, która w przyszłym tygodniu trafi do konsultacji społecznych i zachęcam gorąco do tego, aby swoje uwagi do tej ustawy złożyć - powiedziała minister.
  Dodała, że podstawowym celem ustawy będzie wprowadzenie zasady, że przedsiębiorca płaci podatek dopiero wtedy, kiedy uzyska zapłatę za usługę lub towar dostarczony. - Nazywamy taką formę tzw. ulgą na złe długi. Po drugie skracamy terminy i tutaj zaczynamy od siebie. Administracja będzie miała obowiązek wystawienia zapłaty w terminie nieprzekraczającym 30 dni, a także skracamy terminy ustawowe, terminy płatności między podmiotami równorzędnym (…) 30-dniowe i przy asymetrii 60-dniowe i nie więcej - powiedziała Emilewicz.

  Podczas wystąpienia Emilewicz przytoczyła rozwiązania wpisujące się w Konstytucję Biznesu, których celem jest ułatwienie funkcjonowania przedsiębiorców w naszym kraju i stworzenie im przyjaznych warunków do rozwoju m.in. poprzez zniesienie wielu obciążeń administracyjnych.

  Konstytucja dla Biznesu to gruntowna reforma prawa gospodarczego, której celem jest poprawa środowiska prawno-instytucjonalnego, w którym działają polscy przedsiębiorcy. Minister Rafalska powiedziała, że wnosi ona szereg ułatwień pozwalających przedsiębiorcom na sprawniejsze funkcjonowanie i zachęca do zakładania firm. - Obowiązkiem rządu jest stworzenie takiego otoczenia prawnego, które będzie sprzyjało i tworzyło system zachęt do zakładania takich firm. A mi się marzy, że młodzi ludzie zanim spakują plecaki i będą wyjeżdżać w poszukiwaniu lepszych zarobków, może spróbują w niewielkim biznesie, może zobaczą, że nie jest tak trudno jak kiedyś, zobaczą, że jest dobry rynek pracy i po prostu nie wyjadą - powiedziała minister Rafalska.

  Konferencji w Gorzowie towarzyszyła strefa informacyjna dla przedsiębiorców. - Te spotkania są po to, żeby po pierwsze dzielić się państwem tym, co już zostało zrobione, ale także szukać inspiracji do dalszych zmian w systemie prawnym, w taki sposób, aby przedsiębiorczość w Polsce nie była koniecznym wyborem, nie była przymusem, ale była rzeczywiście przyjemnością, była sposobem na realizację siebie” - powiedziała minister Emilewicz.
  Materiał specjalny powstał we współpracy z PARP


  Marszałek Województwa Lubuskiego o nowych perspektywach unijnych. WIDEO:


  WINOBRANIE 2018 /></a><br><br><hr/><center><h2>WINOBRANIE 2018 - zapowiedź wydarzenia </a><script class=

  PROGRAM WINOBRANIA 2018]

  WINOBRANIE 2018 - POLECAMY RÓWNIEŻ:


  Jak dobrze znasz Bachusa? [QUIZ]

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Małe Mądrale odc.4

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.