Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małpia ospa. WHO wzywa państwa Europy do „pilnych” działań mających zapobiec rozprzestrzeniania się choroby

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
90 proc. wszystkich potwierdzonych laboratoryjnie przypadków małpiej ospy zarejestrowanych na całym świecie, czyli 4500 infekcji, ma miejsce w Europie
90 proc. wszystkich potwierdzonych laboratoryjnie przypadków małpiej ospy zarejestrowanych na całym świecie, czyli 4500 infekcji, ma miejsce w Europie Paweł Relikowski / Polska Press
Światowa Organizacja Zdrowia wezwała w piątek do „pilnych” działań mających zapobiec rozprzestrzeniania się małpiej ospy w Europie, zauważając, że liczba przypadków w tym regionie potroiła się w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Kolejnym argumentem, jaki wykorzystuje WHO, jest fakt, że niemal 90 proc. przypadków małpiej ospy, które zostały potwierdzone laboratoryjnie, wykryto w Europie.

Hans Henri Kluge, będący belgijskim lekarzem medycyny i ekspertem zdrowia publicznego oraz dyrektor regionalny WHO dla Europy powiedział:

Wzmagam apel do rządów i społeczeństwa obywatelskiego o zwiększenie wysiłków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się małpiej ospy na coraz większym obszarze geograficznym (…) Pilne i skoordynowane działanie jest konieczne, aby odwrócić trwające rozprzestrzenianie się tej choroby

Od początku maja wykryto wzrost liczby przypadków małpiej ospy, nie uwzględniając krajów Afryki Zachodniej i Środkowej, gdzie ta choroba wirusowa jest endemiczna.

90 proc. wszystkich potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zarejestrowanych na całym świecie, czyli 4500 infekcji, ma miejsce w Europie

- powiedział Kluge. WHO nie sądzi, że epidemia stanowi obecnie zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, ale wkrótce dokona przeglądu swojego stanowiska, dodał.

Według wyliczeń WHO, od ostatniego komunikatu z 15 czerwca, wirus przywędrował do kolejnych sześciu krajów i terytoriów. Łącznie jest ich 31.

Na zwiększającą się liczbę przypadków zakażenia wirusem zareagowały władze USA. Zamówiły o 2,5 miliona więcej dawek szczepionki przeciw małpiej ospie, o czym poinformował tamtejszy Departament Zdrowia.

Małpia ospa jest mutacją ospy prawdziwej, która, zanim została zwalczona w 1980 roku, zabijała każdego roku miliony ludzi na całym świecie, ale ma znacznie mniej nasilone objawy. Choroba zaczyna się od gorączki oraz bólu głowy i szybko przechodzi w wysypkę z powstającymi strupami, najpierw atakowana jest twarz, później reszta ciała. Według WHO objawy zwykle ustępują po dwóch, trzech tygodniach, ale zdarzają się też przypadki śmiertelne. Takich w połowie czerwca odnotowano w różnych krajach ponad 70.

Wg. danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Wielka Brytania ma największą liczbę zgłoszonych do tej pory przypadków. Kolejne są Niemcy, Hiszpania, Portugalia i Francja.

Źródło: reuters / france24.com

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Małpia ospa. WHO wzywa państwa Europy do „pilnych” działań mających zapobiec rozprzestrzeniania się choroby - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska